Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Opowieść o miłości i mroku”

14 grudnia 2015 r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, na ostatnim w tym roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, omawialiśmy książkę Amosa Oza „Opowieść o miłości i mroku”.

 

Opowieść o miłości i mroku” to historia kilku pokoleń rodziny izraelskiego pisarza Amosa Oza. W tle dramatycznej historii narodu żydowskiego autor snuje wspomnienia z dzieciństwa na przedmieściach Jerozolimy i życiu w kibucu. Amos Oz mówi o samobójczej śmierci matki i jak wpłynęła na niego ta rodzinna tragedia.Opowiada o wzajemnych relacjach rodziców, rodziny, przyjaciół i znajomych. Fobiach w rodzinie - mani czystości i rytuałach w przygotowaniu rozmowy telefonicznej. Barwnie opisuje dziadków Mussman, dziadka Aleksandra i babcie Szlomit Klausner przybyłych do Jerozolimy w latach trzydziestych. Niezwykłą osobowością, która zauroczyła klubowiczów jest stryj Józef Godoliasz Klausner, żydowski historyk, profesor literatury hebrajskiej i kandydat na pierwszego prezydenta Izraela. Bardzo plastycznie autor przedstawił obraz emigrantów przybyłych z Polski, Rosji, Austrii i Niemiec. Uciekając od pogromów i dyskryminacji, wracali do Palestyny. Byli z różnych krajów, mówili innym językiem i trudno było im się porozumieć. Drobni kupcy, introligatorzy, nauczyciele, wszyscy namiętnie czytający książki spierali się o Freuda, Dostojewskiego, Tołstoja i o kształt przyszłego państwa żydowskiego.

Jest to również historia powstającego państwa Izrael. Uczestnikom spotkania podobała się książka Oza i wywołała ciekawą dyskusję. Przybliża temat osadnictwa w Palestynie i zawiłe losy Żydów pragnących własnego kraju i poczucia bezpieczeństwa. Klubowiczom brakowało przemyśleń autora, a według niektórych, było za dużo opisów. Oz nie ujął w książce swojego udziału w obu wojnach arabsko-izraelskich, na półwyspie Synaj, w wojnie Jom Kipur i w walkach na Wzgórzach Golan - czytelnicy zastanawiali się dlaczego?

 W spotkaniu wzięło udział osiem osób. Na kolejnym 18 stycznia 2016r., omawiać będziemy książkę Ignacego Karpowicza „Sońka”.

 Ewa Pawlak

relacja powstała na podstawie wypowiedzi uczestników DKK F2 MBP

w Pabianicach

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi