Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla niepełnosprawnych (spotk. 20)

Dnia 9 lutego br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się 20 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla niepełnosprawnych, na którym gościłyśmy dwanaście osób – podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU koło w Pabianicach wraz z terapeutami.
Dokończyliśmy czytanie i omawianie książki p. Jana Kamyczka „Savoir – vivre dla nastolatków”. Naszym niepełnosprawnym gościom hasła wybrane z książki, poświęconej zasadom dobrego wychowania i... zachowania, na to spotkanie, bardzo przypadły do gustu, podobnie zresztą, jak te o których rozmawialiśmy na styczniowym klubie. 
Wiele problemów opisanych w książce, a dotyczących spraw codziennego życia okazało się naprawdę całkiem przydatnych dla każdego z nas. Tak było, np. w przypadku rozdziałów opisujących podejmowanie gości, zachowania podczas galowych wystąpień, prezentacji czyli przedstawiania (w odpowiedniej kolejności) osób znajdujących się na zebraniach towarzyskich i tych najbardziej oficjalnych, składanie życzeń i obdarowywanie prezentami czy, bardzo ważnej sprawy, higieny osobistej. A choć niektóre kwestie znane są wszystkim (bądź niemal wszystkim) homo sapiens, to w trakcie rozmowy z klubowiczami okazało się, że pewne sprawy pokryły się kurzem zapomnienia i całkiem dobrze, że mogliśmy sobie odświeżyć wiedzę na ich temat.
Poza wszystkim zaś książka p. Kamyczka napisana jest w sympatyczny i dowcipny sposób, wobec czego klubowe spotkanie przebiegło nam w równie sympatycznej, wesołej atmosferze.
Zresztą nasi niepełnosprawni goście nabrali już takiej śmiałości w wypowiadaniu własnego zdania, że dużo więcej czasu na klubowej „nasiadówce” przeznaczyliśmy na dyskusję o sprawach opisanych w książce p. Kamyczka, niż na samą jej lekturę. Czas dyskusyjny zaś wydłużył się nam z uwagi na to, że każda z osób obecnych na lutowym spotkaniu DKK chciała podać, jak najwięcej przykładów omówionych w książce problemów, w oparciu o własne przeżycia. I przyznać trzeba, że udało się im naprawdę doskonale zrozumieć zamysł autora tej „bon – tonowej” publikacji o stosownym zachowaniu się w różnych „fundowanych” nam przez życie sytuacjach, dzięki czemu rozmowa na temat klubowej lektury potoczyła się płynnie, bez przestojów i nie trzeba było jej „ciągnąć za uszy”. Nawet wręcz przeciwnie, te kilka godzin klubowego spotkania przeleciało nam nie wiedzieć kiedy, a nasi goście byli po prostu niepocieszeni, że nie zdążyli opowiedzieć o wszystkich swoich życiowych doświadczeniach związanych z tymi omawianymi w książce przez p. Kamyczka. 
Do jego książki o dobrym wychowaniu, na spotkaniach DKK, już raczej wracać nie będziemy, ale do opisanych w niej spraw, kto wie?... W końcu, to podstawowe prawa i... obowiązki zachowania się wszystkich ludzi, kulturalnych ludzi.
A ponieważ kultura – osobista i życiowa, to także czynne uczestnictwo w „życiu kulturalnym”, jak np. czytanie książek czy... wizyty w teatrze, więc korzystając z tego, że 27 marca, to Międzynarodowy Dzień Teatru, zamierzamy nasze następne spotkanie DKK, które umówiliśmy sobie na 15 marca, jak zwykle o g. 10.00, poświęcić rozmowom o sztukach teatralnych, które nasi niepełnosprawni klubowicze mieli możność oglądać na deskach teatrów łódzkich, bądź przedstawieniach teatrów amatorskich. A żeby można było mówić o tych ostatnich, z jak najbardziej świeżymi wrażeniami, dn. 13 marca o g. 13.30, dla naszych niepełnosprawnych klubowiczów wystąpi i zaprezentuje sztukę duńskiego dramaturga Klausa Rifbierga, zatytułowaną „Kantata o łożu”, Koło Teatralne z II LO w Pabianicach.  
Miejmy nadzieję, że ten pomysł zyska ich aprobatę i marcowy klub książki, mimo że poświęcony nieco innym niż zwykle sprawom, będzie równie udany, jak te „zwyczajne” klubowe spotkania, na których niepodzielnie królują książki.


  

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi