Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla dzieci (spotk. 28)

 

Dnia 7 marca br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się 28 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, w którym udział (i to bardzo czynny) wzięło siedmioro z naszej klubowej młodzieży oraz bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej nr 14.

Tym razem nie rozmawialiśmy o książkach, ale poświęciliśmy nasze klubowe spotkanie teatrowi. Stało się tak dlatego, że chcieliśmy w ten sposób uczcić przypadające 27 marca święto - Międzynarodowy Dzień Teatru.

Na poprzednim spotkaniu klubu książki dla „małych ludzi” ustaliliśmy z naszymi klubowymi dzieciakami, że celem tegoż uczczenia wystawimy klasykę, jaką bez wątpienia jest bajka o Czerwonym Kapturku oraz porozmawiamy o sztukach teatralnych, które mieli możliwość obejrzeć na deskach teatrów łódzkich. I, o dziwo, bo nie spodziewałam się, że rzecz cała zostanie uwieńczona sukcesem, udało się nam zrealizować plany w pełnym zakresie!

Najlepsza zabawa towarzyszyła, oczywiście, przedstawieniu do którego młodzi adepci sztuki teatralnej podeszli bardzo poważnie, w związku z czym osiągnęli, niezamierzony wprawdzie, ale znakomity, efekt komediowy, a co za tym idzie na spotkaniu było nam bardzo wesoło i wszyscy naprawdę dobrze się bawili.

Gros czasu zajęło nam właśnie przedstawienie, ale i o sztukach oglądanych przez naszych klubowiczów w prawdziwych teatrach też, oczywiście, rozmawialiśmy. Przeważnie była to klasyka, rzec by można, bajkowa, jak np. „Królowa Śniegu”, „Krzesiwo”, „Piotruś Pan”, „Królewna Śnieżka” itp. repertuar oglądany przez nich m. in. w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza. Z tych wymienionych zaś najbardziej podobała się bajka o krzesiwie wg Hansa Christiana Andersena oraz „Piotruś Pan” na motywach nieśmiertelnej opowieści Jamesa Barrie'go. Okazało się, że tym co najbardziej zapadło w pamięć naszych klubowych dzieciaków w związku z tymi przedstawieniami, były kostiumy aktorów oraz, pobudzająca wyobraźnię, dopracowana i świetnie wykonana scenografia, dzięki której mogli niemal uwierzyć, że to nie iluzja, ale oglądają prawdziwe przygody bohaterów, granych przez zawodowych aktorów.

Oczywiście nasze przedstawienie z udziałem klubowiczów – aktorów nie miało takiej oprawy scenograficznej i kostiumowej, jak te oglądane przez klubowe dzieciaki w prawdziwym teatrze, ale za to, jak stwierdzili, nawet lepiej im przypadło do gustu, z uwagi na ten jego niezaprzeczalny walor, że mogli po swojemu zinterpretować tekst bajki i poczuć, jak to jest zagrać „osobiście - własnoręcznie”, a nie tylko oglądać innych, chociaż nierzadko mieliby ochotę sami wejść na scenę i wziąć w grze czynny udział. U nas wprawdzie scena nie była profesjonalna i raczej umowna, ale i tak, przynajmniej na chwilę, poczuli się i wczuli w swoje role tak, że dostarczyli nam – widzom rozrywki na naprawdę dobrym poziomie. Byli tak zaangażowani i tak bardzo prawdziwi, że właściwie nie grali poszczególnych ról, ale po prostu byli tymi postaciami, w które się wcielali.

To było bardzo udane spotkanie, choć tym razem nie z książką, ale bez obaw, następny „zlot” DKK dla dzieci, który umówiliśmy sobie na 4 kwietnia, jak zwykle o g. 15.00, będzie już „zwyczajny i normalny”, ponieważ porozmawiamy wtedy o książce p. Andrzeja Maleszki - „Magiczne drzewo. Tajemnica mostu”, będącej kolejną częścią „Magicznego drzewa. Czerwonego krzesła”, którą omawialiśmy na lutowym spotkaniu DKK, a która tak bardzo podobała się naszym młodym klubowiczom, że chcieli poznać dalsze przygody jej bohaterów. Już za miesiąc wobec tego zobaczymy, czy kolejny tytuł z „magicznej serii” także zyska ich uznanie.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi