Poznać korzenie zła
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Tomaszowie Mazowieckim
- Utworzono: wtorek, 13, wrzesień 2011 11:49
- Agnieszka Wojciechowska
12. września 2011 r. odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie tomaszowskiego Dyskusyjnego Klubu Książkowego dla dorosłych poświęcone książce „Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu”.
Historia sturmbannführera SS dr Gerharda Basta wzbudziła wiele emocji. Czytelniczki dostrzegły w niej nie tylko opowieść o narodzinach nazizmu ale również ponadczasowe i uniwersalne przesłanie o złych mocach tkwiących w człowieku.
Klubowiczki obecne na spotkaniu zwróciły uwagę na wartości poznawcze książki Pollacka. Autor przekazuje bowiem wiele informacji na temat sytuacji politycznej na pograniczu słoweńsko-austriackim od XIX wieku aż po narodziny nazizmu. Pokazuje mechanizmy społeczne, relacje, szuka korzeni zła.
Wiele miejsca w dyskusji poświęcono moralnej dwoistości ojca pisarza, który z jednej strony funkcjonował w rodzinie jako przykładny mąż, ojciec, przyzwoity, uroczy człowiek, idealista, intelektualista, miłośnik gór, polowań, z drugiej kat, morderca.
W „Śmierci w bunkrze” autor podejmuje próbę poznania tajemnicy związanej z osobą ojca, motywów jego działania. Mimo podjętych poszukiwań, śledzenia dokumentów, podróży do europejskich archiwów, nie uzyskuje odpowiedzi na wiele pytań. W pewnym momencie zdaje sobie sprawę z faktu, że próbował „ (…)rozszyfrować coś, co na zawsze pozostanie fragmentaryczne” i nie da się poznać całej prawdy o innym człowieku.
Największą wartością książki Pollacka jest jednak to, że nie próbuje nikogo oceniać, jak mówi w jednym z wywiadów „nie jestem sędzią, jestem pisarzem. Tutaj wszystko jest prawdziwe, udokumentowane. Moim zdaniem to była jedyna możliwa droga”.