Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Poznać korzenie zła

12. września 2011 r. odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie tomaszowskiego Dyskusyjnego Klubu Książkowego dla dorosłych poświęcone książce „Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu”.

Historia sturmbannführera SS dr Gerharda Basta wzbudziła wiele emocji. Czytelniczki dostrzegły w niej nie tylko opowieść o narodzinach nazizmu ale również ponadczasowe i uniwersalne przesłanie o złych mocach tkwiących w człowieku.

Klubowiczki obecne na spotkaniu zwróciły uwagę na wartości poznawcze książki Pollacka. Autor przekazuje bowiem wiele informacji na temat sytuacji politycznej na pograniczu słoweńsko-austriackim od XIX wieku aż po narodziny nazizmu. Pokazuje mechanizmy społeczne, relacje, szuka korzeni zła.

Wiele miejsca w dyskusji poświęcono moralnej dwoistości ojca pisarza, który z jednej strony funkcjonował w rodzinie jako przykładny mąż, ojciec, przyzwoity, uroczy człowiek, idealista, intelektualista, miłośnik gór, polowań, z drugiej kat, morderca.

W „Śmierci w bunkrze” autor podejmuje próbę poznania tajemnicy związanej z osobą ojca, motywów jego działania. Mimo podjętych poszukiwań, śledzenia dokumentów, podróży do europejskich archiwów, nie uzyskuje odpowiedzi na wiele pytań. W pewnym momencie zdaje sobie sprawę z faktu, że próbował „ (…)rozszyfrować coś, co na zawsze pozostanie fragmentaryczne” i nie da się poznać całej prawdy o innym człowieku.

Największą wartością książki Pollacka jest jednak to, że nie próbuje nikogo oceniać, jak mówi w jednym z wywiadów „nie jestem sędzią, jestem pisarzem. Tutaj wszystko jest prawdziwe, udokumentowane. Moim zdaniem to była jedyna możliwa droga”.

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Magdalena Szymańska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi