"Święta księga wilkołaka" Wiktor Pielewin - DKK w Filii nr 8 MBP Łódź-Górna
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Górna FB nr 8
- Utworzono: środa, 23, maj 2012 13:49
- Danuta Piasta
W kwietniową środę (25.04.2012 r.) na spotkaniu klubowiczów odliczono 9 osób. W centrum naszego zainteresowania była powieść Wiktora Pielewina "Święta księga wilkołaka".
Pielewin jest autorem największej liczby bestsellerów w Rosji a i w naszym kraju wciąż rosną szeregi jego wielbicieli.
Jak można się było spodziewać książka wzbudziła wielkie emocje. Jednogłośnie uznano ją za lekturę trudną ale warto było podjąć wysiłek aby korzystać z przyjemności czytania tego fantastycznego dzieła. Największe zalety książki to soczysty język, wspaniałe skojarzenia i niezwykłe poczucie humoru autora.
Sympatię a nawet podziw wzbudziła narratorka powieści - Lisica A Huli. Jedna z pań stwierdziła, że "Święta księga wilkołaka" to książka o miłości - była pod wrażeniem tak silnego uczucia łączącego głównych bohaterów.
Znalazł się też jeden zarzut pod adresem utworu a mianowicie brak wybijającego się wątku. to przeskakiwanie z tematu na temat, dużo równoległych fabuł było źle widziane przez jedną z dyskutantek.
W ogólnym rozrachunku książka zyskała wysokie oceny i można być pewnym, że dzięki tej lekturze przybędzie wielbicieli prozy Pielewina.
"Opowieść o miłości i mroku" Amos Oz - DKK w Filii nr 8 MBP Łódź-Górna
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Górna FB nr 8
- Utworzono: poniedziałek, 16, kwiecień 2012 11:08
- Danuta Piasta
Na spotkaniu październikowym (27.10.2010 r.) dyskutowano nad sagą Amosa Oza "Opowieść o miłości i mroku". Ta obszerna i trudna powieść autobiograficzna głęboko poruszyła naszych czytelników.
Oprócz niezapomnianych wartości poznawczych tego dzieła, zainteresowanie wzbudziła historia rodziny autora. Podkreślano mistrzostwo władania słowem, niezwykłą pamięć szczegółów krajobrazu i obyczajów.
Spotkanie z ciekawą lekturą i niebanalnymi postaciami zachęciło uczestników dyskusji do lektury innych książek Amosa Oza.
Lekkie lektury na letnie dni - DKK w Filii nr 8 MBP Łódź-Górna
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Górna FB nr 8
- Utworzono: poniedziałek, 16, kwiecień 2012 11:00
- Danuta Piasta
Po przerwie wakacyjnej - 29.09.2010 r. - klubowicze przed czasem pojawili się w bibliotece, głośno wyrażając swoje zadowolenie z powrotu do comiesięcznych dyskusji w miłym gronie. Trzeba przyznać, że zarówno my - bibliotekarze jak i klubowicze z utęsknieniem czekaliśmy na to spotkanie.
Pogodna atmosfera sprzyjała wspomnieniom, więc całe spotkanie poświęcone było przeczytanym w okresie letnim książkom. Mimo, iż na wakacje nie "zadano" żadnej lektury liczba przeczytanych książek była imponująca. Letnie dni chętnie urozmaicano sobie lekkimi lekturami, stąd uznanie zdobyły powieści biograficzne i niezawodna Danielle Steel. W największy zachwyt wprawił jedną z pań cykl powieści Pauliny Simons rozpoczęty tomem "Jeździec miedziany".
Zrelaksowani czytelnicy domagali się dobrej książki na październikową dyskusję. Przygotowano 10 egzemplarzy powieści znanego izraelskiego pisarza Amosa Oza "Opowieść o miłości i mroku" wierząc, że w pełni zasługuje ona na miano wyjątkowo dobrej książki.
"Traktat o łuskaniu fasoli" W. Myśliwski - DKK w Filii nr 8 MBP Łódź-Górna
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Górna FB nr 8
- Utworzono: piątek, 13, kwiecień 2012 17:27
- Danuta Piasta
Na majowe spotkanie (19.05.2010 r.) punktualnie przybyło osiem osób. W centrum naszych rozważań była książka Wiesława Myśliwskiego "Traktat o łuskaniu fasoli". Do czytania powieści przystąpiono z entuzjazmem gdyż wcześniejsze utwory autora bardzo się podobały.
Jak można było się spodziewać książka zyskała aprobatę. Wszystkim bez wyjątku podobał się pełen życiowych prawd monolog starszego pana. Wielu czytających "Traktat" pobudził do wspomnień z dzieciństwa.
Bez wątpienia była to bardzo mądra, spokojna lektura, której nie można przeoczyć w swoich wyborach czytelniczych.
"Opowieść o Blanche i Marie" Per Olov Enquist - DKK w Filii nr 8 MBP Łódź-Górna
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Górna FB nr 8
- Utworzono: sobota, 31, marzec 2012 15:05
- Danuta Piasta
28.04.2010 r. w gronie dziewięciu osób przebiegała dyskusja poświęcona książce "Opowieść o Blanche i Marie". Wszyscy zgodnie stwierdzili, że czytanie lektury nie było stratą czasu, mimo iż wymagało dużego skupienia i uwagi. Język powieści też nie był łatwy: pełen wykrzykników, znaków zapytania, powtórzeń. Niezaprzeczalnym atutem powieści był dość plastyczny obraz obyczajowości tamtych czasów.
Jedna z uczestniczek spotkania przyznała, że lektura umożliwiła jaj odkrycie intrygujących faktów z życia Marii Curie Skłodowskiej. Walory poznawcze książki podkreślały pozostałe osoby, zwracając uwagę na liczne nazwiska, z których żadne nie było fikcyjne.
Ta niezwykła lektura, którą trudno uznać za powieść zyskała pozytywne recenzje i stanowiła świetny materiał do dyskusji.
Spotkanie inauguracyjne DKK w Filii nr 8 MBP Łódź-Górna - 24.02.2010 r.
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Górna FB nr 8
- Utworzono: sobota, 31, marzec 2012 14:17
- Danuta Piasta
Czytelnicy chętnie dzielą się wrażeniami z przeczytanych książek. Rozmowy o literaturze w pracy bibliotekarzy to codzienność, więc stworzenie miejsca gdzie można swobodnie dyskutować to świetny pomysł.
W dzielnicy Górna działał tylko jeden DKK. Informacje na temat spotkań czytelników w Filii nr 10 rozbudziły chęć zorganizowania takiej formy pracy z dorosłym czytelnikiem w naszej placówce. Po uzyskaniu zgody głównego moderatora rozpoczęto "werbowanie" chętnych do comiesięcznych spotkań. I tak 24.02.2010 r. DKK w Filii nr 8 zainaugurował swoją działalność. Na spotkanie przybyło dziesięć osób żywo zainteresowanych nowatorskim pomysłem. Wspólnie podjęto decyzję dotyczącą terminów spotkań - każda ostatnia środa miesiąca oraz wybrano lekturę na następne posiedzenie.
Na zakończenie uczestnicy zgodnie stwierdzili, że gorące dyskusje w gronie pasjonatów czytania to ciekawy sposób na spędzanie czasu wolnego.
Tajemnice życia aktorów teatralnych - dyskusja w DKK Filii nr 8 MBP Łódź-Górna
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Górna FB nr 8
- Utworzono: czwartek, 29, marzec 2012 18:10
- Danuta Piasta
Dyskusja była próbą odpowiedzi na pytanie: czy lubimy czytać biografie aktorów? Większość osób z przyjemnością poznaje tajemnice życia swoich teatralnych ulubieńców. Dzięki dobrze napisanym biografiom mają możliwość poznania sławnej osoby nie tylko jako aktora ale zwykłego człowieka żyjącego tuż obok.
Duże wrażenie na jednej z uczestniczek spotkania wywarły biografie dwóch znakomitych aktorek: Anny Dymnej i Joanny Szczepkowskiej. Anna Dymna jest osobą niezwykle zaangażowaną w społeczne działania na rzecz ludzi potrzebujących pomocy a przy tym wspaniałą aktorką wieczorami grającą na scenach Teatru Starego. Poza tym dała się poznać jako kobieta z wielkim taktem i dystansem do siebie.
Aktorka i felietonistka Joanna Szczepkowska porywa inteligencją i zadziwia energią. Zaangażowanie w zycie społeczne i polityczne nie wpływa ujemnie na jej zawodowe sukcesy.
Dyskusja zakończyła się ogólnym uznaniem biografii aktorów za cenne i lubiane.
"Cień wiatru" Carlos Ruiz Zafon - DKK w Filii nr 8 MBP Łódź-Górna
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Górna FB nr 8
- Utworzono: sobota, 17, marzec 2012 12:51
- Danuta Piasta
W dniu 16 czerwca 2011 r. odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie naszego Klubu. Uczestniczyło w nim osiem osób. Dyskusja toczyła się wokół książki "Cień wiatru" i była żywą wymianą odmiennego odbioru utworu. Jedni klubowicze uważali powieść za mało ambitną odmianę literatury popularnej, inni chwalili misterną konstrukcję książki i z zaciekawieniem śledzili kryminalne wątki powieści. Odnaleźli w niej schematy powieści gotyckiej, czarnego romansu i powieści przygodowej. Żywa wymiana opinii trwała dłużej niż przewidziano.
"Dom nad Oniego" M. Wilk - DKK w Filii nr 8 MBP Łódź-Górna
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Górna FB nr 8
- Utworzono: sobota, 17, marzec 2012 12:36
- Danuta Piasta
W spotkaniu, które odbyło się 24 listopada 2011 r. uczestniczyło siedem osób. Żywa dyskusja dotyczyła książki Mariusz Wilka "Dom nad Oniego". Podziw i sympatię budziła postać autora, który dobrowolnie żyje na północy Azji w skrajnie trudnych warunkach klimatycznych.
Różne opinie budził język dziennika Wilka, pełen regionalizmów, archaizmów i specjalistycznych nazw dotyczących np. architektury. Z uznaniem mówiono o wrażliwości autora na przyrodę a także o erudycji i pasji poszukiwania prawdy historycznej.
Bardzo udane spotkanie.