Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Marek Nowakowski w DKK przy WiMBP w Łodzi

Dnia 23 maja 2007 r. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książkowego działającego przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi odbyło się spotkanie autorskie z prozaikiem Markiem Nowakowskim.

Czytaj więcej:
BiBIK nr 43 * - Biuletyn informacji bibliotecznych i kulturalnych

Z tej okazji przygotowano w nakładzie 100 egzemplarzy okolicznościowy numer Biuletynu Informacji Bibliotecznych i Kulturalnych "BIBiK", który otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania. Na 20. stronach formatu A4 zawarto informacje o autorze, w tym teksty o jego twórczości zamieszczone w Interencie, w wyborze bibliografię wydawnictw zwartych, oraz fragmenty jego prozy, wywiadów i innych  wypowiedzi prasowych Marka Nowakowskiego. W spotkaniu uczestniczyło ok. 80 osób.

 

Odpowiadając na pytania Marek Nowakowski odniósł się do zapamiętanych obrazów z okresu Powstania Warszawskiego  gdy miał 9 lat i okresu stalinowskiego oraz  do pierwszych literackich prób i debiutu książkowego w roku 1958. Autor wskazywał na swoją potrzebę  opisywania świata  zwanego przez niektórych marginesem społecznym. Z czasem bohaterami stają się aferzyści korzystający z dobrodziejstw przekształceń własnościowych po roku 1989 oraz ludzie uwikłani w kryzys społeczny i moralny tych lat.

Więcej miejsca poświęcił Marek Nowakowski wspomnieniom z okresu włączenia się w działalność opozycyjną  oraz   wydawania swoich utworów poza zasięgiem cenzury, najpierw w paryskiej „Kulturze” (pod pseudonimem Seweryn Kwarc) a następnie w tzw. drugim obiegu w kraju. Wspomnienia dotyczyły także inwigilacji przez służbę bezpieczeństwa oraz aresztowania na kilka miesięcy w roku 1984.
Odpowiadając na pytania prowadzącego Marek Nowakowski przedstawił swoje poglądy dotyczące procesu lustracji i potrzeby rozliczenia służby bezpieczeństwa.
Autor  wspominał czasy literackich, kawiarnianych dysput, wspominał Andrzeja Brychta i  Ireneusza Iredyńskiego.  Autor odniósł się również do felietonów, wspomnień z  opisami Warszawy zawartych w trzech tomach „Powidoków”.
Trwające ponad 1,5 godziny spotkanie, prowadził Piotr Bierczyński – zastępca dyrektora WiMBP. Nagranie ze spotkania na DVD będzie włączone do zbiorów Biblioteki i dostępne dla zainteresowanych.


Notatkę sporządził zastępca dyrektora WiMBP w Łodzi
Piotr Bierczyński

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi