Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Włodzimierz Odojewski "... i poniosły konie"

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • hpim3157
  • hpim3195
  • hpim3202
  • hpim3204

Członkowie Dyskusyjnego  Klubu Książkowego przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego na spotkanie w dniu 11 września 2007 r. w PUBIE BIBLIOTEKA wybrali zbiór opowiadań Włodzimierza Odojewskiego "… i poniosły konie".
Klubowicz wprowadzający do dyskusji i autor tej relacji  w słowie wstępnym skupił się na wybranych faktach z biografii pisarza (zamieszkiwanie w czasie wojny w Wielkopolsce, niemieckie korzenie rodziny Odojewskich, wyjazd 13-letniego Włodzimierza  z matką na Podole latem 1943 roku). Rozpoczynając dyskusję wskazał na trzy opowiadania, które z jego punktu widzenia uznał za ważne w dorobku pisarza i które powinny być znane i czytane  ("… i poniosły konie" , "Zapis zbrodni", "Sprawa Agnieszki".

W opozycji do twierdzenia o znaczeniu tragicznych dziejów ludności polskiej na Podolu, Wołyniu i uwzględniania tego tematu w twórczości literackiej oraz popularyzacji historii Polski prezentowany był szczególnie przez jednego z dyskutantów pogląd, iż przypominanie tych spraw nie służy porozumieniu, w tym przypadku między narodami polskim i ukraińskim. 
Ze sprzeciwem  części osób biorących udział w dyskusji spotkała się opinia, iż problematyka zbrodni jest tak samo "obca" dla młodego pokolenia Polaków jak bitwa pod Grunwaldem.

Ponad godzinna dyskusja skupiła się wokół poszukiwania źródeł, przyczyn konfliktów między Polakami i ludnością ukraińską, o wybuchem nienawiści Ukraińców do Polaków, którego apogeum przypada na lato 1943 roku.
Emocje, które towarzyszyły niektórym wypowiedziom,  były zrozumiałe. Jak ważne jest przywoływanie, także w utworach literackich faktów z tragicznej historii Polski z ostatniej wojny może świadczyć fakt, iż niektórym obecnym dopiero lektura tego zbioru uświadomiła ogrom dokonanych zbrodni na ludności polskiej.

Zwyczajem DKK przy WiMBP stało się, że osoba prowadząca spotkanie przygotowuje również Gazetkę Niecodzienną "Książka Krzepi, Kusi, Kręci". Piszący te słowa wybrał z materiałów dostępnych w Internecie,  w książkach i czasopismach  subiektywny materiał, którego celem było przybliżenie sylwetki pisarza i jego twórczości, szczególnie zaś omawianego tomu opowiadań. Zamieszczony materiał może służyć odkrywaniu i zachowywaniu prawdy o tragicznych dziejach w nim opisywanych.

 

Piotr Bierczyński
Uczestnik DKK przy WiMBP w Łodzi

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi