Dziwne, rodzinne tajemnice

W lutym przyszło nam się spotkać z magiczną książką. 27.02 dyskutowałyśmy o pozycji D.Terakowskiej "Poczwarka".

Adam i Ewa to młode, zamożne, wykształcone małżeństwo. Spełnieniem ich ambicji i planów na przyszłość ma stać się dziecko. Jednak jego narodziny okazują się ruiną, nie realizacją marzeń: dziewczynka ma zespół Downa w wyjątkowo ciężkiej postaci.

Matka nie odrzuca córki. Poświęca jej całe swe życie. Uczy się akceptacji, choć nie jest w stanie dotrzeć do świata dziewczynki. Ojciec, którego zawiedzione nadzieje zamieniły się w odrzucenie, coraz bardziej oddala się od rodziny. Nie ma pojęcia, że Marysia-Myszka - niezdolna do wypowiedzenia poprawnego zdania i wykonania sensownej w ludzkich oczach czynności - zrywa jabłka z rajskiego drzewa i rozmawia z Bogiem.

Większość pań już tę powieść czytała, niemniej z chęcią do niej powróciła. Stwierdziły, że często książki czytane po raz drugi tracą na swej wartości, "Poczwarka" jeszcze zyskuje.

Zastanawiałyśmy jak zdarzenia z dzieciństwa potrafią warunkować nasze życie. Wyrzucamy z pamięci pewne traumatyczne przeżycia nie wiedząc, że to one często sterują naszym późniejszym losem.

Paniom książka bardzo się podobała. Uznały, że jest świetnie napisana. Prawie namacalnie wchodzimy w świat Myszki. Czujemy jego magię. I choć to książka,  nad którą można uronić łzę, nie pozostawia w nas smutku.

Nasze panie doszły do wniosku, że muszą przypomnieć sobie inne książki D.Terakowskiej i zapoznać się z Jej biografią "Moja mama czarownica"..
W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

W marcu omawiać będziemy książkę J.Głowackiego "Z głowy" oraz W. Szymborskiej "Dwukropek"

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • dsc00723a
  • dsc00726a