Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

RElacja ze spotkania majowego "Franciszka" Anna Piwkowska

Dnia 26.05.2015 w Filii nr 3 przy ul. Jurczyńskiego 30 A odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięły w nim udział 4 osoby. Rozmawialiśmy na temat książki Anny Piwkowskiej pt. „Franciszka”.

Książka Anny Piwkowskiej otrzymała nagrodę „Książka Roku 2014”, przyznawaną przez polską sekcję IBBY (International Board on Books for Young People), a także Nagrodę Literacką m. st. Warszawy 2015, (również dla Emilii Bojańczyk, która „Franciszkę”  zilustrowała).

Życie trzynastoletniej Franciszki zmienia się diametralnie, gdy jej mama trafia na dłuższy czas do szpitala z powodu białaczki. Dziewczyna trafia do babci, której do tej pory nie znała. Babcia, zwana przez Franciszkę „elitarnym babskiem” – daje wnuczce dużo wolności, bo prowadzi życie skoncentrowane na pracy zawodowej. Zagubiona i zmartwiona chorobą mamy Franciszka, zagłębia się w świat poezji i postanawia sama zostać poetką. Jej pierwszy wiersz jest zaklęciem, aby mama nie umarła. Choć dziewczynka nie znosi modnych książek o magii, wkrótce odkrywa, że magia istnieje – w przyjaźni, w pierwszej miłości,
a przede wszystkim w odkrytej przez nią pasji. Na kartach książki, bohaterka poznaje kolejne poetki i ich wiersze, sama pisze coraz lepsze utwory, przyjaźni się z uciekinierką z Rwandy, czarnoskórą Sorayą, przeżywa pierwszy pocałunek, nawiązuje relację z babcią... – jednym słowem dojrzewa i zmienia się. Dziwi się, odkrywając, że jest w niej tak wiele różnych „Franciszek”.

Niestety, książka niezbyt przypadła do gustu naszym Klubowiczom. Trudno im było zrozumieć bohaterkę, oczekiwali też wartkiej akcji i ciekawych przygód, których w powieści jest niewiele. Naprawdę ważne „przygody” zostały przeniesione w sferę wnętrza dojrzewającej Franciszki. Okazało się jednak, że uczestnicy naszego DKK pisali kiedyś wiersze i znają na pamięć fragmenty utworów niektórych polskich poetów. Doszliśmy do wniosku, że szkolna, „jedynie obowiązująca” interpretacja poezji, skutecznie zabija
w młodych ludziach zainteresowanie tą dziedziną sztuki...

             Następne spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki  odbędzie się  16 czerwca 2015 roku. Omawiać będziemy książkę pt.„ Za niebieskimi drzwiami” Anny Piwkowskiej.

 

                                                                                                            

 

 

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi