Papusza Angeliki Kuźniak, czyli między zmyśleniem a prawdą o życiu Romów
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP Łódź-Bałuty FB 21
- Utworzono: środa, 11, kwiecień 2018 14:12
- Czesława Muchowiecka
„Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma” i „Jadą wozy kolorowe taborami” to piosenki tworzące peerelowski mit sielskiego i niezależnego życia Cyganów, powstałe, jak na ironię, po przymusowym ich osiedlaniu. I od tych tekstów rozpoczęli klubowicze rozmowę nt. książki Angeliki Kuźniak Papusza.
Wszystkie, bo na spotkaniu były same kobiety, współczułyśmy Papuszy i podziwiałyśmy ją za determinację, aspirację, pokorne znoszenie losu cygańskiej dziewczynki, a później żony. Pisałyśmy prawdopodobne scenariusze jej życia, gdyby urodziła się w innej, dostatniej i opiekuńczej rodzinie.
Zastanawiałyśmy się, czy osoba i twórczość Papuszy zostały wykorzystane przez Jerzego Ficowskiego, czy jego fascynacja życiem polskich Romów była także zdradą ich tajemnic i czy odsłanianie kulis życia jakiejkolwiek wspólnoty jest etyczne, nawet wówczas gdy czyni się to dla „ocalenia” ginącej kultury.
Lektura reportażu Angeliki Kuźniak narzuciła nam aktualne w naszym kraju tematy, o których w państwach wieloetnicznych już od dawna się rozmawia. Chodzi o przeszkody asymilacji i jej granice, o konieczności zmiany stylu życia różnorodnych mniejszości czy raczej odrzuceniu oferty składanej przez większość, która uważa się za lepszą, dojrzalszą, gdyż to ona dyktuje warunki.
Rozmowa o książce Angeliki Kuźniak zachęciła nas do sięgnięcia po utwory Jerzego Ficowskiego i reportaże Lidii Ostałowskiej Cygan to Cygan.
Spotkanie odbyło się 26 lutego 2018 r.