Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Spotkanie autorskie z Wojciechem Jagielskim w Piotrkowie Tryb.

12 czerwca b.r. odbyło się trzecie spotkanie autorskie w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki. Tym razem gościem był znakomity publicysta, korespondent wojenny, wieloletni dziennikarz „ Gazety Wyborczej”  a obecnie Państwowej Agencji Prasowej, Wojciech Jagielski, świadek najważniejszych wydarzeń politycznych na przełomie wieków. Relacjonował załamanie się apartheidu w RPA, połączenie Hongkongu z Chinami. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia.

Wojciech Jagielski jest autorem kilku znakomitych książek: „ Modlitwa o deszcz”, „ Nocni wędrowcy”, „ Wypalanie traw”, „ Wieże z kamienia”,   „Trębacz z Tembisy” nagrodzonych prestiżowymi nagrodami min.: nagroda Ks. Józefa Tischnera, nagroda im. Dariusza Fikusa, nagroda Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, międzynarodowa nagroda „Literatura z frontu”, jest zdobywcą Bursztynowego Motyla w konkursie im. Arkadego Fidlera.

Nasz gość powiedział, że podróże zawsze były jego pasją, a przypadek sprawił, że stały się również nieodłączną częścią zawodu.

W centrum zainteresowań Wojciecha Jagielskiego jest Afryka, ale zanim tam trafił wiele czasu spędził na Kaukazie i w Czeczeni, której wręcz nie znosił. Powiedział, że jest to kraj, do którego nie chciałby wrócić, ponieważ sytuacja w jakiej przyszło mu tam pracować była nieznośna i nie ma żadnych dobrych wspomnień z tego miejsca. Za to w Afryce Południowej czuł się zawsze bardzo dobrze ponieważ mógł się wtopić w otaczające go środowisko i obserwować nie będąc obserwowanym.

Wojciech Jagielski opowiedział o Afryce innej, niż ta którą znamy.

Nam Afryka kojarzy się przede wszystkim z biedą i zacofaniem, ze śmiertelnymi chorobami np. aids. Tymczasem w Afryce występuje ogromne rozwarstwienie. Są kraje, które sobie kompletnie nie radzą, ale są i takie jak Angola, które stanowią przykład afrykańskich miast przyszłości. Obok slumsów istnieją dzielnice wprawiające w zachwyt nowoczesną architekturą i infrastrukturą nie tylko Europejczyków.

Reporter opowiadał o wyjeździe do Ugandy i zbieraniu materiału do książki „ Nocni wędrowcy”, która poświęcona jest dzieciom- żołnierzom, ofiarom i katom jednocześnie. O tym jak trudno jest zdobyć zaufanie, zbliżyć się by uzyskać potrzebne informacje, a przy tym zachować dystans by nie ulec skrajnym emocjom.

Zapytany o to jak radzi sobie ze stresem  odpowiedział, że w pracy zamienia się w chłodnego obserwatora, nie pozwala sobie na wzruszenia. Najważniejsze jest jak najlepsze wykonanie zadania.

O przygodach jakie towarzyszyły licznym podróżom, pan Wojciech Jagielski opowiadał bardzo ciekawie. Zgromadzona publiczność miała okazję zadać naszemu gościowi pytania, na które chętnie i w sposób wyczerpujący odpowiadał.

Pisarz zdradził, że tematem kolejnej książki będzie Gruzja.

Na zakończenie spotkania pan Wojciech Jagielski rozdał autografy i dokonał wpisu do kroniki biblioteki.

Na spotkaniu obecnych było pięćdziesiąt osób.

 

 

                                          Moderator DKK

                                                   Katarzyna Choja

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi