Spotkanie DKK z dn 10.11.2009 r.
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź FB nr 17
- Utworzono: wtorek, 10, listopad 2009 00:00
- Beata Bogusławska
Spotkanie DKK
Dnia 10.11.2009 roku o godzinie 17.00 w Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty przy ul. Powstańców Wielkopolskich 3 odbyło się spotkanie DKK na które przybyło pięć osób. W miłej i wesołej atmosferze rozmawiałyśmy o książce Nadżiba Mahfuza pt. „Opowieści starego Kairu”. Jest to pierwsza wydana w Polsce część trylogii, która przedstawia losy kairskiej rodziny w latach 1918-1944. Rozmowa była bardzo ciekawa i wzbudziła wiele emocji.
Lektura powieści przywołała wspomnienia niektórych Klubowiczek z ich podróży do Egiptu i innych krajów islamskich. Zaczęłyśmy porównywać los kobiet arabskich w 1918 roku i obecnie. W trakcie dyskusji doszłyśmy do wniosku, że zmiany są nikłe – kobiety w dalszym ciągu są podporządkowane władzy mężczyzn i tylko od ich woli zależy jakimi swobodami cieszą się ich żony i córki. W przeważającej mierze życie tych kobiet toczy się w domu, a nieliczne przypadki kariery zawodowej pań są wyjątkami potwierdzającymi regułę.
Z żywą sympatią rozmawiałyśmy o bohaterce książki – Aminie, żonie i matce, której wiara, miłość i oddanie rodzinie pozwala na zgodne i harmonijne życie domowe. To ona jest buforem między mężem a dziećmi, jej pokora i rozwaga pozwala na uniknięcie wielu konfliktów, a spędzone z nią na kawie popołudnia stanowią wytchnienie dla członków rodziny.
Zwróciłyśmy uwagę na despotyczną i pełną hipokryzji postawę męża Aminy - As-Sajjida, który w domu jest surowym i bezwzględnym panem, budzącym w domownikach szacunek i strach, natomiast w gronie przyjaciół wesołym, kochającym śpiew, wino i kobiety kompanem zabaw.
Czytając tę powieść odniosłyśmy wrażenie, że Autor czuje sympatię do przedstawianych w niej kobiet i opowiada się za przyznaniem im większej swobody. Skłoniło to nas do zastanowienia się jakim mężem i ojcem był Nadżib Mahfuz dla własnej rodziny – łagodnym liberałem czy surowym tradycjonalistą.
Podobał się nam nastrój książki. Przedstawiony w niej poetycki opis starego Kairu pozwalił nam wędrować po jego uliczkach, zaułkach i bazarach. W trakcie lektury poczułyśmy więź z jej bohaterami i z wielką chęcią poznamy ich dalsze losy. Naszym zdaniem „Opowieści starego Kairu” to książka godna polecenia, w której każdy znajdzie coś interesującego.
Następne spotkanie odbędzie się 08.12.2009 r. o godzinie 17.00. Omówimy na nim książkę Jodi Picoult pt. „Dziewiętnaście minut”. Serdecznie zapraszamy.
Beata Bogusławska: moderator DKK przy Filii nr 14 MBP Łódź-Bałuty