„... robić cmentarze”

18 lutego 2015 roku w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy powieść Herty MüllerSercątko.

Herta i trójka jej przyjaciół należą do mniejszości niemieckiej mieszkającej w Rumuni. Jest czas komuny i dyktatury Nicolae Ceauşescu, nie wolno samodzielnie myśleć, nie ma mowy o wolności słowa i głośnym komentowaniu władzy. Müller fabułę książki oparła na własnej historii, opisuje przerażający obraz życia w kraju, w którym urodziła się i wychowała. Była inwigilowana przez rumuńską Securitate i wzywana na upokarzające przesłuchania. Po ukończonych studiach ona i trójka jej przyjaciół przymusowo zostają przydzieleni do pracy, szykany, przesłuchiwania i upokorzenia doprowadzają dwójkę z nich do samobójstwa.

Sercątko” jest wstrząsającym i głęboko przenikającym czytelnika studium kondycji ludzkiej i bez wątpienia ma wymiar uniwersalny. Przybliża rzeczywistość systemów totalitarnych, ich niszczycielską siłę zabijającą w ludziach wszystko co ludzkie, czyniąc z nich istoty kierujące się tylko instynktem. Utwór Herty Müller okazał się trudną lekturą, tylko nieliczni zdołali przeczytać go do końca, większość klubowiczów tylko przekartkowała. Barierą był, jak określili, dziwny język i konstrukcja książki. Zwrócono uwagę na absurdy mające miejsce w krajach objętych komuną. W „Sercątku” było to wykluczenie z partii i uczelni - Loli, wtedy kiedy ona już nie żyje, ale podobne zdarzenia mogliśmy obserwować kiedyś we własnym kraju. Uczestnikom spotkania, którzy po przeczytaniu kilkudziesięciu stron książki przywykli do trudnego stylu autorki i dobrnęli do jej końca nasunął się na myśl - „Cwał”, tragikomedia Krzysztofa Zanussiego, będąca próbą zrozumienia wszechobecnej obłudy wynikającej ze systemu politycznego w kraju. Książka budzi emocje i skłania do refleksji.

W spotkaniu wzięło udział siedem osób.Na kolejnym spotkaniu, 18 marca 2015 r., omawiać będziemy książkę Jacka Hugo – Badera Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”.

Ewa Pawlak

relacja powstała na podstawie wypowiedzi uczestników DKK F2 MBP