Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

DKK 38 Książki Paulo Coelho

09 marca 2011 r. o godz.17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pabianicach odbyło się kolejne spotkanie DKK. Uczestniczyło w nim 7 osób. Tym razem każdy przeczytał inną książkę autorstwa brazylijskiego pisarza i poety Paula Coelho. Były to: Alchemik, Na brzegu rzeki Piedry usiadłam i płakałam, Demon i Panna Prym, Brida, Czarownica z Portebello, Weronika postanawia umrzeć, Piąta góra, Pielgrzym, Zahir, Życie myśli zebrane.

Paulo Coelho urodził się 24.08.1947 r. w Rio de Janeiro. Rodzice chcieli aby został inżynierem, ale on od początku chciał być pisarzem. Ojciec nie raz umieszczał go w zakładzie psychiatrycznym tylko dlatego, że syn nie chciał mu się podporządkować. Coelho ma też za sobą pobyt w więzieniu. Pierwszą książkę napisał po pielgrzymce do Santiago de Compostela, miał wtedy 40 lat. Do tej pory jego książki zostały przetłumaczone na 71 języków i trafiały na listy bestsellerów w wielu krajach a sam Coelho jest jednym z najbardziej znanych żyjących pisarzy. Polecamy stronę internetową http://paulocoelho.pl/, na której znajduje się wiele informacji o jego życiu i twórczości.

Każda z książek Coelho zawiera dużo refleksji dotyczących życia:

ALCHEMIK: „...Spełnianie marzeń może uniemożliwić jedynie strach przed klęską...” str. 8,

„...Gdy nie można zawrócić, jedyne, co pozostaje, to iść naprzód...” str. 72

 

WERONIKA POSTANAWIA UMRZEĆ: „...Bądź jak tryskające źródło, nie jak sadzawka, w której wciąż ta sama woda...” str. 43

 

NA BRZEGU RZEKI PIEDRY USIADŁAM I PŁAKAŁAM: „...W miłości jest wiele pułapek. Kiedy rozkwita, roztacza wokół jedynie blask i nie pozwala ujrzeć cieni, które towarzyszą światłu. ...” str. 46

 

PIĄTA GÓRA: „... Wszystkie bitwy, które przychodzi nam stoczyć w życiu, czegoś nas uczą. Także te

przegrane. ...” str. 12

 

DEMON I PANNA PRYM: „... Traci czas ten, kto, kochając, oczekuje czegoś w zamian. ...” str. 51

 

PIĄTA GÓRA: „...Gdy odkładamy czas zbiorów, owoce gniją, lecz gdy odkładamy rozwiązanie problemu, urasta on do wielkich rozmiarów...” str. 29

 

BRIDA: „... Odnalazłszy Własną Drogę, nie można się bać. Trzeba mieć odwagę popełniać błędy. Rozczarowania, klęski, zwątpienie są narzędziem Boga w pokazywaniu właściwej ścieżki. ...” str.67 „... Odwaga spełniania marzeń jest jedynym sposobem okazania ufności Bogu. ...” str. 113

 

ZAHIR: „... Nienawiść prowadzi donikąd. Przebaczenie, które przejawia się w miłości, zmienia życie na

lepsze. ...” str. 45

Wszystkie cytaty pochodzą z książki „Życie: Myśli zebrane”.

 

Panie, które przyszły na marcowe spotkanie DKK stwierdziły, że kiedyś książki Coelho były wielkim odkryciem ale teraz nie robią już na nich takiego wrażenia i raczej bardziej trafią do młodzieży. Odbiór książek Coelho zależy od tego na jakim etapie życia znajduje się czytelnik, od jego wewnętrznych przeżyć. Z omawianych książek najbardziej podobała się „Weronika postanawia umrzeć” ponieważ Coelho przedstawia w tej powieści inny sposób patrzenia na szaleństwo i uzmysławia, że często doceniamy to co mamy dopiero wtedy gdy możemy to stracić. Za ciekawy uznały również przedstawiony w „Bridzie” pomysł na rozpoznanie Drugiej Połowy bo oprócz „tego czegoś” w oczach powinniśmy szukać „świetlistego punktu nad lewym ramieniem”. Chociaż nie wszystkich twórczość Paulo Coelho zachwyca jego książki nadal przyciągają miliony czytelników na całym świecie a sam autor ma na swoim koncie wiele nagród.

 

Na następnym spotkaniu, które odbędzie się 13.04.2011 r. o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pabianicach dyskutować będziemy o książce „Tajemniczy płomień królowej Loany” autorstwa Umberto Eco.

 

Zobacz zdjęcia ze spotkania:
  • 1
  • 2

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi