Relacja ze spotkania DKK z PM 11 i z PM 13 - Dotknij Teatru

Relacja ze spotkania DKK z PM 11 i z PM 13 w ramach projektu Dotknij Teatru.

W Fili nr 5 dnia 13 marca odbyło się spotkanie z klubowiczami z Przedszkola Miejskiego nr 11,

a w dniu 15 marca z klubowiczami z Przedszkola Miejskiego nr 13.

Ogółem w spotkaniach uczestniczyło 32 dzieci. Z PM 11 - 25 i z PM 13 – 7.

Na początku każdego ze spotkań dzieci wysłuchały wybranych fragmentów z książek przygotowanych na tematy związane z teatrem. Były to:
"Słownik teatru polskiego" - J.Kłosowicz, "Teatrzyk supełków" - M.Kownacka,"Wybór scenariuszy dla teatrzyków szkolnych..." - M. Kownacka, "Teatrzyk "Skrzat" przedstawia" - B.Tymciów-Błoniarz, "Jaś i Małgosia - teatrzyk malucha", "Nasz mały teatrzyk" oraz "...z fantazją i humorem..." czyli TEATR w SZKOLE-. "Współczesny teatr lalek".
Dzieci z PM 11 dowiedziały się dużo na temat różnych rodzajów teatru, poznały nowe słowa

i pojęcia, o których wcześniej nie słyszały. Jest to grupa dzieci w wieku 3 i 4 lata.

Zapoznały się ze scenariuszem do bajki o Jasiu i Małgosi.

Wyjaśnione zostały im takie terminy jak: scena, kostiumy teatralne, charakteryzacja, narrator, sufler, rekwizyty, kreacja, rola, epizod, scenariusz, inscenizacja, scenografia, reżyser, aktor

i rola główna i drugoplanowa.

Po krótkiej dyskusji z dziećmi na temat czym jest dla nich teatr i jak go odbierają można było się zorientować, że w ich wieku skłaniają się bardziej do teatru lalkowego.

Książka "Współczesny teatr lalek", która zawiera mnóstwo ilustracji umożliwiła im obejrzenie

różnego rodzaju lalek – bohaterów wielu przedstawień teatralnych. Dowiedziały się też co to jest

pacynka i marionetka. Po obejrzeniu ilustracji dzieci wykonały rysunki do bajki o Jasiu

i Małgosi.

Klubowicze z PM 13 to dzieci starsze w wieku 6 i 7 lat. Dyskusja o teatrze z nimi

była o tyle ułatwiona, że są to dzieci należące do przedszkolnego kółka teatralnego.

Kółko prowadzone jest przez panią przedszkolankę, która sama szyje kostiumy do przedstawień.

Należy wspomnieć też o tym, że w przedstawieniach tych biorą udział nie tylko dzieci, ale też ich

rodzice. Przedszkolaki wystawiają swoje sztuki w różnych miejscach w naszym mieście głównie

w innych przedszkolach, czasem szkołach i bardzo często w Miejskim Ośrodku Kultury.

W MOK wystawiane są również sztuki grane tylko przez samych rodziców dla dzieci.

Dyskusja z dziećmi była bardzo owocna, mają one bardzo dużą wiedzę na temat teatru, są oswojone

z kamerą gdyż często ich grę filmuje miejska telewizja. Mają wiele do powiedzenia i bardzo lubią

brać udział w przedstawieniach teatralnych, bez problemu uczą się roli.

Rozmowa rozszerzyła się o teatr mimów, pantomimę, teatr cieni, teatr muzyczny, teatry wędrowne,

teatry uliczne, amatorskie. Wyjaśniliśmy co to jest farsa, komedia, komediodramat, dramat, tragedia, akt, antrakt, opera, operetka.

Trzeba przyznać, że oba spotkania były bardzo udane i ciekawe.

K.K.