Recenzja książki "Wszystkie języki świata"
- Szczegóły
- Kategoria: Wszystkie języki świata - Zbigniew Mentzel
- Opublikowano: piątek, 24, październik 2008 13:41
Na spotkaniu DKK w MBP Łódź - Śródmieście, Filia Nr 11, które odbyło się 21 października 2008 r. omówiono książkę pt. "Wszystkie języki świata", której autorem jest Zbigniew Mentzel.
"Wszystkie języki świata" to jednocześnie książka o PRL-u i jego upadku, to również książka o inteligencji i jej zmaganiach z tym ustrojem, książka o Warszawie, w dużym stopniu jest literackim traktatem nad poszukiwaniem swojego miejsca w życiu. Bohater, którym bez wątpliwości jest autor, podczas jednego, całkiem zwyczajnego dnia, dokonuje obszernej retrospekcji swojego życia, począwszy od dzieciństwa w ciemnych latach stalinowskich, przez dojrzewanie w PRL-u późnych lat 60. i 70., aż po "nowe czasy" lat dziewięćdziesiątych.
Tytułowe "języki świata", które próbujemy dniami, miesiącami i latami zgłębiać, i których nigdy nie udaje się poznać dostatecznie dobrze, to według Menzela nie tylko narzędzia komunikacji z innymi, ale również - a może przede wszystkim - sposoby zrozumienia siebie samego.
Jest w książce Mentzela bardzo zgrabnie "narysowany" portret inteligenckiej rodziny ze skomplikowanymi relacjami małżeńsko - rodzicielskimi, które stanowią fabularną oś książki. Mamy też obraz rzeczywistości PRL -u i wczesnego kapitalizmu lat 90. Tutaj Mentzel prezentuje spory kunszt w wyłapywaniu różnych smaczków i szczegółów codzienności tych czasów - niektóre fragmenty czyta się z wielką radością.
Książkę czyta się bardzo dobrze, autor bez problemu angażuje czytelnika w swój świat wspomnień.
Beata Barbus
Moderator DKK przy MBP Łódź-Śródmieście FB nr 11