Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Recenzja "Białej Masajki" Corinne Hofmann

„Biała Masajka” to powieść pochodzącej ze Szwajcarii pisarki. Autorka przedstawia w książce swoje emocje, wrażenia i rozczarowania związane z poznanym w Kenii Masajem.
Wątkiem przewodnim jest zauroczenie Europejki egzotycznym mężczyzną i kolejne etapy przeradzania się znajomości w gorące uczucie.
Mimo ogromnej różnicy kulturowej, geograficznej i klimatycznej Corrine postanawiana zrezygnować z dostatniego życia w Szwajcarii i na stałe osiąść w Kenii z dala od cywilizacji, by tam rozpocząć wspólne życie w ukochanym Masajem. Jednak codzienność w prymitywnych innych,  niż europejskie warunkach, okazuje się skrajnie odmienna i bardzo trudna. Czytelnikowi niejednokrotnie może nasuwać się wątpliwość do sensu podjętej przez Corrine decyzji. Obserwacja uczuć pary bohaterów skłania do stwierdzenia, że zdecydowanie większe zaangażowanie w związek widać po stronie kobiety. Masaj, który bardzo dobrze czuje się w swoim środowisku i trwa w swych przyzwyczajeniach nie odwzajemnia uczuć w takim stopniu, jakiego oczekiwałaby partnerka.
Mimo że pobyt Corrine wprowadził wiele korzystnych zmian w otoczeniu rodziny i tubylców, jak np. posiadanie samochodu, założenie pierwszego we wsi sklepu, to ciemnoskóry Masaj nie do końca rozumiał istotę zmiany swojego statusu. Skrajnie odmienne warunki klimatyczne i bytowe stały się przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych autorki. Zaczęły się też problemy w małżeństwie bohaterki. Brak porozumienia z mężem, jego chorobliwa zazdrość spowodowały, że w Corrine coraz bardziej dojrzewała decyzja o powrocie do Kraju. Mimo tak wielu niekorzystnych doświadczeń Corinne zobowiązuje się pomagać byłemu mężowi i jego rodzinie.Narodziny dziecka pojawiają się w końcowej części powieści, można więc sądzić, że dalsze losy córki i rozdzielonych byłych małżonków poznać będzie można w drugiej części powieści pt. „Żegnaj Afryko”

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi