DKK Trębaczew - "Holoubek - rozmowy"
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy BP MIG Działoszyn - FB w Trębaczewie
- Utworzono: środa, 22, maj 2013 13:29
- Elżbieta Tasarz
W poniedziałek, 18 marca, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem czytelniczki Filii Bibliotecznej w Trębaczewie dyskutowały o książce Małgorzaty Terleckiej-Reksnis pt. „Holoubek – rozmowy”.
Omawiana książka jest wywiadem-rzeką, spisywanym przez autorkę, dla której tytułowy bohater był swoistym nauczycielem. Jak sama mówi: „nikt nie nauczył mnie o teatrze więcej niż Gustaw Holoubek”. Książka wprowadziła klubowiczki w stan nostalgii, wielkopostnych rozważań, m.in. o przebaczaniu, o które apelował w ostatnich dniach nowo wybrany papież Franciszek. Każda z pań była zadowolona z przeczytanej lektury – napisanej prostym, a jednocześnie ciekawym językiem. – Gustaw Holoubek wspominał okres dzieciństwa i młodości w przedwojennym Krakowie, a następnie czasy grozy związane z wybuchem II wojny światowej – był więźniem obozu koncentracyjnego. Potem nawiązał do czasów komuny i komplikacji politycznych schyłku XX wieku. W „Rozmowach” ukazane zostały także odpowiedzi na nurtujące każdego człowieka pytania dotyczące życia, śmierci, wiary w Boga… Można tutaj przytoczyć odpowiedź samego bohatera na pytanie: „- I co dalej” – Nie mam pomysłu na dalej. Nigdy go zresztą nie miałem (…) Chciałbym zobaczyć Pana Boga, który siedzi na tronie, wszystko o mnie wie, zna mnie w sposób szczególny, i świętego Piotra, który otwiera furtkę w niebie i wpuszcza cnotliwych, a wypędza grzesznych”.
Kolejne spotkanie klubu odbędzie się w kwietniu, dlatego podczas poniedziałkowej dyskusji stół miał aranżację wielkanocno-wiosenną. Stało się to jednak nie bez przyczyny. – W omawianej książce ukazany został szary, ponury świat z bardzo trudną sytuacją polityczną Polski w latach wojny i komunizmu? Wielkanoc natomiast jest symbolem zmartwychwstania, dlatego postanowiłyśmy wprowadzić element radości na stole.