Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Wszystkie języki świata”

 

 

20 stycznia 2014 r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym została omówiona książka Zbigniewa Mentzla „Wszystkie języki świata”. W dyskusji wzięło udział 6 osób. „Wszystkie języki świata” to historia jednego dnia, w którym bohater ma pomóc swojemu przechodzącemu na emeryturę ojcu dotrzeć do pracy na pożegnalną uroczystość. Przygotowania przywołują wspomnienia z dzieciństwa - matkę, która zawiedziona brakiem ambicji u męża pragnęła, by choć syn zrobił karierę. Mężczyzna wspomina różne zdarzenia ze swojego życia, wczasy z ojcem, bezowocne korepetycje z języków obcych. Jest też kilka wątków humorystycznych, np. „żywe obrazy” w wykonaniu bohatera na przyjęciu z okazji brylantowych godów dziadków, wiersz recytowany przez matkę w języku francuskim pod drzwiami znienawidzonej Wandy Olczak.

Powieść wywołała ciekawą dyskusję, choć nie wszystkim się podobała. Klubowiczów poruszył ostatni telefon matki do syna, kiedy milczała, bo nie chciała mówić do automatycznej sekretarki i jej ostatnie słowa „Nie mogę mówić po sygnale...Teraz Ty!”.

Konrad nie ma wokół siebie innych ludzi, tylko rodziców. Jest niespełniony i trudno nawiązuje kontakt. Ani on, ani jego rodzice tak naprawdę nigdy się nie otworzyli, każdy żył z jakimś swoim sekretem. Bohater opisuje to co jest obok niego, nie to co w nim. Opowiedzenie o sobie było dla niego tak samo niemożliwe jak opanowanie języków obcych. Życie nie jest proste, na budowie jest tylko góra - dół, dla osób myślących, którzy chcą siebie określić czasami brakuje języka. Autor prowokuje do myślenia, nie daje gotowych odpowiedzi. Powieść każdy może dowolnie interpretować, jest to książka o niczym i o całym życiu. Niektórych mocno zadziwiło, jak można w jeden dzień opowiedzieć o całym życiu ze szczegółami, z rozbiciem na minuty.

 

 

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się w poniedziałek 17 lutego 2014 roku.

Omówimy na nim książkę Dorothy Parker „Gra”.

 

Ewa Pawlak

relacja powstała na podstawie wypowiedzi

uczestników DKK F2 MBP

w Pabianicach

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi