Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla dzieci (spotk. 36)

 

Dnia 6 lutego br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się 36 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, na którym „stawiło się” czworo naszych młodych klubowiczów oraz bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 14.

Ponieważ nasz DKK dla „ludzi małych” zróżnicował się na dwie „kategorie” wiekowe, rozmawialiśmy o dwóch książkach - „Krzysztofa Pączka droga do sławy” p. Anny Onichimowskiej, dla młodszych oraz p. Barbary Ciwoniuk - „A jeśli zostanę...”, dla starszych klubowiczów.

Jako, że dwie dziewczynki z młodszej grupy po raz pierwszy omawiały klubową lekturę, książka p. Onichimowskiej stawiła lekki opór, chociaż, jak na początek dziewczyny i tak poradziły sobie naprawdę całkiem nieźle. Starały się, w miarę możliwości barwnie i plastycznie, przybliżyć obecnym na klubowym spotkaniu, postać sympatycznego 4–klasisty, tytułowego Krzysztofa, o smacznym, słodkim nazwisku i szczegółowo omówić jego rodzinne i szkolne perypetie. Stwierdziły nawet, że i druga grupa wiekowa mogłaby spokojnie książkę p. Onichimowskiej przeczytać i na pewno, tak jak one, chętnie by się z głównym bohaterem zaprzyjaźnili. Okazało się, że znana i lubiana autorka, kolejny raz nie zawiodła i napisała książkę sympatyczną, lekką i dowcipną, trafiającą w gust i zrozumienie klubowych dzieciaków.

Druga grupa, starszaków omawiała, stosownie i proporcjonalnie do wieku, poważniejszą książkę – powieść p. Ciwoniuk „A jeśli zostanę...”, opowiadającą o trzech osieroconych siostrach – najstarszej z rodzeństwa, nastoletniej Wiktorii oraz dwóch kilkuletnich bliźniaczkach – Luizie i Izabeli. Rodzice dziewczynek giną w wypadku samochodowym, a one zostają rozdzielone i oddane pod opiekę krewnym. Właściwie rozdzielone, ze starszą siostrą, zostają bliźniaczki, bowiem to dla Wiki, niestety, nie ma miejsca u tej z licznych ciotek, która wzięła do siebie Izę i Lui. Bynajmniej nie dzieje się tak z powodu złej woli ciotki Alicji, u której znalazły „zakwaterowanie” bliźniaczki, ale dlatego, że z ciotką mieszka jej córka i niestety dla Wiktorii po prostu, naprawdę nie ma już miejsca. Mimo, tak zagmatwanego losu dziewczyna stara się jakoś na nowo ułożyć sobie swój świat i sposób, w jaki to robi, bardzo przypadł do gustu naszej starszej, stażem i wiekiem, klubowej kadrze. A w dodatku, mimo powagi tematu poruszonego w książce, tak interesująco i obrazowo opowiadali o perypetiach Wiktorii, że z zaciekawieniem słuchały ich także młodsze dziewczynki.

W sumie klubowe spotkanie nie wypadło źle, chociaż, z uwagi na zróżnicowanie wiekowe, zdarzały się chwile lekkiego chaosu i rozproszenia uwagi wszystkich klubowych dzieciaków. Ale w końcu w tym wieku różnica kilku lat, to ogromna przepaść. Za to na plus (i to duży) należy naszym młodym klubowiczom zapisać, to że szybko udawało się im „przegrupować siły” i na nowo skupić na klubowej rozmowie, dzięki czemu toczyła się ona wartko, mimo omawiania dwóch bardzo różnych książek.

Podsumowując - drugie, w tym roku, spotkanie młodego DKK było nieco zwariowane, ale... nadspodziewanie udane. Oby, tak dalej! No to... czemu nie?... Następne spotkanie DKK dla „ludzi małych” umówiliśmy sobie na 6 marca, jak zwykle o godz. 15.00 i znów na klubowy „warsztat” weźmiemy dwie książki: „Agrafkę” p. Izabeli Sowy, dla „starszyzny” i „Za Złotą Bramą” p. Heleny Bechlerowej, dla naszych nowych klubowych „nabytków”.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi