Spotkanie autorskie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel w GBP w Smardzewicach
- Szczegóły
- Kategoria: Spotkania autorskie DKK przy GBP w Smardzewicach Filia w Wiadernie
- Utworzono: poniedziałek, 14, maj 2012 13:05
- Zabłocka Jolanta
Roksana Jędrzejewska-Wróbel była gościem DKK w GBP w Smardzewicach. Tym razem spotkanie z pisarzem odbyło się w Filii w Wiadernie. Spotkanie miało miejsce 10 maja 2012 r. podczas trwania Tygodnia Bibliotek 2012 - akcji społecznej, którą realizują wszystkie rodzaje bibliotek, szkoły, ale także media, wydawnictwa i samorządy.
Pisarka przybyła na spotkanie z najmłodszymi czytelnikami w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książek . W spotkaniu uczestniczyło ok. 60 osób.
Autorka podczas spotkania odpowiadała na pytania dzieci, które dotyczyły jej książek i ich bohaterów. Pani Roksana Jędrzejewska-Wróbel napisała ponad 20 książek, z których większość trafia na Złotą Listę Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Jest Laureatką Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Dzieci na spotkaniu dowiedziały się jak rodziły się pomysły na kolejne książki i co pisarkę inspirowało do ich napisania. Czasem był to sen, czasem tak jak w przypadku cyklu książek o ryjówce zwanej Florką wizyta w sklepie z używanymi rzeczami. Pisarka opowiedziała o swojej pierwszej książce, którą napisała razem z lekarzem prof. Włodzimierzem Fijałkowskim , a także o swojej ostatniej pt. „Bzyk Brzęk”, której bohaterami są dwie włochate muchy. Dzieci poznały cały proces powstawania książki od pomysłu, który rodzi się w głowie pisarza, napisania rękopisu lub maszynopisu poprzez wykonanie do niej ilustracji, które w przypadku książek dla dzieci są bardzo istotne, aż do jej wydania i wreszcie możliwości jej kupienia w księgarni lub wypożyczenia w bibliotece. Na spotkaniu dzieci miały możliwość zakupu książek autorstwa Pani Jędrzejewskiej-Wróbel i uzyskania w nich osobistych bardzo śmiesznych dedykacji. Taka książka z dedykacją autora to bezcenna pamiątka ze spotkania autorskiego, zwłaszcza, że jego uczestnikami były dzieci z klas I-III, dla których było to pierwsze w życiu spotkanie z pisarzem” twarzą w twarz”. Dla bibliotek i bibliotekarzy takie spotkania to „wartość dodana”, która w przyszłości przekłada się na zwiększenie liczby czytelników, promocję czytelnictwa, popularyzację bibliotek, ich pracy i osiągnięć. Pisarka podzieliła się swoimi wrażeniami z podróży do Wiaderna, a my mogliśmy pochwalić się znajdującym się przy bibliotece „Dziecięcym Ogrodem Czytelniczym” . Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.