Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Październik - Spotkanie autorskie z Izabellą Frączyk

W środę 18 października w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Izabellą Frączyk (Iza Frączyk - strona autorska). Wydarzenie było współorganizowane z Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Pajęczno. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach działalności Dyskusyjny KLUB Książki działających przy naszych bibliotekach. Koordynatorem klubów jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Wydarzenie to zostało dofinansowane ze środków Instytut Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bohaterka wczorajszego spotkania – Pani Izabella Frączyk urodziła się w Krakowie. Tam też ukończyła Akademię Ekonomiczną. Jest również absolwentką Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie.

Pani Izabella Frączyk swoją drogę z pisarstwem rozpoczęła od opisywania na blogu przygód swojego psa o imieniu Tornado, które cieszyły się ogromną popularnością. Później pojawił się pomysł napisania debiutanckiej książki, która otrzymała tytuł „Pokręcone losy Klary”. Następnie ukazały się „Kobiety z odzysku”, trafiając już w pierwszych dniach sprzedaży na listę bestsellerów w Empiku. Kolejne serie pisarki: „Stajnia w Pieńkach”, „Śnieżna Grań”, „Wszystko nie tak” zdobywają nowe rzesze fanów.

Podczas spotkania pisarka chętnie odpowiadała na pytania zgromadzonych czytelników. W ciekawy i humorystyczny sposób opowiadała o swojej pracy pisarskiej oraz dzieliła się anegdotami z życia prywatnego. Dowiedzieliśmy się, jak skrupulatnie przygotowuje się do spisywania historii swoich bohaterów poprzez np. zatrudnienie się na stacji benzynowej czy poznania szczegółów hodowli strusi. Pani Izabella Frączyk przyznała, że bohaterów swoich książek nie wzoruje na prawdziwych osobach, wyjątkiem jest książka „Dziś jak kiedyś”, gdzie opisana została autentyczna winiarnia, w której pisarka bywała niegdyś służbowo.

Październikowy wieczór spędziliśmy w przemiłej atmosferze. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do wypożyczeń książek pani Izabelli Frączyk

 

Spotkanie autorskie z Tanyą Valko

Pełne wspaniałych wrażeń, spotkanie autorskie z Tanyą Valko

We wrześniowe wtorkowe popołudnie, w ramach spotkania DKK, mieliśmy przyjemność gościć w naszych pałacowych progach, wyjątkową pisarkę – TanyęValko.

Organizatorami spotkania byli Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz Dyskusyjny Klub Książki działający przy naszej bibliotece. Zrealizowano je we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi.

TanyaValko to niesamowicie interesująca postać, posiadająca ogromną wiedzę na temat krajów arabskich

i panujących tam zwyczajów. W swoich dwóch sagach – azjatyckiej i arabskiej – opisuje losy fikcyjnych osób, jednak inspiracją do powstania niektórych, są ludzie jej znani bądź postaci historyczne, chociażby pułkownik Mummar Kaddafi.

Pisarka przybyła do nas ze swoim moderatorem, a prywatnie mężem, razem z którym przedstawili historie ze swojego podróżniczego życia. Opowiadali o przygodach oraz sytuacjach wspólnie przeżytych, których przez 20 lat pobytu w krajach arabskich, nieco się uzbierało. Usłyszeliśmy również ciekawostki o okolicznościach powstawania książek oraz bohaterach w nich przedstawionych. Były to niesamowicie ciekawe historie, czasem śmieszne, czasem jednak dość przerażające, co nie dziwi, biorąc pod uwagę kraje, w jakich toczą się losy opisywanych postaci.

Tanya Valko z ogromnym entuzjazmem i tęsknotą opisywała życie w Libii, w której spędziła, aż 13 lat swego życia i która była i jest najbliższa jej sercu.

Opowiadała również o swoim zdrowym stylu życia, o tym, że jej dieta składa się w 80 procentach z warzyw, że niekoniecznie lubi słodycze i mięso wieprzowe oraz o tym, że kiedyś dużo biegała.

Mimo dżdżystej pogody za oknem oraz poruszanych tematów, spotkanie było słoneczne i bardzo pozytywne. Przekonaliśmy się, iż nasi goście, są osobami niesamowicie otwartymi i sympatycznymi.

Na zakończenie wizyty , dyrektor biblioteki wręczyła - w ramach podziękowania - kwiaty pisarce. Nie obyło się bez wspólnego zdjęcia, oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

 

Spotkanie autorskie z Katarzyną Enerlich

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z KATARZYNĄ ENERLICH W POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ                               Z/S W DZIAŁOSZYNIE

  W środę 2 października Powiatowa Biblioteka Publiczna z/s w Działoszynie miała zaszczyt  gościć na spotkaniu autorskim Panią Katarzynę Enerlich - znaną pisarkę, autorkę kilkunastu powieści, w tym popularnej serii ,,Prowincja pełna…” –osadzonej w malowniczych zakątkach Mazur. Pani Kasia nie tylko zajmuje się pisaniem. Jest pasjonatką naturalnych kosmetyków, które sama wytwarza ale również prowadzi szkołę jogi ,,Baba Joga”. Pracowała jako dziennikarka, pracownik informacji turystycznej i promocji miasta oraz opiekunka osób starszych. W wieku 12 lat zadebiutowała artykułem w czasopiśmie dla młodzieży „Płomyk” na temat rodzinnego Mrągowa, a następnie w „Świat Młodych” i „Na Przełaj”. Już jako uznana pisarka publikowała w prasie ogólnopolskiej „Cogito”, „VariArcie”, „Natura i Ty” oraz w „Bluszczu”. Pracowała i współpracowała z Polskim Radiem Olsztyn, Telewizją Polską, „Gazetą Współczesną”, „Gazetą Olsztyńską”, „Dziennikiem Pojezierza”.

   Pani Katarzyna Enerlich w swoich książkach porusza problemy zwykłych ludzi ich tożsamośći wielokulturowość, w których fikcja literacka przeplata się z prawdziwymi wydarzeniami, historią, tradycją i kulturą Mazur, tych dzisiejszych i przedwojennych, czyli byłych Prus Wschodnich.

    Spotkanie przebiegło  w miłej atmosferze. Pani Kasia okazała się bardzo serdeczną i ciepłą osobą.  Zdradziła też uczestnikom spotkania jaka będzie jej kolejna powieść. Na koniec spotkania każdy z uczestników mógł nabyć książkę autorstwa Pani Katarzyny Enerlich z osobistą dedykacją oraz stanąć do pamiątkowego zdjęcia. Uśmiechy długo nie schodziły nam z twarzy.

    Spotkanie zostało  zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Powiatowej Bibliotece Publicznej z/s w Działoszynie, realizowanego i finansowanego we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi.

  

 

B.A.Paris - "Za zamkniętymi drzwiami"

B.A. Paris – „Za zamkniętymi drzwiami”

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią – wróciliśmy do spotkań naszego Dyskusyjnego Klubu Książki.  W piękne czwartkowe popołudnie – z nieukrywaną przyjemnością – spotkaliśmy się, aby omówić książkę, która dość długo czekała na swoją kolej, a mianowicie „Za zamkniętymi drzwiami” – B.A.Paris. Wzbudziła ona w naszych czytelnikach dość dużo emocji i o dziwo, po raz pierwszy od bardzo dawna, jednogłośnie zyskała miano „świetnej”. Każdy wypowiadał się na jej temat w samych superlatywach. Zaskakująca, skrupulatnie przemyślana, dobrze napisana – to tylko niektóre komplementy na jej temat. Dyskusjom o perypetiach Jacka i Grace nie było końca. Okazało się, że B.A. Paris napisała niesamowicie poruszający thriller psychologiczny, który nasi klubowicze pokochali od pierwszych stronic. Jak to zwykle bywa, rozmowy na temat książki po jakimś czasie przeszły w opowieści z życia naszych klubowiczów, na podstawie których można by napisać niejedną równie dobrą powieść. Ciężko było nam się rozstać, aczkolwiek mamy nadzieję, że w następnych spotkaniach już nic nam nie przeszkodzi.

Spotkanie autorskie z Romanem Czejarkiem 14.11.2018

 

W dniu 14.11.2018 w Pałacu Męcińskich w Działoszynie mieliśmy zaszczyt gościć znanego prezentera, dziennikarza, pisarza, Honorowego Ambasadora miasta Szczecina - Pana Romana Czejarka. Organizatorem spotkania była Nasza Biblioteka oraz Dyskusyjny Klub Książki, a zrealizowano je we współpracy z Instytutem Książki i Wojewódzką Biblioteka w Łodzi. Podczas spotkania Pan Czejarek opowiadał zebranym gościom o kulisach swojej pracy prezentera radiowego, o zabawnych momentach na antenie oraz o swoich książkach związanych ze Szczecinem, z Pomorzem Zachodnim oraz pracy przy książce ,,Kochane Lato z Radiem”.  Jako były prowadzący programów na antenie TVP ,,Kawy czy herbaty”, ,,Pytania na śniadanie”, teleturnieju ,,Gilotyna”, również związany w przeszłości z TVN, w ciekawy i żartobliwy sposób przybliżył nam ,,niewtajemniczonym” w jaki sposób funkcjonuje radio i telewizja. Nie obyło się również bez opowieści o kultowej audycji ,,Lato z Radiem”. Nasz Gość mówił również o współpracy z gwiazdami, które na co dzień znamy z ekranów telewizora. Ale chyba najciekawszym punktem spotkania były wspomnienia z dalekich i niebezpiecznych podróży do Afganistanu, Syrii, Laosu, USA i  Colca Condor - najgłębszego na świecie kanionu Colca w Peru. Podczas relacji mogliśmy podziwiać zdjęcia, zrobione przez Pana Czejarka w trakcie tych wyjazdów.

Na koniec spotkania każdy z uczestników mógł nabyć książkę autorstwa Pana Czejarka z osobistą dedykacją oraz stanąć do pamiątkowego zdjęcia.

Mówiąc krótko – uśmiechy nie schodziły nam z twarzy!

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi