Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

"Dziewczyny Wyklęte" na październikowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb.

Na październikowym spotkaniu DKK w Piotrkowie Tryb. dyskutowaliśmy o książce Szymona Nowaka pt.: ”Dziewczyny Wyklęte”.

Autor opisał prawdziwe wydarzenia w formie zbeletryzowanej. Ukazał losy szesnastu młodych kobiet, walczących w antykomunistycznym podziemiu. Poznajemy historię życia: „Inki”, „Marcysi”, „Perełki”, „Wandy”, „Jagi”, „Jaśka”, „Krystyny”, „Blondynki”, „Czesławy”, „Ireny”, „Siostra Izabeli”, „Lali”, „Danki”, „Sarenki”, „Dziuńki” i „Krysi”. Większość z nich  była jeszcze w bardzo młodym wieku,  mimo to nie  wahały się poświęcić zdrowia a  nawet życia za  wolną  ojczyznę. Odznaczały się ogromną odwagą i niezłomnością. Walczyły, opatrywały rannych, zdobywały pożywienie,  były łączniczkami.

 Ich losy przeplatają się z losami najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych, między innymi: Łupaszki, Kmicica, Ognia, Zapory, Wołyniaka. Często zdarzało się, że były ich dziewczynami lub żonami,  inne walczyły pod ich dowództwem.

Historia „Inki” była już wcześniej znana klubowiczom, pozostałe życiorysy mniej. Dziewczyny- żołnierze i ich rodziny za swą konspiracyjną działalność podlegały represjom. Były  aresztowane i brutalnie przesłuchiwane, procesy nad nimi  kończyły się egzekucją, lub długoletnim więzieniem

 Ponieważ bohaterkami tej książki są kobiety, autor skupił się bardziej na uczuciach i przeżywanych przez nie emocjach niż na opisie krwawych działań bojowych. Ze swej natury były wrażliwsze niż mężczyźni.  Wspierały słowem otuchy umierających partyzantów, trwały przy nich do końca.

Najbardziej burzliwa dyskusja toczyła się na temat postawy „Marcysi”, która za radą swoich przełożonych zgodziła się na porozumienie proponowane przez szefa Departamentu Śledczego MBP Józefa Różańskiego. Ujawniła przywódców oraz członków I Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość pod warunkiem, że żadna z tych osób nie zostanie pociągnięta do odpowiedzialności. Stało się jednak inaczej, Marcysia przez kolejne lata prowadziła akcje protestacyjne. Domagała się obiecanego uwolnienia żołnierzy podziemia lecz bezskutecznie, została oszukana i w końcu popełniła samobójstwo.

 Klubowicze uznali, że to dobrze, że powstała książka opisująca wydarzenia z tamtych lat z punktu widzenia kobiet. Mężczyznom w historii walk patriotycznych poświęca się wiele miejsca, rola kobiet walczących z nimi ramie w ramię zazwyczaj  zostaje pominięta.

Niewątpliwym walorem tej lektury jest duża ilość fotografii, zarówno tych oryginalnych, nigdy wcześniej nie publikowanych jak również odtworzonych przez grupę rekonstrukcyjną.

Zastosowane przez autora dialogi sprawiają , że książkę pomimo trudnej tematyki czyta się łatwiej niż gdyby były to suche fakty. Dyskutujący uznali, że warto zapoznać się z tą pozycją,  między innymi po to, by zachować w pamięci jej bohaterki i pogłębić wiedzę o tych trudnych wydarzeniach.

Na spotkaniu było obecnych 9 osób.

 

                                                                         Katarzyna Choja

                                                               Moderator DKK przy MBP w Piotrkowie Tryb.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi