Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK dla dorosłych (spotk. 8)

Dnia 21 października br. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pabianicach odbyło się ósme spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych, na którym gościłyśmy 11 pań. Rozmawiałyśmy o książce p. Barbary Kosmowskiej, pt. „Hermańce”. Niestety większość naszych „klubowiczek” nie była oczarowana tą powieścią, tłumacząc to tematem jaki wybrała autorka. Bowiem tytułowe Hermańce, to wieś, smutna wieś, bez optymistycznych perspektyw na przyszłość.

Wieś, którą zamieszkują równie smutni, w różnym stopniu ułomni ludzie, w znakomitej większości topiący swoje przygnębienie, żal i niemoc wyrwania się z tego „przeklętego” miejsca, w „morzu alkoholu”. W Hermańcach życie, jeśli w ogóle można to smutne, beznadziejne bytowanie, wegetację określić mianem życia, koncentruje się w trzech głównych punktach – kościele, klinice psychiatrycznej oraz w, dla wielu mieszkańców najważniejszej „instytucji”, knajpie o nazwie „Malczik”. To w niej spędzają niemal cały swój czas hermańscy mężczyźni – mężowie, ojcowie, synowie, których „przynależne” do nich kobiety – żony, matki, córki nie są w stanie zatrzymać w domach, z dala od knajpianego życia, dla wielu prawdziwego, jedynego jakie znają i, co waż - niejsze, chcą znać i... mieć. I to także, niestety, zdecydowanie nie przypadło naszym klubowym paniom do gustu. Denerwujące w odbiorze okazało się dla nich także i to, że w Hermańcach ludzie są, może nie tyle źli, co raczej bierni, zbyt słabi i zniechęceni, by coś w swoim byciu na świecie zmienić. Ale okazało się, że jest też, na szczęście, w książce postać, która podobała się obecnym na spotkaniu paniom, być może zresztą powołana przez autorkę do życia na kartach powieści tylko po to, by zrównoważyć „ciężar gatunkowy” wszystkich tych niezbyt pozytywnych bohaterów, jedna osoba na wskroś dobra, swoją dobrocią pretendująca właściwie, bez mała, do roli świętej. Bo Antosiowa jest po prostu, po ludzku, (a może właśnie wcale nie po ludzku, bo nawet ludzie dobrzy zawsze jednak mają w sobie, oprócz dobroci, choćby szczyptę przekory, egoizmu, samolubstwa, złośliwości, czy jakkolwiek inaczej można by to nazwać, po prostu coś w rodzaju „łyżki dziegciu w beczce miodu”), dobra. Jest dobra dobrocią pokorną, która „uważa”, że wszystko co robi dla innych, to taka zwykła, normalna oczywistość, a jeśli za tę dobroć ma odpłacane złem, to pewnie na to zasłużyła. Jest w Hermańcach jeszcze jedna postać pozytywna, obdarzona przez panie ciepłymi uczuciami – stara Janowa, która ratując swojego starego psiego przyjaciela ginie wraz z nim pod kołami ciągnika. Ale właściwie to i wszystko, jeśli mówimy, zdaniem obecnych na spotkaniu pań, o jakichkolwiek pozytywnych akcentach w powieści p. Kosmowskiej, a całość jednak, jak to określiły, „jest przygnębiająca, szara, dołująca”, jakkolwiek niektóre z nich chwaliły barwny, bogaty, plastyczny i soczysty język „Hermańców”, choć była to na dobrą sprawę jedyna rzecz, którą zaliczyły na plus tej opowieści.

Wszystko to zapewne sprawiło, że nasze klubowe panie zgodnie właściwie stwierdziły, że książka p. Kosmowskiej nie dała im tego, czego oczekiwałyby po lekturze pióra autorki – zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień. Wobec tego, celem poprawienia nastroju zwróciłyśmy się w stronę nieco bardziej klasyczną i na następnym spotkaniu naszego klubu, na które umówiłyśmy się 18 listopada br., jak zwykle o godz. 17.00, porozmawiamy o książce F. Scotta Fitzgeralda - „Ciekawy przypadek Beniamina Buttona”.

Ewelina Piwińska Moderator DKK przy MBP w Pabianicach FB nr 2

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi