Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Cały czas o bibliotece

Relacja z szóstego spotkania DKK w Zduńskiej Woli

22.06.2009r. o godz.16.15 w czytelni naszej biblioteki odbyło się spotkanie DKK, na które przybyło 6 osób. Było to ostatnie spotkanie przed wakacyjną przerwą, dlatego omówiliśmy aż dwa tytuły: "Cały czas" Janusza Andermana i "O bibliotece" Umberto Eco. Dyskusja rozpoczęła się od książki Andermana. Okazało się, że jest ona dość kontrowersyjna ze względu na treść. Klubowiczki dużo uwagi poświęciły głównemu bohaterowi charakteryzując go jako kłamcę, cwaniaka, manipulatora, karierowicza. Co do motywacji jego działań, zdania były podzielone. Przeważały opinie, że bohater działał rozmyślnie, z premedytacją, kalkulując korzyści z każdej znajomości i sytuacji. Ale pojawił się także pogląd, że bohater postępował tak, ponieważ okoliczności same podsuwały mu rozwiązania, a on to tylko wykorzystywał. Bez względu jednak na te spory wszyscy byli zgodni, że bohater jest antypatyczny i nie ma nic na jego obronę. Wywiązała się również ożywiona dyskusja na temat kobiet, które pojawiły się w życiu bohatera, o ich naiwności spowodowanej ogromną potrzebą miłości. Nasunęły się tu porównania do Nikodema Dyzmy, który również nic sobą nie reprezentował, a mimo to piął się po szczeblach kariery i cieszył się ogromnym powodzeniem u kobiet.

Sama wartość książki została oceniona również niejednoznacznie. Były głosy, że nie warto jej czytać, że trudno przez nią przebrnąć, ale były również opinie doceniające warsztat pisarski autora, a także atut tej książki, jakim niewątpliwie jest zarys współczesnej historii naszego kraju, ukazanie niuansów i struktur rządzących w środowiskach pisarskich i aktorskich.
W drugiej części spotkania omówiliśmy "O bibliotece" Umberto Eco. Ponieważ wśród klubowiczek są także bibliotekarki wywiązała się niezwykle ożywiona dyskusja na temat pytań postawionych przez Eco. Okazuje się, że to, co opisał znane jest każdemu bibliotekarzowi doskonale. Każdego dnia staje przed dylematem czy książkę chronić czy udostępnić, czy wypożyczyć czytelnikowi, który często książki niszczy bądź gubi. Jak stworzyć bibliotekę idealną, by zarówno użytkownik, jak i bibliotekarz czuli się w niej komfortowo. Przy tej okazji jedna z pań opowiedziała nam o bibliotece w małej angielskiej miejscowości, w której odnaleźć można książki napisanie w różnych językach (po polsku także), która pełni także funkcję ośrodka, gdzie przyjemnie można spędzić wolny czas, a nawet zostawić pod opieką dzieci. Po wysłuchaniu tej opowieści wszyscy westchnęli ubolewając, że u nas takiej biblioteki nie ma.

Spotkanie upłynęło nam w bardzo miłej atmosferze. Pożegnaliśmy się życząc sobie udanych wakacji i umówiliśmy się na spotkanie we wrześniu

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • dsc01062x
  • dsc01065x
  • dsc01066x
  • dsc01067x
  • dsc01068x

Monika Wajman
Moderator DKK przy MBP w Zduńskiej Woli

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi