Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Kobieta pułkownika" Daniel Katz


 

22 maja 2013 r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się piąte w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym została omówiona książka Daniela Katza „Kobieta pułkownika”. W dyskusji wzięło udział 9 osób.

Kobieta pułkownika” to opowieść o miłości i tragedii wojny bałkańskiej. Wspólne losy tej wojny łączą okaleczonych na ciele i duszy: Mavrę, jej ojca - bośniackiego Serba oraz fińskiego pułkownika z misji ONZ. Ociemniały pułkownik pojmuje ją za żonę. Zamieszkują z Jovanem, jej ojcem, pełniącym rolę strażnika ich bezpieczeństwa i szczęścia. W uporządkowane życie tej trójki wkracza Henryk Watra, młody nauczyciel historii. Lektura tej opowieści wywołała ciekawą dyskusję i dużo emocji. Klubowicze stwierdzili zgodnie, że to książka, którą czytelnik się delektuje. Nie ma w niej wartkiej akcji, czyta się ją jednostajnie, ma dużo opisów i cytatów, ale wciąga od pierwszej strony. Podobały się bardzo wyraziste postacie. Niewidomy pułkownik, wyjątkowy facet, mądry i wspaniały strateg, Mavrze może dać miłość, poczucie bezpieczeństwa i zrozumienie, nie może dać dziecka. Pozostawia ją innemu mężczyźnie (wyjeżdża do Rosji na tydzień) po to, by nie odeszła. Wie, że uczucie nauczyciela do Mavry to nie szaleńcza miłość. Ten romans nie zaszkodzi ich związkowi, tylko go umocni. Watra to nie mężczyzna mocno zakochany, on wszystko wyważy, przemyśli. „Człowiek nie odpowiada za swoje myśli”- nie ma wpływu na myśli i na uczucia, ale na to co z tym zrobi. Postać Henryka klubowicze określili jako rozmytą, mało zarysowaną. Podobał się Jovan i jego opowiastki, choć jego stosunek do córki denerwował. Uważał, że córka powinna być wdzięczna pułkownikowi, a w związku przecież nie chodzi o to, by trwał wiecznie, ale o to, by był dobry. Mavra to dorosła kobieta i sama powinna decydować, prawdziwy rodzic daje dziecku wolność.

Książka bardzo podobała się klubowiczom - ciekawe dialogi, trochę romantyzmu, poezji i muzyki. Czytając o losach ludzi, poznajemy geopolityczne sprawy. Kunszt pisarza pokazał bezsens i chaos tej wojny.

 

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się w ostatnią środę czerwca 2013 roku, jak zwykle o 17.00. Omawiać będziemy książkę Erica–Emmanuela Schmitta „Trucicielka”.

 

 

Ewa Pawlak

relacja powstała na podstawie wypowiedzi

uczestników DKK F2 MBP

w Pabianicach

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi