Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla niepełnosprawnych (spotk. 14)

Dnia 12 maja br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się czternaste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla niepełnosprawnych, w którym udział wzięło 12 osób – podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU koło w Pabianicach wraz z terapeutami. 
Kontynuowaliśmy czytanie i omawianie książki p. Grzegorza Kasdepke - „Co to znaczy... 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”. Ściśle biorąc ta kontynuacja była lekko „poszarpana” czasowo, bowiem z tytułem tym nasi niepełnosprawni goście po raz pierwszy zetknęli się podczas marcowego spotkania ich DKK. Dlatego też byłam pod całkiem solidnym wrażeniem, że po upływie dwóch miesięcy naprawdę dużo pamiętali z czytanych wtedy historii. Częściowo można, to pewnie wytłumaczyć tym, że p. Kasdepke jest ulubionym autorem naszych niepełnosprawnych klubowiczów i jak dotąd nie zdarzyło się, by nie pamiętali, co działo się w tych spośród jego książek, które omawialiśmy na spotkaniach ich klubu. Ale i tak, to że pamiętali o czym czytaliśmy i rozmawialiśmy ładny kawałek czasu temu, bo minęło przecież kilka tygodni, naprawdę robi wrażenie. Zwłaszcza, że na poprzednim, kwietniowym DKK omawialiśmy całkiem odmienną tematycznie książkę, a mianowicie „Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne”, autorstwa p. Barbary Ogrodowskiej. Ale choć tamta publikacja im się podobała, to jednak zdecydowanie, właśnie książki p. Kasdepke są dla nich nr 1. Poza tym, że napisane w lekki i dowcipny sposób, przy okazji także uczą przydatnych i pożytecznych rzeczy. Oczywiście nie „jak przerobić firankę na spodnie dla faceta” czy „jak siłą woli przestawić meble w mieszkaniu”, ale takich naprawdę mądrych i potrzebnych każdemu z nas, w codziennym życiu. 
I właśnie za to fajne, leciutkie, dowcipne opisanie spraw użytecznych – chwała autorowi. Dzięki temu, że jest, nie przesadzając, mistrzem słowa, nasi klubowi goście bardzo dobrze się bawili, przyswajając z jego książki wiedzę o związkach frazeologicznych, a następnie podając przykłady podobnych do książkowych frazeologizmów, z własnych przeżyć. 
Bawiąc – uczyć, ta złota, cudowna zasada winna przyświecać wielu osobom, które przynudzają i, co gorsza, wymagają później odtworzenia swoich nudnych wywodów, z których biedni słuchacze i czytelnicy nic sensownego nie wynieśli i nie zapamiętali. Z książek p. Kasdepke natomiast nasi klubowicze nauczyli się, na zabawnych przykładach opisanych przez autora, cóż to takiego : „grube ryby”, „biały kruk”, „cicha woda”, „czarna owca” czy też jak należy rozumieć powiedzenia : „iść komuś na rękę”, „dzielić włos na czworo”, „być nie w sosie”, „dolewać oliwy do ognia”, „łamać nad czymś głowę”, „budować zamki na lodzie”, „biec, jak na skrzydłach, „czuć do kogoś miętę”,„być w siódmym niebie” czy „drzeć z kimś koty”. Bardzo im się wesołe tłumaczenia tych określeń podobały i, sądząc ze sposobu w jaki je, na majowym spotkaniu DKK, omawiali, zostaną one zapamiętane, jeśli nie na zawsze, to przynajmniej przez kilka najbliższych miesięcy, a to naprawdę duży sukces dla tej grupy osób. 
Utrzymując się „na fali” przychylności i zainteresowania klubowiczów, mam nadzieję, że i kolejna klubowa lektura, którą będą „Najpiękniejsze legendy polskie”, spotka się z ich, jak najbardziej, pozytywną opinią i na następnym, ostatnim przed wakacyjną przerwą, spotkaniu DKK dla osób niepełnosprawnych, które umówiliśmy sobie na 16 czerwca, jak zwykle o godz. 10.00, wezmą udział w rozmowie na jej temat, równie chętnie, jak na „zlocie” majowym.  

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi