Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Ważka”

 

14 października 2015 r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, omawialiśmy książkę Michaela Bussiego Samolot bez niej”.W spotkaniu wzięło udział jedenaście osób.

 

Na Mont Terrible, jednym z niskich szczytów Jury na granicy Szwajcarii i Francji, 23 grudnia 1980 roku rozbija się samolot, airbus relacji Stambuł – Paryż. Ginie stu sześćdziesięciu ośmiu pasażerów. Jedyną ocaloną z katastrofy jest trzymiesięczna dziewczynka. Media nazwały ją „Ważka”. Do pokrewieństwa z maleństwem przyznają się dwie rodziny, okazuje się, że na pokładzie airbusa znajdowały się dwie dziewczynki: Emilie Vitral i Lyse - Rosa de Carville. Zatrudniony detektyw, przez osiemnaście lat szuka odpowiedzi na pytanie - kim jest uratowane niemowlę ?

Powieść wywołała dużo emocji, bardzo ciekawą dyskusję i jak zwykle podzieliła klubowiczów. Większość stwierdziła, że książka wciąga od pierwszej strony, do końca jest ciekawa i ma zaskakujące rozwiązanie. Nielicznych znudziło zagmatwanie, stwierdzili, że tajemnic w książce było zbyt dużo. Niektórym już sam tytuł sugerował, że dziecka nie było na pokładzie, więc rozwiązanie nie było dla nich niespodzianką. Nie podobała się forma. Motywy literackie ściągnięte z innych książek: Malvina nie chce dorosnąć- „Blaszany Bębenek”, krwiożerczy bogacze i szlachetni biedni. Ale warto było przeczytać książkę ze względu na ciekawe wstawki, zwierały dużo faktów historycznych i politycznych o Turcji, zmiany ustrojowe, ropociąg Baku-Tbilisi- Ceyhan. Jednemu z klubowiczów podobały się tylko trzy pierwsze rozdziały, później – stwierdził, książka robi się detektywistyczna. Zgodnie stwierdzono, że największą ofiarą zdarzenia była Malvina, w wieku sześciu lat musiała setki razy zeznawać przed tabunami sędziów, adwokatów i policji. Prowadzona przez dziadka od gabinetu do sali przesłuchań tylko dlatego, że jako jedyna widziała siostrę. Zaważyło to na jej dorosłym życiu.

 Na kolejnym spotkaniu 23 listopada 2015 r., omawiać będziemy książkę Grażyny Plebanek Córki rozbójniczki”.

Ewa Pawlak

relacja powstała na podstawie wypowiedzi uczestników DKK F2 MBP w Pabianicach

 

 

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi