Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Kreatorka kobiecych postaci - Grażyna Jeromin-Gałuszka

3 października 2014 r. odbyło się w ramach DKK dla Dorosłych spotkanie autorskie z Panią Grażyną Jeromin-Gałuszką, autorką poczytnych powieści: „Złote Nietoperze”,  „Magnolia”,  „Gdybyś mnie kochała” czy „Długie lato w Magnolii”.  Wizyta odbyła się dzięki udziałowi biblioteki w projekcie realizowanym w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa”,  którego honorowy patronat obiegło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  przy współpracy Instytutu Książki i British Council.  Przybyłe na spotkanie uczestniczki DKK oraz Czytelnicy mieli nie bywałą przyjemność poznać i rozmawiać z autorką powieści, które cieszyły się wielkim uznaniem naszego bardzo zróżnicowanego pod względem czytelniczym grona.  Swobodna rozmowa, otwarta na ludzi pisarka i sympatyczne uczestniczki DKK to klucz do udanego spotkania. Nie zabrakło ciekawych pytań, czasem o drobiazgi dotyczące ulubionych wątków i postaci, na które Pani Grażyna starała się udzielić wyczerpującej odpowiedzi. Dzięki temu poznaliśmy naszego Gościa, jako panią domu, mamę, babcię, której pasją stało się pisanie. Pytałyśmy o Bieszczady, gdyż w powieściach pełno jest  magii tych wyjątkowy miejsc,  o inspiracje w  kreowaniu postaci kobiecych trudnych niepokornych, szalonych, po przejściach, ale i inteligentnych, mądrych życiowo, silnych, z charakterem.  Dopytywałyśmy się  o pojawiające się w  powieściach wątki kryminale, które dodają im niewątpliwego  kolorytu i dreszczyku emocji. Oczywiście nie sposób było nie zapytać o dalsze plany twórcze,  które z wielką uwagą będziemy śledzić.  I tak konwersacjom mogłoby nie być końca, gdyby nie konieczność powrotów. Mamy nadzieję, że to nie nasza ostatnia rozmowa z Panią Grażyną Jeromin-Gałuszką, gdyż z pewnością spotkamy się z nią w  jej wyjątkowych, pełnych życiowej mądrości powieściach oraz w dyskusjach na kolejnych spotkaniach DKK.

Serdecznie dziękujemy Pani Grażynie Jeromin-Gałuszce za niezwykłe spotkanie, pełne swobody, ciepłej rozmowy i magicznej atmosfery, z odrobiną Bieszczad w tle.

Dziękujemy Pani Kindze Siekierskiej, koordynatorowi DKK w województwie łódzkim, za  możliwość spełniania czytelniczych marzeń.

 

„Dzięki moim bohaterom mogę żyć na kredyt w różnych czasach”- Hanna Cygler

„Piszę dla przyjemności, a nie dla męki twórczej. Tak postanowiłam już przy mojej pierwszej powieści. Pomyślałam wtedy, że pragnę pisać książki, sprawiające również przyjemność moim czytelnikom. Powieści, które by się szybko czytało, niecierpliwie oczekując co dalej, a jednocześnie które by zbyt łatwo nie opuszczały pamięci czytelnika. Można je nazwać literaturą obyczajową, kobiecą, romansami czy czytadłami. To jest zupełnie nieważne. Ważne jest, by nie spać przez nie przez pół nocy…”

Hanna Cygler

Niezwykle ciepłe, radosne, pełne pozytywnej energii spotkanie autorskie było naszym udziałem 7 czerwca 2013 r., kiedy to gościliśmy Panią Hannę Cygler, autorkę poczytnych powieści obyczajowych, historycznych dla dorosłych. Impreza odbyła się w ramach działającego przy naszej bibliotece od września 2011 r. DKK dla Dorosłych, (projekt realizowany przy udziale Instytutu Książki, Biblioteki British Council oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Spotkanie pozwoliło nam poznać autorkę, która swoimi życiowymi, pozytywnymi opowieściami urzekła zgromadzone osoby. Swoboda, życzliwość, poczucie humoru, którym krasiła odpowiedzi na zadawane pytania, dystans do siebie, świata, ludzi, mają swoje odzwierciedlenie w twórczości naszego Gościa. Dane nam było zapytać o inspiracje, o bohaterów, którzy jak się dowiedzieliśmy mają również swoich odpowiedników w realnym świecie, poznaliśmy plany na dalszą pracę literacką. Ciekawym wątkiem, który pojawił się podczas spotkania, była kwestia wierności realiom historycznym, dającym płaszczyznę do fabuły powieści. Pani Hanna Cygler jak sama powiedziała lubi historię, z której czerpie inspiracje tworząc opowieść do kolejnych książek. Nie zabrakło również męskich głosów, które, choć autorka mówi: „piszę klasyczną literaturę kobiecą”, wyraziły aprobatę dla dorobku, a nawet były pod wielkim wrażeniem. W przypadku twórczości Pani Hanny Cygler, wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że powieści sprawiają nam ogromną przyjemność, czytamy je szybko, niecierpliwie czekamy, co dalej, wszystko pozostaje nam w pamięci, a w dodatku czytamy pół nocy, choć potem mamy problem ze wstaniem do pracy. Trudno, ale poprosiły o więcej… I taka obietnica ze strony Pani Hanny Cygler padała, wiemy, że może jeszcze w tym roku coś się ukaże, z malutkich podpowiedzi wynika, że będzie się działo.

Dziękujemy Pani Hannie Cygler za mądrą, życiową, historyczno-współczesną podróż szlakiem powieści, które czytamy i, na które czekamy.

Dziękujemy Pani Kindze Siekierskiej za pomoc w zorganizowaniu spotkania, które sprawiło, że mogliśmy osobiście podziękować autorce za nieprzespane noce oraz prosić o dalsze ………..również nieprzespane, ale jak wciągające noce z powieściami Hanny Cygler.

 

Wodociągi?!! czyli Wytwórnia wód gazowanych i inne działa Doroty Combrzyńskiej-Nogala

14 listopada  br. o godz. 17 : 00. Filia nr 5  gościła  panią  Dorotę Combrzyńską-Nagala - łodziankę, polonistkę, surdopedagoga, autorkę książek obyczajowych dla dorosłych „Naszyjnika z Madrytu”,  „Wytwórni wód gazowanych”, „Drewniaka” , oraz  dla młodzieży „Piątej z kwartetu” i  „Bezsenność Jutki” -  wzruszającą  literaturę  faktu  z  serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”.

Spotkanie odbyło się  w ramach projektu Dyskusyjnego Klubu Książki realizowanego przez Instytut Książki,  Bibliotekę British Council oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Pisarkę powitała pani kierownik Małgorzata Kowalska, która rozpoczęła dyskusję  pytając o inspiracje literackie, pierwowzory postaci oraz miejsca, które kreuje autorka w swoich  powieściach. Następnie posypały się kolejne pytania od pań z Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, które z  przyjemnością  przeczytały pozycje autorki.

Pisarka zachwyciła uczestniczki spotkania otwartością, swoją pisarską pasją oraz także dużą dozą  pozytywnej  energii   jaką  przekazuje  słuchaczkom  i  czytelniczkom.

Na zakończenie pisarka obiecała, że chętnie odwiedzi panie klubowiczki na jednym z ich spotkań, gdzie może zrodzi się ciekawy pomysł na nową powieść.  Interesujące spotkanie upłynęło w serdecznej  i  miłej  atmosferze. 

   

relacja   Jadwiga  Rorat

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi