Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Remiqiusz Piotrowski - Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone".

W poniedziałek 15 lutego odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla osób dorosłych.

Uczestniczyło w nim 12 osób. Omawiano książkę autorstwa Remigiusza Piotrowskiego

pt - „Ślepy Maks. Historia łódzkiego Ala Capone”.

Jest to opowieść o Żydzie Menchenie Bornsztajnie, bałuckim gangsterze z okresu międzywojennego. Tytułowy bohater prowadził stowarzyszenie „Bratnia Pomoc”., która miała pomagać ubogiej ludności żydowskiej. Jednak przy stowarzyszeniu Bornsztajn założył dintojrę, sąd mający na celu wyrównywanie porachunków przestępczych. W ramach tej działalności wymuszał zwroty długów, wymierzał kary, rozstrzygał spory między stronami. Ślepy Maks w 1929 roku podczas sprzeczki zastrzelił gangstera Srula Baldenmana. Sąd uniewinnił sprawcę, uznając,

że działał w obronie koniecznej. Proces był wielkim wydarzeniem z tamtego okresu. Relacje

z procesu zamieszczano w lokalnej prasie. Książka Remigiusza Piotrowskiego odzwierciedla również klimat międzywojennej Łodzi.

Postać Ślepego Maksa wzbudziła wiele kontrowersji wśród uczestników spotkania. Dla większości to zwykły bandyta, morderca i złodziej. Typ spod „ciemnej gwiazdy”, który nie zasługuje na miano łódzkiej legendy. Kilkoro dyskutujących broniło Bornsztajna. Ich zdaniem pomagał biednym, działał honorowo, odzyskiwał skradzione rzeczy poszkodowanym. Chociaż

nie potrafił czytać ani pisać, był inteligentnym człowiekiem.

Również sama forma książki podzieliła opinie uczestników spotkania. Niektórym nie pasowało odsyłanie do źródeł. W ich opinii ciekawsza byłaby jako powieść niż próba dokumentu. Pozostali uczestnicy byli książką zachwyceni. Podziw wzbudził również autor Remigiusz Piotrowski jako młody człowiek o ciekawych zainteresowaniach. Dyskutujących zdziwił fakt, że zachowała się tylko jedna fotografia Ślepego Maksa” oraz niewiele faktów z jego życia. Był przecież osobą popularną a relacje z procesów musiały być rejestrowane. Na zakończenie spotkania rozmawiano również o sztuce wystawianej w teatrze Nowym pt: „Kokolabolo, czyli opowieść o przypadkach Ślepego Maksa i Szai Magnata”.

 

Następne spotkanie odbędzie się 14 marca 2016 roku o godz. 17.00. Omawiana będzie książka Żanny Słoniowskiej pt : „Dom z witrażem”.

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi