Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Kosmita i Dziwne przypadki bajkopisarza

Relacja ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla niepełnosprawnych

 

20 czerwca 2013 roku odbyło się kolejne spotkanie z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU z Pabianic, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem udział wzięło 9 osób. Na początku kontynuowano czytanie książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Kosmita”. Autorka znana jest uczestnikom klubu, ponieważ w ubiegłym roku przyjechała na spotkanie właśnie z tą grupą oraz podarowała bibliotece egzemplarz książki „Kosmita”. Tytułowy bohater na imię ma Kacper i urodził się z autyzmem. Książka jest opowieścią o nim i jego rodzinie, perypetiach, frustracjach, rozczarowaniach oraz o procesie poznawania natury Kacpra, zrozumieniu i miłości. Historia ta, chociaż dotyka trudnego problemu jakim jest autyzm, napisana jest w sposób pogodny, z humorem. Bardzo podobała się uczestnikom klubu, podobnie zresztą jak „Dziwne przypadki bajkopisarza”, druga książka, z której treścią zapoznali się tego dnia. Jej autor, Grzegorz Kasdepke, jest doskonale znany słuchaczom, ponieważ kilkakrotnie uczestniczył w spotkaniach z nimi. Książka jest zbiorem różnych opowieści. Poznajemy rezolutny list, który pomimo braku znaczka sam odnajduje adresata, czyli Grzegorza Kasdepke, nieposłuszną kołdrę, której wiecznie jest zimno i która boi się duchów i swoim zachowaniem doprowadza do furii właściciela, czyli... Grzegorza Kasdepke. Bohaterami pozostałych opowiadań są: zarozumiała marchewka, która ma większe ambicje niż zostać składnikiem zupy, mucha zastanawiająca się, czy jest pięknością, żaba zamieniona w dziewczynę, kury oczekujące wyklucia potomstwa, komar, który pragnął być podziwiany, nieśmiały paw, zające, które poszły na muzyczną ucztę do wilka, pierwszy aparat fotograficzny Grzegorza Kasdepke, księżniczka i jej przepiękna suknia, piaskownica, która chciała odfrunąć zimą do ciepłych krajów oraz bajarz i jego słuchacze, dzieci. Każda z tych opowieści niesie ze sobą jakieś przesłanie, na przykład, że warto marzyć, że piękno zewnętrzne to bardzo subiektywne i indywidualne odczucie, że warto żyć w zgodzie z własną naturą i że czasem zarozumialstwo i pragnienie hołdów i podziwu może się źle skończyć...

Jak już wyżej zostało napisane, opowieści bardzo podobały się uczestnikom klubu. Historie poszczególnych bohaterów wywoływały dużo śmiechu.

Czerwcowe spotkanie klubu było ostatnim przed przerwą wakacyjną, zakończyło się więc rozmową o planach słuchaczy na wakacje oraz o ich ulubionych miejscach w Polsce.

Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 12 września.

 

Katarzyna Kuchler

 

 

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi