Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ IZABELĄ SOWĄ

21 maja 2009 roku w Czytelni Działu Gromadzenia, Opracowania, Udostępniania i Informacji Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew o godzinie 16.30 rozpoczęło się spotkanie autorskie z Panią Izabelą Sową. To literackie wydarzenie, jakie miało miejsce w naszej Bibliotece, stało się możliwe dzięki projektowi Dyskusyjnych Klubów Książki, wpisanym w wieloletni program "Promocji czytelnictwa", opracowany przez Instytut Książki i British Council, wspierany finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowany przez biblioteki wojewódzkie.

W tym miejscu należą się wielkie podziękowania dla naszego wojewódzkiego, łódzkiego koordynatora - Pani Kingi Siekierskiej, która działa jak agent największych gwiazd i niezawodny impresario oraz osoba, za pośrednictwem której można na każdym spotkaniu kupić książkę autora.

Na spotkanie przybyły wierne Klubowiczki DKK, czytelniczki i koleżanki po fachu. W spotkaniu udział wzięło 19 osób - same kobiety, co nie zdziwiło Autorki wcale, mimo że z Jej książek nie wieje przecież typową "damszczyzną".

Pani Izabela Sowa jest psychologiem z wykształcenia, znawcą reklamy społecznej, propagatorką wegetarianizmu, zagorzałą kinomanką, ale przede wszystkim współczesną pisarką kojarzoną do niedawna głównie z tzw, owocową serią , która zawiera cztery powieści: trylogię: "Smak świeżych malin", "Cierpkość wiśni", "Herbatniki z jagodami" oraz "Zielone jabłuszko". Obecnie zmaga się z powieścią dla nastolatek.

Dla nieco starszych odbiorców napisała ostatnio "Ściankę działową" - kryminał psychologiczny, trochę humorystyczny,  nieco refleksyjny, z  detektyw Brzytwą w roli głównej. Wiemy już, że będą dwie kolejne powieści z tej serii. Czekamy zatem z niecierpliwością na dalsze dwa  przewrotne, błyskotliwe i nieco ekscentryczne historie kryminalne.
W międzyczasie spod pióra Izabeli Sowy wyszły poruszające opowiadania o niezwykłych losach zwyczajnych ludzi "10 minut od centrum" oraz przezabawna i jednocześnie dająca wiele do myślenia powieść \"Świat szeroko zamknięty". Książki Izabeli Sowy są trochę jak czeski film - śmieszne i nostalgiczne zarazem. Fascynuje język, którym Autorka wytrawnie potrafi się bawić. Wiele zdań z Jej powieści przeszło już
do historii jako sentencje, maksymy, złote myśli.

Pani Izabela Sowa mieszka w Krakowie, ale utrzymuje częste kontakty z rodzinną Stalową Wolą, czego nie zapomnieli Jej mieszkańcy tegomiasta i uhonorowali tytułem Ambasadora Stalowej Woli, Wyróżnienie to odebrała pisarka z rąk prezydenta miasta Andrzeja Szlęzaka 1 kwietnia 2009 roku.

Po krótkiej prezentacji, Nasz Gość, wbrew temu co sam o sobie mówi, że jest człowiekiem nieśmiałym, okazał się osobą niezwykle otwartą na ludzi, co sprawiło że już po chwili spotkanie przerodziło się w sympatyczną, luźną rozmowę pomiędzy Autorką a czytelnikami. Rozmowa toczyła się wokół bohaterów z powieści starszych i tych najnowszych, dotyczyła tajników warsztatu pisarskiego, dawnej Bajklandii i współczesnej Stalowej Woli oraz życia w Krakowie. Troszkę, ale tylko troszkę, niczym poznaniacy, obśmiałyśmy niektóre wady krakusów.

W tak pogodnej atmosferze musiałyśmy kończyć to zbyt krótkie, jak dla nas, spotkanie,  gdyż sam środek Polski - Piątek - czekał niecierpliwie na Panią Izabelę Sowę. Były jeszcze kuluarowe rozmowy, autografy i bardzo osobiste wpisy do książek oraz pamiątkowe zdjęcia. A na pożegnanie obdarowałyśmy Pisarkę, która tworzy głównie w nocy, jak na Sowę przystało, dekoracyjną świecą, by oświetlała wenę twórczą tej uroczej, skromnej i przesympatycznej pisarki.

Joanna Lipińska
Moderator DKK przy MBP Łódź-Widzew-Dz.Grom.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi