Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem w Piotrkowie Trybunalskim

10 października 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Tryb. gościliśmy znanego polskiego aktora Pana Lecha Dyblika. Spotkanie odbyło się w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki, sfinansowane zostało przez Instytut Książki.  

Nasz gość opowiadał zarówno o swoim życiu prywatnym jak i początkach kariery zawodowej. Wspominał, że przez studia aktorskie przeszedł jak burza a po ich ukończeniu bez problemu dostał angaż w Teatrze Narodowym. Grywał też w filmach u tak znanych reżyserów jak  np. Wojciech Smarzowski. Były to wprawdzie role drugoplanowe, ale zagrane po mistrzowsku i na długo zapadające w pamięć widza. Niestety aktorowi nie dawało  to wystarczającej satysfakcji, miał ambicje grywać główne role. Właśnie te niespełnione  ambicje między innymi przyczyniły się do popadnięcia naszego gościa w alkoholizm. Czuł się też niedoceniany w życiu rodzinnym, nierozumiany przez żonę i lekceważony przez dzieci. Żył w permanentnym kłamstwie bo tak było mu wygodnie. Momentem przełomowym stała się przypadkowa wizyta w kościele o. Jezuitów w Łagiewnikach. Odbył  tam 2 godzinną oczyszczającą spowiedź, po której zrozumiał, że nie on jest najważniejszy na świecie, że człowiek jest naprawdę wolny wtedy, gdy zawierzy się Chrystusowi. Dziś z przekonaniem mówi, że szczęścia nie trzeba szukać, tylko je sobie uświadomić. Po tej spowiedzi wszystko stało się proste, klarowne, tak jak powiedział mu spowiednik, zmieniło się całe jego życie. Rozpoczął terapię odwykową. Dziś nie pije już od ponad 24 lat. W tym czasie wielokrotnie spotykał się z osadzonymi w zakładach karnych i osobami uzależnionymi od alkoholu. Opowiada, że alkohol tak naprawdę nie rozwiązuje w życiu żadnych problemów, nie daje szczęścia i każdy ma w sobie siłę by się temu oprzeć. Często odbywa spotkania z młodzieżą, po to by ją przestrzec przed zgubnymi konsekwencjami nałogów. Dziś pan Dyblik mówi, że jest człowiekiem spełnionym zarówno zawodowo jak i  prywatnie. Wychodząc z nałogu zyskał dużo wolnego czasu, który spożytkował na naukę języków obcych. Jako dojrzały mężczyzna nauczył się śpiewać i grać na gitarze. Opowieści o swoim życiu często nasz gość przeplatał wykonywaniem pięknych rosyjskich pieśni takich twórców jak: Galicz, Wysocki czy Wizbor. Podkreślił, że szczególnie bliskie są mu odesskie pieśni, które mają niepowtarzalny, ezoteryczny klimat. Pan Dyblik mieszka w Łodzi, więc od czasu do czasu można go spotkać na żywo śpiewającego i grającego na gitarze pod Domem Buta. Bardzo lubi tam chodzić nocą( już po 22.00). Spotyka wtedy ciekawych, a nawet dość specyficznych ludzi. Pan Dyblik okazał się bardzo otwartą i szczerą osobą. Chętnie odpowiadał na zadawane mu przez obecnych pytania. Na koniec został nagrodzony zasłużonymi  gromkimi brawami. Wiele osób kupiło jego płyty. Podpisał Księgę Pamiątkową oraz rozdał liczne autografy. Na spotkaniu obecnych było ponad sto osób, w tym trzynastu klubowiczów.

 

                                                                            Katarzyna Choja

                                                                   Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

Spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem w Piotrkowie Trybunalskim_1

 Spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem w Piotrkowie Trybunalskim_2

 Spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem w Piotrkowie Trybunalskim_3

Spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem w Piotrkowie Trybunalskim_4

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi