Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Za Złotą Bramą" i "Agrafka"

Dnia 6 marca br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się 37 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, na którym odliczyło się pięcioro młodych pochłaniaczy książek oraz bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 14. Ponieważ młody klub książki rozdwoił nam się na różne kategorie wiekowe, więc i klubowe lektury omawiamy dwie - dla młodszych „Za Złotą Bramą” Heleny Bechlerowej, dla starszaków „Agrafkę” Izabeli Sowy. Bardziej trafionym wyborem okazała się książka H. Bechlerowej, która naprawdę bardzo przypadła do gustu naszym klubowiczom. Co jednak znaczy dobra klasyka! Wobec upływu lat i zmian jakie zachodzą w świecie, należałoby pewnie spodziewać się, że książka wydana tak dawno będzie dla współczesnych dzieciaków kompletnie niezrozumiała i po prostu nudna, a tymczasem zupełnie odwrotnie – wciągnęła naszych klubowiczów i zainteresowała tak bardzo, że nie wyobrażali sobie nawet, by nie przeczytać jej do końca. Historia opowiedziana przez autorkę okazała się zajmująca mimo upływu lat. Ogromnie podobały się także piękne ilustracje autorstwa Jana Marcina Szancera, co zresztą wcale nie dziwi, bowiem nie było chyba w Polsce rysownika, który tak jak on potrafiłby malować baśniowe światy wymyślane przez autorów. Tak więc książka Bechlerowej okazała się strzałem w 10-tkę, z czego bardzo się cieszyłam. Nieco inaczej rzecz się miała z drugą klubową lekturą, a mianowicie z „Agrafką” Izabeli Sowy, która niestety niespecjalnie przypadła do gustu naszym młodym klubowiczom. Głównymi zarzutami ze strony dzieciaków było „chaotyczne opowiedzenie historii głównej bohaterki, niedokończenie wątków pootwieranych przez autorkę w książce i takie opisanie postaci występujących w powieści, że nie można polubić nikogo z nich”. Ciężkie zarzuty, ale w toku klubowej dyskusji wspierane przez naszych młodych klubowiczów tak trafnymi argumentami i cytatami z książki, że nie sposób było się z nimi nie zgodzić. Żałowałam bardzo, że książka autorki tak znanej i lubianej okazała się, zdaniem naszych klubowych dzieciaków, nietrafionym wyborem.

Może następne lektury wybrane na kolejne spotkanie DKK dla „ludzi małych”, które odbędzie się 10 kwietnia, jak zwykle o godz. 15.00, okaże się w ich oczach lepszym wyborem. Omówimy bowiem, właściwie już klasykę, powieść Adama Bahdaja „Wakacje z duchami”, która, mam nadzieję, okaże się równie „młoda duchem” co książka Bechlerowej „Za Złotą Bramą”. Tak więc klubowa starszyzna na warsztat weźmie wspomniane wyżej „Wakacje z duchami”, młodsze dzieciaki zaś dostały za zadanie przygotowanie się do rozmowy nt. książki Macieja Wojtyszko „Bromba i inni”, a my zobaczymy, co z tego czytelniczego eksperymentu wyniknie.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi