Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Recenzja książki Krzysztofa Daukszewicza „Pamiętnik IV Rzepy”

Na okładce Krzysztof Daukszewicz i … dwie kaczki na jego lewym ramieniu. „Pamiętnik IV Rzepy” czyli Rzeczpospolitej, wszystko wskazuje zatem, że będzie śmiesznie. Autor jest wszak znany ze swojej satyrycznej, estradowej działalności, widuje się go też w „Szkle kontaktowym”, gdzie wygłasza dowcipne komentarze. Książka powinna więc bawić! Choć nie! Daukszewicz przecież stwierdza, że do jej wydania namówił go przyjaciel, który powiedział:
„-Krzysiu, przyjacielu drogi, pisz, bo tu nie chodzi o to, żeby się pośmiać albo przypomnieć, tu chodzi o to, żeby nie zapomnieć”.
Zatem książka nie „ku pokrzepieniu serc”, ale raczej ku przestrodze.

Mam jednak wrażenie, że wielu Polaków chciałoby zapomnieć o rządach Pi S-u, Samoobrony czy Ligi Polskich Rodzin. Czytając zapiski autora z okresu 6.06.2004r. – 23.10.2007r., ma się wrażenie, że te „barwne” postaci Andrzeja Leppera, Renaty Beger, Romana Giertycha czy posłanki Hojarskiej pojawiły się na naszej scenie politycznej z jakiegoś koszmarnego snu. A przecież to wszystko zdarzyło się naprawdę.

Daukszewicz, chcąc, byśmy nie zapomnieli o tych dziwnych czasach, komentuje różne zdarzenia, przeplatając je „myślami, które zapadają w głowie”, dowcipami czy apelami, tzw.”protestujkami”. Rzecz jednak w tym, że jeśli nie zna lub nie pamięta się tamtych zdarzeń, to pewne komentarze są trochę niezrozumiałe.
Czytam np. „o lodówce, którą PiS straszył ludzi, tej, z której ubywało jedzenia, ponieważ wyjadały je pluszaki, które potem z przejedzenia i z nadwagi odpadały od ścian” czy też o słowach hymnu śpiewanego przez jednego z braci Kaczyńskich : „z ziemi polskiej do Wolski”. Nie widziałam lodówki ani nie słyszałam tego wykonania hymnu, więc nie mogę odtworzyć tych obrazów, pewnie śmiesznych, których nie powinnam zapomnieć.

W książce jest dużo dowcipów, które może na bieżąco bawiły, np.te o braciach Kaczyńskich i ukradzionym przez nich księżycu. Dziś już trochę nudzą. Pod datą 22.05.2006r. autor przytacza najkrótszy ( chciałoby się powiedzieć najsmutniejszy ) dowcip polityczny: „Lepper wicepremierem”. I o tym też chciałoby się zapomnieć.

W tego typu książkach ważna jest aktualność, tu zbyt dużo czasu upłynęło, przywykliśmy do pewnej normalności życia politycznego.
Ale…widzę dziś (8.03.2010r.) w Gazecie Wyborczej tytuł „Pi S chce powtórki z IV RP”. Czytam, że Jarosław Kaczyński stwierdził: „Pi S jeszcze raz chce podjąć się naprawy Rzeczpospolitej”. Zabrzmiało groźnie.

„IV Rzepa” nie może powrócić! Może więc sięgnąć do książki K.Daukszewicza! A może by on sam zaczął przypominać te teksty w czasie swych występów, bo wtedy brzmią one najlepiej!

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi