Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Harlequin dla intelektualistów o Kobiecie i mężczyznach Manueli Gretkowskiej

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książkowego działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się tym razem w Restauracji „Literacka”. Przy kawie i serniku podjęto rozmowę na temat twórczości Manueli Gretkowskiej.


Uczestnicy spotkania zgodzili się, że ostatnią powieść „Kobieta i mężczyźni” można określić jako stonowaną i mniej kontrowersyjną w porównaniu z wcześniejszymi tytułami. Brak tu charakterystycznego dla Gretkowskiej przeładowania „mądrościami” (chociaż pojawiają się wzmianki o Bachu, filozofii Wschodu), jedynym elementem, który może budzić kontrowersje jest pojawienie się w książce postaci Jana Pawła II. Klubowicze zastanawiali się nad celowością umieszczenia w powieści wątku „papieskiego”. Pojawiły się głosy, że pisarce zależało na zaskoczeniu czytelnika i nadaniu odpowiedniej rangi poglądom jakie wygłasza.


Dużą część czwartkowego spotkania zajęła dyskusja na temat kobiet. Część rozmówców uznała, że liczne uwagi Gretkowskiej na temat ich sytuacji w Polsce, sposób prezentacji postaci Klary i Joanny, opis wszechobecnych stereotypów można określić jako feministyczne. Opinia ta wywołała burzliwą dyskusję, ponieważ duża część obecnych była zdania, że dygresje autorki opisują w sposób trafny polską rzeczywistość i z pewnością daleko im do feminizmu.


Z dużym uznaniem Klubowicze wypowiadali się na temat warstwy językowej powieści. Bardzo celne okazały się wg rozmówców dygresje dotyczące wartości ponadczasowych (miłości, wierności, przyjaźni).  Pozytywnie oceniono również prawdziwość oceny społeczeństwa: zagubionych yappisów-głuppisów, obłudę i zakłamanie oraz powierzchowny katolicyzm Polaków.


Wszyscy uczestnicy spotkania byli jednomyślni: Warto przeczytać „Kobietę i mężczyzn” Manueli Gretkowskiej, ponieważ w interesujący sposób opisuje próby odnalezienia własnego miejsca i  walkę o siebie współczesnego człowieka.

Agnieszka Szamburska
Moderator DKK przy MBP w Tomaszowie Mazowieckim

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi