Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Książki, które warto przeczytać i do których wracamy po latach - relacja ze spotkania autorskiego z Justyną Sobolewską

Na zaproszenie dwóch działających w naszej bibliotece Dyskusyjnych Klubów Książki (DKK i Klub Miłośników Fantastyki "Sagitta") 14 listopada 2023 roku odwiedziła nas Justyna Sobolewska - krytyczka literacka, dziennikarka i pisarka. Dla wielbicieli książek jest autorytetem, a jej recenzje nowości wydawniczych od lat pomagają nam w wyborze lektur. Sama Justyna Sobolewska mówi o sobie, że choć z literaturą związane jest jej całe życie zawodowe, jednak jest także czytelniczką i czas wolny najchętniej przeznacza na czytanie. Wszechstronnej analizie tej czynności poświęciła "Książkę o czytaniu", w której wymienia m.in. typy czytelników. Poradnikiem dla tych, którzy mają kłopot z wyborem książki, jest publikacja "Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz" napisana wspólnie z Anną Dziewit-Meller. Czytelnicy cenią też biografię "Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu" i dziękują autorce, że przybliżyła postać zapomnianego pisarza, który jest często wspominany w "Jaremiance" Agnieszki Daukszy i w książkach o Wisławie Szymborskie. 

Podczas spotkania Justyna Sobolewska wspominała książki, dzięki którym już w dzieciństwie pokochała literaturę. Były to m.in.: "Kluska, Kefir i Tutejszy" Jerzego Broszkiewicza, "I ty zostaniesz Indianinem" Wiktora Woroszylskiego, "Mio, mój Mio" Astrid Lindgren, "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" Hanny Ożogowskiej, cykl "Jeżycjada" Małgorzaty Musierowicz, książki Edmunda Niziurskiego. Autorka zachęca wszystkich dorosłych do sięgnięcia po książki z dzieciństwa. Możemy wtedy przypomnieć sobie emocje, jakie towarzyszyły nam podczas pierwszego czytania. Czy nadal będziemy zachwyceni samą książką? Nie zawsze, niektóre książki nie wytrzymują próby czasu; zwłaszcza dydaktyzm brzydko się starzeje. 

Spośród książek przeznaczonych dla dorosłych czytelników Justyna Sobolewska szczególnie poleca tytuły: "Stoner" Johna Williamsa (wydany również pod tytułem "Profesor Stoner"), "Pani Dalloway" Virginii Woolf, "Ten się śmieje, kto ma zęby" Zyty Rudzkiej, "Wszystko na darmo" Waltera Kempowskiego, "Idzie tu wielki chłopak" Grzegorza Bogdała oraz opowiadania Kornela Filipowicza. Zawsze warto też wracać do klasyki. W przypadku literatury obcej mamy możliwość korzystania z różnych tłumaczeń. Czasami kolejne tłumaczenie jakieś książki ukazuje jej nowe oblicze.

Justyna Sobolewska opowiedziała także o książce swojej babci Jadwigi Stańczakowej. "Ślepak" to książka o traceniu wzroku przez poetkę i prozaiczkę, także o depresji. Na specjalną prośbę osób niewidomych Justyna Sobolewska wystąpiła w roli lektora i przygotowała książkę w formie audiobooka.

Spotkanie obfitowało w humorystyczne akcenty. Autorka opowiadała, jak w jej rodzinie każdy stosuje w książkach swój własny system zaznaczania ulubionych fragmentów. Dowiedzieliśmy się też, w jaki sposób odbywa się "przyrost naturalny" domowego księgozbioru.

Uczestnicy spotkania dopytywali o kulisy wywiadów z Wiesławem Myśliwskim, o stosowane przez autorkę kryteria oceny recenzowanych książek, o książki, których nie dało się czytać.

W gronie wielbicieli książek, a można nawet powiedzieć wprost, że wśród nałogowych czytelników, można by rozmawiać do rana. Panią Justynę już teraz zapraszamy ponownie do naszej biblioteki, bo mamy jeszcze mnóstwo ważnych pytań. 

Na razie pozostaje nam nagranie ze spotkania. Zachęcamy do odtworzenia go także tych, którzy nie mogli w nim uczestniczyć.

Link:

https://www.facebook.com/pbpsieradz/videos/995882851497251/

Dyskusyjny Klub Książki w podziękowaniu za miłe spotkanie i interesującą rozmowę o książkach podarował autorce skromny upominek - publikację z recenzjami omawianych przez nasz klub książek. Autorką recenzji jest Wiesława Kruszek. 

W spotkaniu uczestniczyło czterdzieści osób.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Dyskusyjne Kluby Książki". Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Za pomoc przy organizacji spotkania dziękujemy Pani Kindze Siekierskiej - wojewódzkiemu koordynatorowi DKK, pracownikowi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi