DKK dla niepełnosprawnych (spotk. 13)
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach FB 2 - Niepełn.
- Utworzono: czwartek, 21, kwiecień 2011 11:42
- Katarzyna Kuchler
Dnia 14 kwietnia br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się trzynaste spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla niepełnosprawnych, na którym „odliczyło się” 15 osób – podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy PSOUU koło w Pabianicach wraz z terapeutami.
Ponieważ w następnym tygodniu przypadają Święta Wielkanocne, na klubowy „warsztat” wzięliśmy książkę p. Barbary Ogrodowskiej - „Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne”, celem zapoznania naszych klubowiczów z mniej znanymi obrzędami wielkanocnymi celebrowanymi w naszym kraju.
Ma się rozumieć publikacja p. Ogrodowskiej nie prezentuje jakiejś totalnej egzotyki, więc niektóre z opisanych w niej zwyczajów i obrzędów, znane są chyba wszystkim i wielką nowością dla naszych niepełnosprawnych gości nie były, ale inne okazały się w Polsce współczesnej już nie obchodzone, więc dobór klubowej lektury był jak najbardziej trafiony i potrzebny i spotkał się z żywym zainteresowaniem klubowiczów. Rozmowa potoczyła się wartko i w żadnym razie nie trzeba było jej „ciągnąć za włosy”, a wszyscy klubowicze brali w niej czynny udział, dzieląc się swoją wiedzą nt. Świąt Wielkiej Nocy i związanych z nimi obyczajów, największym zainteresowaniem darząc święcenie pokarmów, odbywające się zwyczajowo w Wielką Sobotę, oraz mszę rezurekcyjną i procesję, obchodzone w Niedzielę Wielkanocną.
Do tych obrzędów nasi klubowi goście podeszli w rozmowie bardzo poważnie i uroczyście, ale na spotkaniu było także wesoło i beztrosko, szczególnie wtedy, gdy opowiadali o związanym z Poniedziałkiem Wielkanocnym, polewaniu wodą, co zwłaszcza klubowym panom bardzo przypadło do gustu. To ostatnie, być może, ma związek z faktem, iż wedle zwyczaju to mężczyźni oblewają wodą panny na wydaniu, więc męskiej części naszego DKK perspektywa taka wydała się bardzo kusząca i nawet obiecali wprowadzić ją w czyn i urządzić bardzo mokry śmigus – dyngus w Ośrodku Domu Samopomocy. A ponieważ polewanie wodą, wg p. Ogrodowskiej, świadczy o wielkim powodzeniu, jakie dziewczęta mają u mężczyzn, więc naszym klubowym kobietom ta mokra perspektywa także wydała się bardzo obiecująca i z niecierpliwością na zapowiadane obchody „lanego poniedziałku” czekają.
Jak, więc z tego wynika na kwietniowym spotkaniu DKK było i poważnie i wesoło, ale to nie dziwota, bo nasze klubowe „spędy” przeważnie takie właśnie są, ale chyba o to właśnie chodzi, by nie było tylko poważnie i smutno, czy wesoło i błazeńsko, ale żeby, na ile to możliwe, jakoś to wypośrodkować, tak aby nasi niepełnosprawni goście na klubowych spotkaniach się nie nudzili i chcieli na nie przychodzić. W związku z tym, że jak dotąd w miarę się to udaje, mamy nadzieję, iż ten stan się utrzyma i następne spotkanie książkowego klubu wyznaczyliśmy sobie 12 maja, jak zwykle o godz. 10.00. Chcielibyśmy wtedy dokończyć czytanie i omawianie książki p. Grzegorza Kasdepke, pt. „Co to znaczy... 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”, lekturę której zaczęliśmy na marcowym spotkaniu naszego DKK dla osób niepełnosprawnych.