Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Przygoda z owcą" - Haruki Murakami

Recenzja powstała na podstawie wypowiedzi klubowiczów

Haruki Murakami akcję swojej książki umieścił w Japonii lat 70-tych. Główny bohater jest współwłaścicielem firmy reklamowej. Wiedzie przeciętne życie, rozstaje się z żoną, je, śpi, egzystuje, jest jednym z trybów wielkomiejskiej maszyny. Pewnego dnia przyjaciel przysyła mu zdjęcie, na którym widać owce pasące się w górach. Jedna z owiec jest nietypowa, nieznanej rasy, z gwiazdą na grzbiecie. Zdjęcie to trafia do jego szuflady i leży tam do momentu, w którym decyduje się je wykorzystać do reklamy jakiegoś produktu. Jest to moment zwrotny powieści. Pojawia się tajemniczy Boss, który każe odnaleźć tę nietypową owcę. Nasz bezimienny bohater zostaje wciągnięty w ciekawą grę i intrygę kryminalną, której rozwiązanie jest równie pasjonujące. Towarzyszy mu w tej przygodzie dziewczyna, której wyjątkowość i siła tkwi w uszach … wyjątkowych uszach, roztaczających wręcz magię i piękno tej osoby. Dlaczego ma szukać tej owcy, czemu jest ona taka wyjątkowa, co wspólnego ma z tym jego przyjaciel o charakterystycznym pseudonimie Szczur. To tylko nieliczne pytania, które nasuwają się nam podczas czytania tej wyjątkowej powieści, jeżeli chcecie poznać odpowiedzi na te i inne pytania sięgnijcie po tę pozycję.


Moja przygoda z literaturą japońską zaczyna się właśnie od "Przygody z owcą" Haruki Murakamiego i obie przygody są ekscytujące. Historia opowiedziana przez autora jest wspaniała i jednocześnie daje dużo do myślenia. Sięgając po tę książkę możemy mieć wrażenie, że bierzemy do ręki kryminał, nic bardziej mylnego. Jest to książka o samotności i braku własnej tożsamości, ale żeby nie było tak ponuro i smutno jest to wplecione w ciekawą historię. Postać pierwszoplanowa, narrator zadziwia nas swoimi powiedzeniami i porównaniami. Ta opowieść jedną wielką metaforą. Główni bohaterowie nie mają imion, pojawiają się tylko pseudonimy i to tylko w niektórych przypadkach. W momencie nadania imienia kotu głównego bohatera wywiązuje się bardzo ciekawa dyskusja na temat potrzeby posiadania imienia. Co jeszcze wyróżnia tę pozycje z innych, na pewno wszystkie postaci i ich sposób bycia, dbałość o szczegóły w opisach zwykłego życia. Czym jest tytułowa owca, co ma symbolizować, "owczy pęd", "wyścig szczurów", władzę ? Powstaje pytanie czy lepiej jest mieć w sobie owcę, czy być bezowczym?. Jak pokierować swoim życiem?. Na to pytanie musicie oczywiście odpowiedzieć sobie sami. Książka naprawdę godna polecenia.

Zbigniew Pacho
Koordynator
rawskiego Dyskusyjnego Klubu Ksiązki

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi