Recenzja książek: "Zuźka w necie i w realu" oraz "Dziewczynka, która przestała się uśmiechać"

Książka Doroty Suwalskiej "Zuźka w necie i w realu" to powieści dla jeszcze "nie nastolatków" .Jest kontynuacją przygód bohaterki "Znowu kręcisz, Zuźka" Zuźka to wesoła prawie nastolatka, która jeszcze parę lat temu, podobnie jak to czyni teraz, jej młodszy braciszek Kacperek w trudnych sytuacjach rzucała się na podłogę. Dziś jest już starsza więc tego nie robi. Ma fajnych rodziców. Tata dziwnie pracuje, a mama lubi czytać o objawach chorób u dzieci. Zuźka  ma jeszcze kolegów i koleżanki: Marta, Misiek, Piotrek i inni a wśród nich Jaszko, który na koniec książki przesyła zagipsowanej Zuźce najpiękniejszego sms-a na świecie. Dziewczynka przeżywa fascynację Internetem i czatami, odkrywa zabawne zdarzenia oraz pułapki i niebezpieczeństwa związane z komputerem. Tym samym wprowadza czytelnika w świat komputerowego języka. Zuźka trenuje dżudo, ma dysgrafię ale potrafi zrobić pedeefa i ściąga tylko na legalu bo nie jest piratem. Z werwą opowiada o jej nowym nauczycielu od matematyki, który dziewczynce i jej kolegom wydawał się podejrzany, a ponieważ właśnie zakładali klub detektywów no to podejrzany o wszystko-Zuźka jednak jak przystało na prawie nastolatkę to zupełnie odwrotnie, tak jakby jej się pan dreadman od razu spodobał. Bo tak naprawdę według Zuźki super miejscem do śledztwa to jest czat, chociaż nie zawsze. Książka Doroty Suwalskiej jest bardzo przyjemna, nie brakuje w niej zabawnych zdarzeń.

Druga omawiana książka  "Dziewczynka, która przestała się uśmiechać" Gilles Tibo - Zau zrobiła na dzieciach ogromne wrażenie. Książka opowiada o lasach Ewy dziewczynki, która skrywa w sobie sekret, którego nie może nikomu zdradzić. Mała dziewczynka pogrąża się w ciszy. Przestała mówić. Przestała się bawić. Przestała się uśmiechać. Aż do dnia, w którym jeden z rysunków ujawnia to, co ją dręczy i doprowadza w końcu do znalezienia odpowiednich słów. Słów, które przynoszą ulgę i bezpieczeństwo. Jej poruszająca opowieść przywraca nadzieję dzieciom, które cierpią w milczeniu.

Małgorzata Ziarniak
Moderator DKK przy GBP w Charłupi Małej