Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Dziewczyny z Portofino - DKK Trębaczew

25 lutego 2013 roku odbyło się spotkanie DKK w Trębaczewie, które miało charakter podróży w czasie, takiej bardzo sentymentalnej. A to za sprawą omawianej książki Grażyny Plebanek Dziewczyny z Portofino.

Utwór ten jest historią czterech dziewczyn dorastających na warszawskim blokowisku.
Agnieszka, Beata, Hanka i Mania – każda inna, każda wychowana w innej, na swój sposób specyficznej rodzinie, a przede wszystkim innym środowisku. Jednak łączy je coś, co pozwala się akceptować, wspierać, wspólnie przeżywać pierwsze miłości, pierwsze rozczarowania, pracę – przyjaźń, która dorastała i dojrzewała wraz z nimi.

Ale życiowe perypetie dziewcząt to jedna strona utworu – zbiegły się one
z przełomami politycznymi. Bowiem utwór Plebanek to również obraz PRL widziany oczami tych młodych dziewczyn.

Według klubowiczek jest to lektura bardzo przyjemna, przywołująca wiele wspomnień, zwłaszcza u czytelniczek pokolenia 60/70, które odnalazły w utworze Plebanek siebie i swój świat. Książka stała się dla nich pretekstem do powrotu do lat dziecinnych.

I wszystko to – zabawy między blokami, pierwsze dni szkoły, stanie w długich PRL-owskich kolejkach, kartki żywnościowe, pierwsza komunia święta, pierwsze miłości i pierwsze pocałunki nagle powróciło.

Dużo czasu poświęciły  panie na dyskusję dotyczącą relacji matka-córka, ponieważ
i w przypadku Mani i Hanki odbiegały one od tych prawidłowych. Mania, córka alkoholiczki, starała się utrzymać w karbach dom, który zaniedbywała matka.

Hanka natomiast szykanowana przez matkę zdecydowała się sprzedawać swoje ciało, ale jak zauważyła jedna z czytelniczek, nie była tak zakłamana jak matka, która nie potrafiła przerwać domowej gehenny, ale na wzór pani Dulskiej na zewnątrz zachowywała pozory normalności, a swoją frustrację wyładowywała na córce.

            Dyskutowano też na temat formy utworu – jedna z pań stwierdziła, że forma – na wzór tej z Granicy Zofii Nałkowskiej, jest nieadekwatna do treści. Pojawiły się również głosy, że fragmenty rozmów i listów z teraźniejszości, które wplatane były w tok narracji, wprowadzały do utworu chaos – trudno było się zorientować kto jest kim.

            W ogólnej ocenie książka zebrała pozytywne opinie. Polecana szczególnie dla pań dorastających w latach 60/70 ale też tych z początku lat 80. Stanie się wtedy na pewno pretekstem do wspomnień.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi