DKK dla dzieci (spotk. 29)

Dnia 4 kwietnia br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się 29 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, w którym, nader czynny, udział wzięło pięcioro naszych młodych klubowiczów oraz bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 14. Czynny zaś dlatego, że rozmawialiśmy o książce p. Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo. Tajemnica mostu”, która bardzo się naszej klubowej młodzieży podobała. Jest to kontynuacja powieści tegoż autora, pt. „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”, przerabianej przez nas na lutowym DKK. Także ona zdobyła dużą sympatię i uznanie naszych klubowych dzieciaków, które bardzo chciały przynajmniej jeszcze raz spotkać się z jej bohaterami, by poznać ich kolejne przygody. I udało się!

Zdaniem młodych klubowiczów „ta druga część jest nawet jeszcze lepsza niż pierwsza”. No proszę - wydawałoby się, że tamtej nic nie jest w stanie zagrozić i zdetronizować, a tu proszę, jak miła niespodzianka! Zdaniem dzieci z DKK przygody będące udziałem młodych bohaterów książki były „czaderskie, superoskie i w ogóle cool”, a akcja miała takie tempo, że „dech zapierało i aż nie można było nadążyć z czytaniem”.

Krótko mówiąc – klubowa lektura okazała się, tym razem, strzałem w „10-kę” i bardzo się z tego cieszę!

Autor może wprawdzie poszczycić się wieloma nagrodami, przyznanymi mu za ten „magiczny cykl”, ale wszyscy doskonale wiemy, że zdarza się i tak, że to co podoba się krytykom i jury rozmaitych konkursów literackich, nie zawsze (a nawet nieczęsto) idzie w parze z entuzjastycznym przyjęciem książki przez czytelników, a przecież wiadomo, że to oni są w tym przypadku najważniejsi i to dla nich pisarze wymyślają i piszą swoje książki.

Myślę, że dla autora „Magicznego drzewa”, tak rewelacyjne przyjęcie przez młodych czytelników naszego DKK byłoby ogromnie miłe, gdyby tylko, ma się rozumieć, mógł o tym wiedzieć. Ale może kiedyś, kto wie, uda się p. Maleszkę, w jakiś tajemniczy sposób poinformować, że jego opowieści o czarodziejskim dębie i wykonanych z jego drewna magicznych przedmiotach, tak bardzo podobały się naszym klubowym dzieciakom.

Dzięki temu zaś, że klubowa lektura zyskała tak pochlebną ich opinię, spotkanie DKK było naprawdę bardzo udane i szalenie ożywione.

Mam nadzieję, że może i następne, które zaplanowaliśmy na 23 maja, jak zwykle o g. 15.00, będzie równie fajne i sympatyczne. Porozmawiamy wtedy o książce p. Renaty Opala, pt. „Dzienniczek zakręconej nastolatki”.