Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

„Minaret” Leili Abouleli. - DKK- koło młodych w Tomaszowie Maz.

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}

9 grudnia 2010 roku w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się kolejne spotkanie DKK- koło dla młodzieży. Na spotkanie przyszło 25 osób, które żywo dyskutowały na temat książki „Minaret” Leili Abouleli. W tej powieści najbardziej interesujące dla młodych czytelników było ukazanie islamu z innej strony. Czytelnicy zadali sobie pytanie co tak naprawdę wiedzą o tym wyznaniu? Czy przekaz mediów na ten temat jest zgodny z prawdą ? Przeciętny mieszkaniec Europy uważa, że islam to religia fundamentalistów, zwolenników dżihadu. Wydaje się nam, że rola kobiety w tej religii jest umniejszana i prowadzi do całkowitego podporządkowania mężczyznom. W „Minarecie” poznajemy postać kobiety, która z własnej woli nakłada hidżab, pości i żarliwie modli się w meczecie. Najwa odnajduje swoją tożsamość w religii i w rytuałach, które pozwalają jej nadal żyć mimo, że wycierpiała tak wiele. Zanim, w wyniku przewrotu politycznego straciła wszystko – dom, majątek, rodzinę – żyła daleko od zasad islamu. Wzorem europejskiej młodzieży bawiła się, ubierała w wyzywające stroje, ale na skutek przeżyć i miłości do Tamera zwraca się do religii i tradycji. Książka Leili Aboulela podobała się młodym czytelnikom głównie z powodu nowego spojrzenia na problem wyznawców islamu, ale też z uwagi na postać samej narratorki Najwy, która wprowadza nas w swój świat pozwalając jednocześnie samodzielnie domyśleć się powodów jej decyzji.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi