Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla dzieci (spotk. 30)

Dnia 23 maja br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się 30 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, na którym „odliczyło się” sześcioro z naszej klubowej „dzieciarni”, 4 : 2 – z przewagą dziewczyn, oraz bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 14. Rozmawialiśmy o książce p. Renaty Opala, pt. „Dzienniczek zakręconej nastolatki”.
Autorka z zawodu jest lekarzem i dlatego, zapewne, umieściła w swojej książce przypadek chorej na nowotwór, porzuconej przez rodziców, małej dziewczynki. Wprawdzie narratorką, piszącą w książce swój pamiętnik, nie jest chora Marysia - „Mysia”, tylko pochodząca z jak najbardziej normalnego, zupełnie zwyczajnego, kochającego domu, Joasia, uczennica szkoły podstawowej, ale ponieważ ich drogi w pewnym momencie łączą się, więc Mysia jest jedną z głównych postaci występujących w opowieści p. Opala.
Klubowe dzieciaki stwierdziły, że pierwszy raz czytały książkę, w której tak otwarcie i dokładnie opisana jest bardzo poważna, ciężka choroba. I, ponieważ temat był poważny i trudny, więc i nasze klubowe spotkanie czas jakiś podążało w tymże kierunku, co oznacza, że rozmawialiśmy o chorobie i śmierci. Dzieci z DKK opowiadały o swoich bliskich, którzy zachorowali i odeszli, przeważnie chodziło o babcie, dziadków lub ciocie, ale w jednym przypadku o mamę naszej klubowiczki. 
Trudny był ten „klub książki”, ale na szczęście okazało się, że dzieci podeszły do tego naprawdę ciężkiego tematu, bardzo zdroworozsądkowo i oprócz niego wychwyciły w książce sytuacje całkiem zabawne, więc klubowe spotkanie nie było li tylko smutne i łzawe.
Znakomita większość naszych młodych klubowiczów naprawdę bardzo się starała, by majowy DKK był udany i jestem im za to bardzo wdzięczna. Co do pozostałych, no cóż może życie sprawi, że zaczną patrzeć i... widzieć, słuchać i... słyszeć, oraz nauczą się, choć odrobiny szacunku dla innych, bo ten właśnie „książkowy klub” pokazał, jak bardzo niektóre dzieciaki są, nie dziecinne, bo takie w tym wieku mogą i powinny być, ale płytkie, egoistyczne, czym beztrosko sprawiają przykrość innym. I naprawdę nie chodzi o to, że na spotkaniu DKK miało być, ze względu na temat „przerabianej” na nim książki, ponuro, płaczliwie, z namaszczeniem i „koturnowo”, ale jednak, choćby z szacunku dla uczuć innych, na nim obecnych, nieco bardziej taktownie. Dlatego cieszę się bardzo, że jednak większość klubowych dzieciaków potrafiła, odpowiednio, się zachować i tylko dzięki temu można majowy klub książki zaliczyć do, w miarę, udanych, choć doprawdy trudno było „zagłuszyć” negatywne zachowanie niektórych klubowiczów, choć pozostali i, oczywiście, my, z panią z biblioteki szkolnej, bardzo staraliśmy się, by mimo wszystko, nie trzeba było spisać go na straty. 
Może na następnym spotkaniu DKK dla „małych ludzi”, na które umówiliśmy się 6 czerwca, jak zwykle o g. 15.00, nie będzie aż tak dużej „rozpiętości” w zachowaniach klubowiczów, a przez będzie ono bardziej udane. Na tym ostatnim, przed wakacjami, spotkaniu klubu mamy zamiar porozmawiać o powieści Kelly McKain, pt. „Magiczna przemiana”.  

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi