Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Magiczne drzewo" i inne "Wielkoludy" w ramach projektu "Dotknij Teatru"

Włączając się w projekt „Dotknij Teatru”  DKK w Smardzewicach wybrał do dyskusji książkę Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”. Wyboru dokonaliśmy świadomie mając na uwadze fakt, że pierwowzorem książki był najpierw serial, a potem sam film w reżyserii Andrzeja Maleszki. Na początku spotkania zapoznaliśmy się z twórczością A. Maleszki, który jest przede wszystkim twórcą sztuk teatralnych i filmów ze specjalizacją „twórczość dla dzieci i młodzieży”.  Sama książka będąca przedmiotem dyskusji to niemalże debiut powieściowy reżysera, ale za to jaki debiut. Książka podobnie jak film każdemu z nas się bardzo podobała zwłaszcza, że w czasie czytania nie jednemu z nas podnosiła poziom adrenaliny i  przenosiła w świat fantastyki. U Maleszki jednak ta fantastyka pozostaje w stałej łączności z realiami życia codziennego i to zdaje się pozostawać największym atutem książki. Dla dzieci największą fascynacją był fakt, że bohaterowie wykorzystują magię, a dokładnie tę jej dobrą stronę do rozwiązywania realnych problemów, a to chciałby bez mała czynić każdy z nas.   Następnie nasze spotkanie „teatralne” z okazji Obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru  przybrało konwencję zabawy w teatr. Ponieważ już wcześniej członkowie DKK zostali zapoznani z tematyką spotkania pn. „Dotknij Teatru” wspólnie zdecydowaliśmy, że oprócz wiedzy teoretycznej o spektaklach teatralnych Andrzeja  Maleszki  chcielibyśmy spróbować otrzeć się o jego  teatr. Inspiracją była najbardziej znana sztuka teatralna reżysera, a mianowicie „Wielkoludy”. Ponieważ 2 osoby były na spektaklu „Wielkoludy” postanowiliśmy, że opierając się na ich wrażeniach spróbujemy wykonać scenografię do tego przedstawienia. Z dostępnych w bibliotece materiałów i środków wykonaliśmy  meble dla tytułowych wielkoludów i zaaranżowaliśmy przestrzeń biblioteki tak, jakby się w niej miała rozegrać scena tego przedstawienia. Obecni  zaś na  spotkaniu spróbowali się też ucharakteryzować na postaci ze sztuki.  Była więc Mała i Mały, była Berta – wielkolud, był wielkolud Gustaw  i Małe Stworzenie. Do kompletnej obsady zabrakło nam tylko osoby która chciałaby się wcielić w postać Prezesa Kinggotta – także Wielkoluda. Nie mieliśmy scenariusza sztuki, który byłby kanwą do zagrania sceny przedstawienia, więc swoje kwestie improwizowaliśmy, bawiąc się przy tym doskonale. Każdy z nas miał  okazję być i kreatorem własnej postaci i poniekąd reżyserem.

"Biała żyrafa" na spotkaniu DKK w Smardzewicach

Osierocona dziewczynka, która odkryła w sobie magiczną moc do uzdrawiania zwierząt to główna bohaterka omawianej w Klubie książki Lauren St. John pt. „Biała żyrafa”.  Spotkanie nasze odbyło się 24 listopada 2011. Fajnie było spotkać się  w bibliotece i podyskutować o  afrykańskich klimatach kiedy na dworze listopadowa aura. Lektura, która była przedmiotem naszego spotkania była zachwalana przez wszystkich uczestników spotkania którzy ją przeczytali.  Dla jednych to książka przygodowa, dla innych przygodowa z wątkiem sensacyjnym.  Bezspornną kwestią była dla klubowiczów baśniowość  lektury , a to za sprawą legendy przekazywanej z pokolenia na pokolenie, że dziecko które potrafiłoby dosiąść białej żyrafy będzie dzieckiem „cudownym” i zdobędzie władzę nad wszystkimi zwierzętami – czy była to prawda czy tylko mit?… nie ważne.  Dla niektórych najważniejsze było to , że to książka o zwierzętach, bo większość  z nas posiada lub marzy o zwierzątku.  Na koniec dyskutowaliśmy o ekranizacji powyższej lektury, w której główną rolę zagrała Anna Sophia Robb ładna i sympatyczna,  bardzo pasująca do naszego wyobrażenia do  tej roli aktorka.

          Z krótkiej wzmianki biograficznej o autorce książki dowiedzieliśmy się angażuje się w działania na rzecz ochrony ginących gatunków dzikich  zwierząt i wtedy nasza dyskusja skierowała się na tory „zielonych”.

Z Hanią Humorek ratujemy naszą planetę

 

„Hania Humorek ratuje świat” – to pozycja wchodząca w skład większej serii książek Megan MCDonald o Hani Humorek. Jej perypetie ciszą młodych czytelników  w wielu krajach. Nas, czyli klubowiczów DKK w Smardzewicach książka też bardzo ubawiła, choć problem w niej podjęty jest bardzo ważny i ciekawy, dotyczy bowiem ochrony naszej planety. Po lekturze książki, którą czytało się bardzo łatwo ( edytorsko książka zachęci do czytania najbardziej opornych czytelników) wszyscy zgodnie orzekliśmy, że wiele naszych działań w rodzinach, szkołach, miejscach pracy przyczynia się do ratowania przyrody. Nasze akcje w swojej formule są bardzo podobne do tych jakie podejmowała Hania Humorek i jej przyjaciele.

   Nagroda , jaką otrzymała klasa Hani Humorek była wprawdzie bardzo spektakularnym sukcesem, ale dużo większym był wzrost świadomości, że nasza planeta potrzebuje „plasterków opatrunkowych”. To, że dyskusja o książce może być prawdziwie ekologiczna niech świadczy fakt, że spotkaliśmy się poza biblioteką w „tak pięknych okolicznościach przyrody”. Ponieważ chcemy reaktywować nasz klub dlatego poprosiliśmy czytelników z filii w Wiadernie o wsparcie liczebne naszego klubu. Miejmy nadzieję, że nasz nieformalny związek będzie stały i owocny. Na następnym spotkaniu omówimy „Białą żyrafę” St. Johna Lauren’a

Dyskusja o książce "Tajemniczy opiekun"

DKK – Smardzewice, reaktywacja

1 kwietnia 2011 r. w GBP w Smardzewicach po długiej przerwie spowodowanej sezonem remontowym jaki trwał i nadal trwa w bibliotece głównej i jej filiach odbyło się spotkanie DKK. Spotkaliśmy się  w zupełnie innych niż dotychczas warunkach (remont w znaczny sposób przyczynił się do poprawy infrastruktury biblioteki).

Mamy nadzieję, że w nowo wyremontowanym lokalu biblioteki reaktywowany DKK będzie nareszcie prężnie działał. Na spotkaniu podyskutowaliśmy o książce „Tajemniczy opiekun” Jean Webster. Chciałoby się powiedzieć  „gdzie są książki z tamtych lat”. Zastanawialiśmy się czy książka mogłaby się znaleźć na liście  rankingowej książek najchętniej czytanych przez młodych czytelników.

Niestety ocena wypadła negatywnie. Książka zdaniem klubowiczów jest przeznaczona dla bardzo wąskiej grupy czytelników, głównie dziewcząt. Wszystkim podobała się sama forma książki, czyli listy sprawozdania bohaterki, z których dowiadujemy się o przygodach Agaty.

Tylko Matylda- książka dwóch pokoleń?

Spotkanie klubowiczów inaugurujące działalność DKK przy GBP w Smardzewicach odbyło się 22 października 2009 r. Debiutancką książką omawianą na spotkaniu była "Tylko Matylda" Mikołaja Wójcika. Była dla nas inspiracją do dyskusji, czy możliwa jest przemiana charakteru człowieka pod wpływem zachowania innych. Uczestnicy spotkania zgodnie orzekli, że książka "Tylko Matylda" jest książką wielopokoleniową, lekturą zarówno dla młodzieży jak i dla rodziców. I właśnie relacje między dziećmi, a rodzicami były wątkiem, któremu poświęciliśmy więcej uwagi.

    Zwróciliśmy uwagę na zawarte w książce wartości i zasady moralne, które mają swoje odniesienie w Biblii często przez autora cytowanej. Na nasze następne spotkanie przeczytamy "Pierwszą miłość" Marty Fox.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi