Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla niepełnosprawnych (spotk. 13)

Dnia 14 kwietnia br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się trzynaste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla niepełnosprawnych, na którym „odliczyło się” 15 osób – podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU koło w Pabianicach wraz z terapeutami.
Ponieważ w następnym tygodniu przypadają Święta Wielkanocne, na klubowy „warsztat” wzięliśmy książkę p. Barbary Ogrodowskiej - „Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne”, celem zapoznania naszych klubowiczów z mniej znanymi obrzędami wielkanocnymi celebrowanymi w naszym kraju. 
Ma się rozumieć publikacja p. Ogrodowskiej nie prezentuje jakiejś totalnej egzotyki, więc niektóre z opisanych w niej zwyczajów i obrzędów, znane są chyba wszystkim i wielką nowością dla naszych niepełnosprawnych gości nie były, ale inne okazały się w Polsce współczesnej już nie obchodzone, więc dobór klubowej lektury był jak najbardziej trafiony i potrzebny i spotkał się z żywym zainteresowaniem klubowiczów. Rozmowa potoczyła się wartko i w żadnym razie nie trzeba było jej „ciągnąć za włosy”, a wszyscy klubowicze brali w niej czynny udział, dzieląc się swoją wiedzą nt. Świąt Wielkiej Nocy i związanych z nimi obyczajów, największym zainteresowaniem darząc święcenie pokarmów, odbywające się zwyczajowo w Wielką Sobotę, oraz mszę rezurekcyjną i procesję, obchodzone w Niedzielę Wielkanocną. 
Do tych obrzędów nasi klubowi goście podeszli w rozmowie bardzo poważnie i uroczyście, ale na spotkaniu było także wesoło i beztrosko, szczególnie wtedy, gdy opowiadali o związanym z Poniedziałkiem Wielkanocnym, polewaniu wodą, co zwłaszcza klubowym panom bardzo przypadło do gustu. To ostatnie, być może, ma związek z faktem, iż wedle zwyczaju to mężczyźni oblewają wodą panny na wydaniu, więc męskiej części naszego DKK perspektywa taka wydała się bardzo kusząca i nawet obiecali wprowadzić ją w czyn i urządzić bardzo mokry śmigus – dyngus w Ośrodku Domu Samopomocy. A ponieważ polewanie wodą, wg p. Ogrodowskiej, świadczy o wielkim powodzeniu, jakie dziewczęta mają u mężczyzn, więc naszym klubowym kobietom ta mokra perspektywa także wydała się bardzo obiecująca i z niecierpliwością na zapowiadane obchody „lanego poniedziałku” czekają.
Jak, więc z tego wynika na kwietniowym spotkaniu DKK było i poważnie i wesoło, ale to nie dziwota, bo nasze klubowe „spędy” przeważnie takie właśnie są, ale chyba o to właśnie chodzi, by nie było tylko poważnie i smutno, czy wesoło i błazeńsko, ale żeby, na ile to możliwe, jakoś to wypośrodkować, tak aby nasi niepełnosprawni goście na klubowych spotkaniach się nie nudzili i chcieli na nie przychodzić. W związku z tym, że jak dotąd w miarę się to udaje, mamy nadzieję, iż ten stan się utrzyma i następne spotkanie książkowego klubu wyznaczyliśmy sobie 12 maja, jak zwykle o godz. 10.00. Chcielibyśmy wtedy dokończyć czytanie i omawianie książki p. Grzegorza Kasdepke, pt. „Co to znaczy... 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”, lekturę której zaczęliśmy na marcowym spotkaniu naszego DKK dla osób niepełnosprawnych.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi