Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Recenzje czytelników klubów DKK

Relacja ze spotkania majowego w Filii nr 53 "Will Grayson, Will Grayson" John Green, David Levithan

Dnia 25 maja 2023 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawialiśmy książkę pt. „Will Grayson, Will Grayson” autorów John Green i David Levithan.

Bohaterami książki są dwaj chłopcy: Will Grayson. Pomimo, że nazywają się tak samo, to żyją w zupełnie innych światach. Pewnego razu ich ścieżki splatają się. W powieści ukazane zostały ważne aspekty przyjaźni, samoakceptacji, tolerancji oraz depresji. Autor poruszył w książce wątek LGBT, który nie spodobał się naszym członkom klubu.

 Nasi Klubowicze stwierdzili, że powieść nie przypadła im do gustu ponieważ jest za bardzo gejowska, zawiera dużo przekleństw i jest mało interesująca

Relacja ze spotkania kwietniowego w Filii nr 53

Dnia 27 kwietnia 2023 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym udział wzięły 4 osoby. Kwietniowe spotkanie pod hasłem „Przegląd najnowszych książek dla młodzieży”dotyczyło dyskusji na temat nowości książkowych i bestsellerach dla młodzieży ukazujących się na rynku wydawniczym. W trakcie spotkania zwróciliśmy uwagę na to, że dużą popularnością cieszą się historie wielotomowe, niezależnie od gatunku literackiego. Uczestnicy zwrócili uwagę, że w sprzedaży pojawia się również dużo wznowień bestsellerów (np. seria „Opowieści z Narnii” czy „Harry Potter”) oraz kontynuacje serii (np. serie: „Vortex” Anny Benning, „Okrutny książę” Holly Black, „Trylogia Grisza” Leigh Bardugo,  „The Inheritance Games” Jennifer Lynn Barnes). W dalszej części spotkania rozmawialiśmy o lekturach szkolnych. Uczestniczki stwierdziły, że większość lektur nie odzwierciedla współczesności i trudno im się utożsamiać z bohaterami. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze

Relacja ze spotkania marcowego w Filii nr 53 "Figgrotten" April Stevens

Dnia 30 marca 2023 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek. Uczestniczyły w nim 4 osoby. Rozmawialiśmy o książce autorki April Stevens pt.: „Figgtotten”.

Książka przedstawia główną bohaterkę Figgrotten (Frances) jako osobę samotną, dziewczynkę, która nie lubi bawić się lalkami. Uważana jest przez otoczenie, że jest dzikuską. Lubi przebywać na skałkach w otoczeniu ptaków-kruków, uwielbia spać przy otwartym oknie i znosi do swojego pokoju dużo patyków oraz gałęzi. Nie ma przyjaciół, za jednego przyjaciela uważa 83 – letniego kierowcę autobusu – Alvina. Jej siostra Christina stanowi przeciwieństwo. Pomiędzy dziewczynami narasta konflikt, nie rozmawiają ze sobą… W drugiej części powieści bohaterka przechodzi metamorfozę i otwiera się na przyjaciół i świat.

Książka bardzo spodobała się naszym Klubowiczom. Poruszyliśmy wiele zagadnień i staraliśmy się na nie odpowiedzieć m.in.: Czy Frances nam się podoba?, Co najbardziej podobało nam się, a co najmniej? Dlaczego zmieniła swoje imię?, Co to znaczy, przeżywać kryzys?, Czy wreszcie Frances dogaduje się z siostrą i rówieśnikami?

Powieść bardzo wartościowa, o poszukiwaniu sensu życia, stracie, ogromnym żalu, przebaczaniu i przyjaźni.

Relacja ze spotkania lutowego w Filii nr 53 "Lampka" Annet Schaap"

Dnia 23 lutego 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, na którym omawialiśmy książkę holenderskiej pisarki Annet Schaap pt. „Lampka”. Opowiada ona historię dziewczynki, tytułowej Lampki, która wraz z ojcem opiekuje się latarnią. Pewnego dnia szereg nieszczęśliwych zbiegów okoliczności sprawia, że nie udaje się zapalić latarni i dochodzi do tragedii. Winą za to wydarzenie obarczony zostaje ojciec dziewczynki, a ona w ramach zadośćuczynienia trafia do Czarnego Domu, w którym ma spędzić najbliższych kilka lat. Autorka w „Lampce” porusza wiele wątków i tematów, jednak jednym z najważniejszych okazuje się bezwarunkowa miłość dziecka do rodzica oraz wytrwałość w dążeniu do celu. Wprowadza ona również motyw baśniowy, przez co książka staje się poniekąd magiczna. „Lampka” bardzo podobała się uczestniczkom spotkania

Relacja ze spotkania styczniowego "Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata" Benjamin Alire Saenz

Dnia 12 stycznia 2023 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży, w którym udział wzięło 5 osób. Rozmawialiśmy o książce Benjamina Alire Saenza pt.: „Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata”. Przedstawia ona historię dwóch nastolatków, którzy próbują odnaleźć się we współczesnym świecie. Autor porusza w niej wiele tematów tj.: przyjaźń, rodzina, LGBT, poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące pytania, które sprawiają, że książka staje się jedną z wartościowszych na rynku wydawniczym. Uczestniczkom spotkania bardzo spodobała się powieść meksykańsko-amerykańskiego pisarza i nie wykluczają sięgnięcia po kontynuację książki, która miała premierę kilka dni temu.

 

Relacja ze spotkania grudniowego "Omega" Marcin Szczygielski

Dnia 16.12.2022 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym udział wzięło 5 osób. Omawialiśmy nagrodzoną Nagrodą Literacką Polskiej Sekcji IBBY książkę Marcina Szczygielskiego pt.: „Omega”. Książka opowiada historię dwunastoletniej dziewczynki Joanny, która w Internecie porusza się pod pseudonimem „Omega”. Pewnego dnia otrzymuje na e-mail link do gry i tak rozpoczyna się momentami niebezpieczna przygoda. Uczestniczkom podobała się książka, porusza ona wiele tematów (tj: rozpad małżeństwa, panowanie nad emocjami, poradzenie sobie z odejściem bliskiej osoby) i skłania do myślenia. 

 

Relacja ze spotkania listopadowego "Obiecałem ci gwiazdy" Weronika Schmidt

Dnia 24.11.2022 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym udział wzięły 3 osoby. Rozmawialiśmy o książce Weroniki Schmidt pt.: „Obiecałem ci gwiazdy” oraz poruszonych w niej tematach tj.: bulimia, przemoc domowa, rozwód rodziców, choroba nowotworowa i śmierć bliskiej osoby. Uczestnicy spotkania (młodzież 13-letnia) uznali, że powieść jest skierowana dla starszego czytelnika – 18 lat. Główna bohaterka Maddy jest bardzo uczuciowa, empatyczna, ale zmaga się z traumą, którą wywołało zniknięcie jej bliskiego przyjaciela Noah. Powrót chłopaka po czteroletniej nieobecności wprowadza zamęt w życiu dziewczyny i okazuje się, że zmienił się nie do poznania. Z biegiem czasu zaczynają poznawać się na nowo, na światło dzienne wychodzą ukrywane przez bohaterów tajemnice i powoli wracają do nich uczucia sprzed lat. Książka wywołała mieszane uczucia.

Relacja ze spotkania listopadowego "Soul Riders: sekret ścieżki wiatrów" Helena Dahlgren

Relacja ze spotkania DKK „Soul Riders: sekret ścieżki wiatrów” autorki Helena Dahlgren Dnia 3 listopada 2022 odbyło się w Filii nr 53 przy ul. Jurczyńskiego 30 A spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiałyśmy książkę pt: „Soul Riders: sekret ścieżki wiatrów” autorki Helena Dahlgren. W spotkaniu udział wzięły 3 osoby. Książka okazała się powieścią fantastyczną, pełną tajemnic, magii i historią trzymającą czytelnika w napięciu. W powieści przedstawiona została przyjaźń, samotności i bezradność. Mama bohaterki Alex to osoba, która boryka się z problemem alkoholowym, rodzice Lindy wyjechali do Anglii, Lisa wychowywana jest przez ojca ponieważ matka jej zmarła, natomiast Annie – skrywa tajemnice. Książka skrywa pełno sekretów i bardzo spodobała się naszym uczestnikom

Relacja ze spotkania lutowego "Sto godzin nocy" Anna Woltz

Dnia 27 lutego 2020 odbyło się przy ul. Jurczyńskiego 30 A kolejne spotkanie DKK. Dyskutowaliśmy na temat książki pt.:"Sto godzin nocy" Anna Woltz. W spotkaniu uczestniczyły 4 osoby. Powieść opowiada o 14 letniej dziewczynie Emilii December de Wit, która wykupuje bilet na samolot i planuje ucieczkę po skandalu jaki rozpętał jej własny ojciec. Wyjeżdża do Nowego Jorku i musi zmierzyć się nie tylko z burzą w sercu, ale również wielkim żywiołem jaki jest huragan Sandy. Klubowiczom bardzo spodobała się powieść.

Relacja ze spotkania styczniowego 2020 "13 powodów" Jay Asher

Dnia 30 stycznia 2020 spotkali się Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książek. Udział wzięły cztery osoby. Rozmawialiśmy na temat książki pt: „13 powodów” autora Jay Asher. Głównym bohaterem powieści „13 powodów” jest Clay Jensen - nastolatek, który pewnego dnia znajduje przed domem tajemniczą przesyłkę. Nie spodziewał się otrzymać jakiejkolwiek paczki. Jednak prawdziwym zaskoczeniem jest dopiero zawartość tego nieoczekiwanego pakunku. W środku bowiem Clay znajduje kilka kaset magnetofonowych. Kilka tygodni wcześniej klasowa koleżanka Claya - Hannah Baker popełniła samobójstwo. Ten dramatyczny krok wywołał szok wśród uczniów szkoły oraz członków lokalnej społeczności. Jedną z osób, które najmocniej odczuły utratę Hannah był właśnie Clay. Chłopak bowiem sympatyzował z Hannah, jednak nie odważył się wyznać tego, co do niej czuje. A teraz było już za późno, by powiedzieć jej cokolwiek. Za to Hannah chciała powiedzieć jeszcze wiele i to właśnie po swojej śmierci. Nagrała kilka kaset, na których szczegółowo wyjaśniła powody swego desperackiego czynu. Na każdej stronie kasety był jeden powód. A każdy powód oznaczał inną osobę. „13 powodów” jest książką młodzieżowa. Poruszone w niej trudne tematy są ponadczasowe. Problemy przedstawione przez główną bohaterkę rujnują jej świat, burzą porządek codziennego życia. Powieść Jaya Ashera zawiera ważne przesłanie. Możemy nawet nie mieć świadomości, jaki jest nasz wpływ na drugiego człowieka. Nie wiemy, w jakim momencie życia się on znajduje, i nie wiemy, jak ważne może być dla niego to, co zrobimy lub nie. Każde nasze zachowanie, które wydaje nam się nieznaczące, może się liczyć dla tej osoby najbardziej na świecie. Część osób, która była powodami śmierci Hannah, z pewnością nie miała zamiaru jej zranić. Podobnie jak Clay, mogli nie mieć nawet świadomości, że odgrywają w jej życiu jakąś znaczącą rolę. A jednak ich okrucieństwo, obojętność, arogancja doprowadziły do śmierci Hannah. Lektura zmusza nas do myślenia nad tym, jaki wpływ na otoczenie ma nasze zachowanie. Książka pokazuje jak bardzo wrażliwe na krytykę są osoby młode, dopiero wkraczające w świat dorosłości

 

Relacja ze spotkania grudniowego "Niechciana" Barbara Kosmowska

Dnia 19 grudnia 2019 po raz ostatni w roku kalendarzowym spotkał się Dyskusyjny Klub Książki. W spotkaniu uczestniczyły 4 osoby. Dyskutowaliśmy nad powieścią Barbary Kosmowskiej "Niechciana"

Powieść bardzo podobała się naszym Klubowiczom. "Niechciana" to, niestety historia jakich wiele w życiu. Nastolatka zachodzi w ciążę, okazuję się, że nie ma wsparcia u swoich rodziców i nie może liczyć na pomoc przyjaciół. Kasia musi sama stawić czoło licznym problemom: ojciec przyszłego dziecka nie przyznaje się do znajomości z dziewczyną, w szkole jest obiektem zainteresowania. Książka przedstawia ważne aspekty życia, zmusza do poznawania siebie i potrzebie podjęcia najtrudniejszej decyzji, która nie pyta, ile masz lat...

Relacja z Inicjatywy w ramach projektu DKK Był sobie pies

Dnia 13 grudnia 2019 w ramach Inicjatywy w ramach projektu DKK odbyło się spotkanie w przestrzeni publicznej na terenie pizzerii Da Grasso w Łodzi. W spotkaniu uczestniczyły 4 osoby. Klubowicze omawiali książkę pt.:"Był sobie pies" W. Bruce Cameron. Książka wszystkim się spodobała, otrzymała wysoką ocenę od naszych uczestników. Jest to piękna opowieść o uczuciach i wyjątkowej historii psa, który ma na imię Baileyu. Bohater książki Baileyu występuje w roli samego narratora, wpaja swoim właścicielom takie wartości jak miłość, pogodę ducha, wierność oraz przywiązanie do swojego właściciela.  Ta ciepła powieść chwyta każdego czytelnika za serce. Autor porusza wiele wątków m.in.: cierpienia, braku odpowiedzialności i umierania. Piękna powieść doczekała się również ekranizacji. 

Relacja ze spotkania listopadowego "Mój Adam" Ewa Nowak

Dnia 28 listopada 2019 spotkali się Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książek. Udział wzięły cztery osoby. Książka pt. „Mój Adam” Ewy Nowak opisuje kilka różnych historii na temat miłosnych rozterek. Każda z nich ma inną problematykę i opowiada o nieszczęśliwych miłościach: 12 opowiadań, 12 historii o dziewczynach w różnym wieku. Mieszkają w zwyczajnych miastach, ale różnią się tylko tym, że pochodzą z różnych rodzin, inaczej zostały wychowane. Wartości takie jak : miłość, przyjaźń, czy problemy w rodzinie są poruszane przez autorkę. Twórczyni pisze o trudnych tematach, o nastolatkach zbuntowanych i ich problemach życiowych, o prawdziwych miłościach i życiu. Klubowiczki dzieliły się swoimi wrażeniami po przeczytaniu opowiadań. Ujęło nas to, że Ewa Nowak tak wiele potrafi przekazać w tak krótkiej formie. Wcale nie miałyśmy wrażenia, że utwory są za krótkie. Kończą się w idealnym momencie zostawiając czytelnika z przemyśleniami i wnioskami, jakie można wyciągnąć z danego opowiadania. Przy wielu opowiadaniach musiałyśmy poważnie się zastanowić jak byśmy w podobnej sytuacji postąpiły, jaką drogę byśmy wybrały. Bardzo spodobało nam się to, że pisarka zastosowała pierwszoosobowy typ narracji oraz umiała dobrać odpowiedni styl mówienia zależny od wieku lub sytuacji rodzinnej bohaterki. Książkę bardzo lekko się czyta i wywołuje ona niesamowite emocje. Z chęcią wrócimy do tej książki, jak i innych dzieł tej autorki.

Relacja ze spotkania październikowego Iga Wiśniewska "Nocny motyl"

Dnia 24 października 2019 odbyło się spotkanie DKK, w którym uczestniczyły 4 osoby. Dyskutowaliśmy na temat książki polskiej autorki Igi Wiśniewskiej pt.: "Nocny motyl". Powieść opowiada o dziewczynie, którą  od dziecka nazywano "księżniczką". Swoją urodą zachwycała wszystkich. Po śmierci ukochanego ojca postanowiła spróbować swoich sił w modelingu. Na przekór swojej matki podpisała kontrakt ze słynnym projektantem mody. Niestety, praca wymaga od niej pewnych wyrzeczeń, które sprawiają, że odsuwa się od rodziny, przyjaciół i chłopaka. Pojawia się w jeż życiu, anoreksja, narkotyki, stany psychiczne, depresja a na końcu okres terapii w szpitalu. Klubowiczom bardzo spodobała się powieść, jak sami powiedzieli "porwała ich do czytania". Książkę czyta się z przyjemnością i dosyć szybko. Sama powieść jest przestrogą , aby nie podejmować decyzji zbyt pochopnie. Warto mieć przy sobie kochającą rodzinę i przyjaciół, na których można zawsze polegać.

Na następne spotkanie zapraszamy 28 listopada 2019 o godz. 15:30

Relacja ze spotkania czerwcowego "Przyjaciel z szafy" A. F. Harrold

Dnia 13 czerwca 2019 odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie DKK. Rozmawialiśmy o książce pt.: "Przyjaciel z szafy" A. F. Harrold. W spotkaniu uczestniczyły 3 osoby. 

 Powieść bardzo spodobała się naszym Klubowiczom. Jest to piękna opowieść o przyjaźni Amandy i Rudgera, utracie oraz sile wyobraźni. Dodatkowo książka została wzbogacona fantastycznymi i kolorowymi ilustracjami angielskiej ilustratorki Emily Gravett. Nasi Klubowicze stwierdzili, że powieść została przesycona walką pomiędzy siłami dobra i zła, łączy w sobie grozę oraz przekazuje młodemu czytelnikowi mądre przesłanie: miłość, empatię i poświęcenie.

Relacja ze spotkania "Niedokończony eliksir nieśmiertelności" Katarzyna Majgier

Dnia 23 maja 2019 odbyło się spotkanie DKK. Rozmawialiśmy na temat książki pt.: "Niedokończony eliksir nieśmiertelności" polskiej autorki dla dzieci i młodzieży Katarzyna Majgier. W spotkaniu uczestniczyło 7 osób. Powieść bardzo spodobała się naszym Klubowiczom uznali ją za mądrą i zabawną ale również za bardzo tajemniczą. Książka wciąga młodego czytelnika, uczy i udowadnia. Pokazuje jak zachowują się osoby dorosłe i dlaczego nie zauważają swoich wad. Wciągająca powieść autorki mówi o tym, że choć mija wiele lat, świat wcale tak bardzo się nie zmienia. Za to człowiek zawsze może się zmienić i odczarować swoje życie.   

 

Relacja ze spotkania marcowego "Czarne jeziora" Dorota Suwalska

Dnia 28 marca 2019 odbyło się w Filii nr 53 kolejne spotkanie DKK. Uczestniczyło w nim 5 osób. Do dyskusji wybraliśmy książkę autorki Doroty Suwalskiej "Czarne jeziora". Książka pisarki to dynamiczna i świetnie napisana powieść. Opowiada o nastoletniej Magdzie, która w świecie słów czuje się lepiej niż w realu. Dziewczyna jest uzdolniona literacko. Powieść dotyczy osób zarażonych wirusem HIV szczególnie nastolatków lub dzieci... Klubowiczom spodobała się książka, jak sami powiedzieli jest to powieść którą "połyka się w jeden wieczór". Niesamowicie poruszająca i ważna we współczesnym świecie.

Relacja ze spotkania styczniowego "Młody Sherlock Holmes: lodowe ostrze" - Andrew Lane

Dnia 28 lutego 2019 roku spotkali się Klubowicze Dyskusyjnego Klubu Książek. Wybraliśmy do dyskusji powieść Andrew Lane pt. „Młody Sherlock Holmes. Lodowe ostrze”. W spotkaniu uczestniczyło 7 osób. Wiktoriańska Anglia, czternastoletni Sherlock po raz kolejny musi rozwikłać kryminalną zagadkę. Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych wyrusza do Londynu. Tym razem jego przygoda rozpoczyna się w klubie Diogenes – trafia tam na zaproszenie starszego brata. Gościnny pokój w którym się umówili staje się miejscem zbrodni. Mycroft otwiera mu drzwi z nożem w ręku, wewnątrz znajdują się zwłoki nieznajomego mężczyzny. Ze względu na niepodważalne zdaniem policji dowody – dyplomata zostaje oskarżony o morderstwo. Sherlock wraz ze swoim opiekunem – tropicielem przestępców postanawia oczyścić brata z zarzutów i przywrócić mu dobre imię. Szybko udaje się im ustalić jak do tego doszło i czym było narzędzie zbrodni. Pozostaje jednak pytanie: dlaczego ktoś chciałby wrobić Mycroft’a w morderstwo? Śledztwo którego podejmuje się Sherlock na własną rękę uruchamia łańcuch nieoczekiwanych wydarzeń i będzie miało swój finał w Rosji. Na nieznanym terenie chłopiec będzie musiał wykorzystać całą wiedzę przekazaną mu przez Amyusa Crowe’a i swoje zdolności spostrzegawcze. Młody detektyw potrafi logicznie myśleć wręcz perfekcyjnie opanował metodę dedukcji, ale będzie się musiał jeszcze wiele nauczyć. Książkę czytało się szybko, ponieważ dla uczestników okazała się bardzo ciekawa. Rozgorzała dyskusja między Klubowiczami nad tym czy wszystkim udało się wyjaśnić zagadkę morderstwa.

Spotkanie organizacyjne DKK - styczeń 2019

Dnia 10 stycznia 2019 odbyło pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek. Uczestniczyło 5 osób. Na zajęciach omawialiśmy i przypominaliśmy zasady spotykania DKK. Spotkanie to było bardzo ważne ponieważ w naszych kręgach pojawiły się trzy osoby nowe. Nowi Klubowicze opowiedzieli jakie mają zainteresowania jeśli chodzi o literaturę, nawyki czytelnicze i w jaki sposób dobierają swoją lekturę.

Relacja ze spotkania listopadowego 2018 "Kokosowy Budda" Monika Lipińska

Dnia 29 listopada 2018 odbyło się w Filii nr 53 kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książek. Rozmawialiśmy o powieści Moniki Lipińskiej pt.: „Kokosowy Budda”. W spotkaniu uczestniczyło 5 osób. Główną bohaterką książki jest 17 -letnia Róża, która traci swojego ojca przed osiemnastoletnimi urodzinami. Dziewczyna po śmierci taty przeprowadza się wraz z matką do Wrocławia, do pięknej wilii swojego ojczyma Adama. Jednak w nowym domu okazuję się, że świeżo poślubiony mąż, w zamian za zapewnienie bezwzględnego posłuszeństwa i poświęcenia wymaga zmiany światopoglądu i wyznania. Powieść porusza ważne tematy i bardzo trudne we współczesnym świecie: m.in.: nietolerancję, siłę perswazji, brak wsparcia ze strony najbliższych. Uczestnikom bardzo spodobała się powieść, dużym atutem książki jest zachęcająca okładka, a także że zdobyła ona I nagrodę w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Telbit. Dużym plusem utworu jest utrzymanie czytelnika w nieświadomości w rozgrywanych wydarzeniach, co nadawało książce tajemniczy klimat.... A już niedługo, bo 11 grudnia spotkamy się z bohaterami książki pt.: „Cierpkość wiśni” Izabeli Sowy.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi