Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Czerwcowe spotkanie DKK w Kwiatkowicach

W piątek (28.06.2019) odbyło się kolejne spotkanie DKK w naszej bibliotece. Obecnych było 5 członków klubu.

Ostatnio czytelnicy chętnie czytają książki związane z wojną i okupacją. Nasi klubowicze również postanowili podyskutować o swoich ulubionych: Justyny Wydry „Esesman i żydówka. Wojna i miłość” oraz Remigiusza Moroza „Parabellum. Prędkość ucieczki” część I z trylogii.

Pani zachwyciła pierwsza książka, ponieważ jest wojennym romansem, wzruszającą historią miłości Niemca i Żydówki. Wprost nie do wierzenia, że historia mogła się zdarzyć, ale bywali też porządni Niemcy, którzy nie chcieli zabijać i prześladować ludzi, tylko dlatego że pochodzili z innej rasy. Ta piękna opowieść pokazuje, ile jest w stanie zrobić zakochany człowiek dla ukochanej osoby, gdyż później role się odwracają i to Żydówka pomaga Niemcowi, aż wszystko szczęśliwie się kończy. Opisy wiarygodnych akcji niemieckich grup i później radzieckich utwierdzają nas w przekonaniu, że tak mogło być.

Druga książka, zupełnie oparta na dokumentach historycznych, to „Parabellum” R. Mroza. Historia braci Zaniewskich, Bronka i Stasia w pierwszych dniach wojny. Jeden jest żołnierzem, więc walczy na południu Polski w Piątej Kompanii Batalionu „Delatyn” pod dowództwem kapitana Obelta. Niestety ich uzbrojenie jest marne, więc szybko kończy się ich walka obronna, a rozpoczynają walkę w partyzantce. Niestety tracą dowódcę, który dostaje się w ręce Gestapo i jest okrutnie katowany. Jego żołnierze podejmują próbę odbicia go, niestety akcja kończy się nie powodzeniem. Drugi brat również popada w tarapaty, ponieważ wraz z Żydowską narzeczoną próbuje przedostać się do Francji, niestety po drodze trafiają w ręce Niemców. W książce pojawia się też wątek – dobrego Niemca, który próbuje działać zgodnie z honorem żołnierza i humanitaryzmem, niestety nie jest mu łatwo wśród nacjonalistycznych i okrutnych Niemców.

Książkę czyta się jednym tchem, wciąga w akcję, jednocześnie prowadzone są dwa wątki, a nawet trzy, mamy więc obraz wojny obronnej Polski w 1939 na kilku frontach.

Obie pozycje są wartościowe i dobrze napisane, nasi klubowicze gorąco polecają książki do przeczytania.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Kinga Siekierska

Koordynator wojewódzki DKK
Działu Metodyki Analiz i Szkoleń
WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi

tel. 42 663 03 53

2011 WiMBP w Łodzi