DKK 31 "Podróż Enrique" - Sonia Nazario
- Szczegóły
- Kategoria: Relacje DKK przy MBP w Pabianicach
- Utworzono: wtorek, 19, październik 2010 14:10
- Dorota Dorawa
Ostatnie przed wakacjami spotkanie DKK w MBP w Pabianicach odbyło się 09.06.2010 r. o godz. 17.00. Uczestniczyło w nim 8 osób. Podczas spotkania dyskutowaliśmy o książce "Podróż Enrique".
Sonia Nazario autorka książki to reporterka "Los Angeles Times", zdobywczyni wielu nagród w dziedzinie dziennikarstwa. Za cykl reportaży przedstawiających historię Enrique dostała m.in. Nagrodę Pulitzera. Nazario to bardzo odważna kobieta, ponieważ żeby napisać książkę odbyła niebezpieczną podróż na dachach pociągów podobnie jak bohater jej reportażu. Zbieranie materiałów do książki trwało pięć lat.
"Podróż Enrique" jak dowiadujemy się już z okładki to oparta na faktach historia miłości, tęsknoty i odwagi dziecka. Książka ukazuje losy Enrique i innych dzieci, które odbywają ciężką i pełną zagrożeń dla zdrowia a nawet życia podróż przez Honduras, Gwatemalę i Meksyk aby dotrzeć do USA. Nie wszystkim imigrantom się to udaje, bardzo często podczas podróży zostają napadnięci, okradzeni, pobici, okaleczeni, zastraszani przez okoliczne gangi, dochodzi również do gwałtów. Zdarza się, że podczas wskakiwania lub wyskakiwania z pociągu tracą ręce lub nogi. Imigranci wiele razy są łapani i deportowani przez funkcjonariuszy urzędu imigracyjnego. Enrique był odsyłany do Hondurasu siedem razy, nie poddał się jednak i dopiero za ósmym razem zdołał dotrzeć do USA. Na podróż zdecydował się ponieważ podobnie jak inne dzieci chciał odnaleźć swoją matkę, która zmuszona była zostawić Enrique (miał wtedy 5 lat) oraz jego siostrę i wyjechać do Stanów aby zarobić na utrzymanie rodziny. Chłopiec miał do niej wielki żal o to, że zostawiła go i mimo wielu obietnic nie wróciła. Bardziej niż pieniędzy potrzebował jej opieki i miłości. Sonia Nazario w książce podkreśla, że wiele matek jest postawionych przed tym trudnym wyborem - wyjechać i przysyłać dzieciom pieniądze? czy zostać i żyć z nimi w nędzy?
"...Zaskoczył mnie ten wybór, przed którym stają matki opuszczające swoje dzieci. Jak potrafią podjąć tę niemożliwą przecież do podjęcia decyzję? Pochodzą z krajów latynoskich, gdzie rodzina jest najważniejsza, gdzie dla kobiet macierzyństwo liczy się ponad wszystko inne, co więc skłania je do pozostawienia własnych dzieci? Co sama zrobiłabym na ich miejscu? Czy wyruszyłabym do Stanów Zjednoczonych, aby zarobić znacznie więcej pieniędzy, które mogłabym posyłać swoim pociechom? To oznaczałoby, że moje dzieci będą dostawać na obiad coś więcej niż tylko wodę z cukrem. Mogłyby kontynuować naukę powyżej trzeciej klasy, może nawet skończyć szkołę średnia i pójść na studia. Albo mogłabym zostać w domu, skazując kolejne pokolenie na tę samą nędzę i niedolę, które tak dobrze znałam. ..." str. 14
Nazario przedstawiając losy Enrique i jego rodziny uświadamia czytelnikowi z jakimi problemami muszą borykać się biedni mieszkańcy Ameryki środkowej. Jakie są korzyści i jakie obciążenia ponoszą Stany Zjednoczone z powodu coraz większej liczby imigrantów. Jak duży wpływ na psychikę i wychowanie dziecka ma długoletnia rozłąka z najbliższą osobą - matką. Jak zdesperowany musi być człowiek, który zdając sobie sprawę z tego jakie niebezpieczeństwa czekają go w trakcie podróży i nie wiedząc jak się ona skończy po raz kolejny w nią wyrusza. Dzieci decydując się odnaleźć matkę, której nie widziały latami, często nie znają nawet jej adresu czy numeru telefonu. śledząc losy Enrique przekonujemy się, że opuszczone dzieci, mimo iż wiedzą jak boli rozłąka z rodzicem, często w przyszłości, robią dokładnie to samo. Czytając książkę trudno nam uwierzyć, że takie rzeczy dzieją się naprawę i że skala tego zjawiska jest aż tak duża. "Podróż Enrique" to książka szokująca ale na pewno warta przeczytania.
Na kolejnym spotkaniu DKK rozmawiać będziemy o książce "Sto lat samotności" Gabriela Garcii Marqueza. Spotkanie odbędzie się 08.09.2010 r. o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pabianicach. Serdecznie zapraszamy.
Monika Gienszczak
relacja powstała na podstawie wypowiedzi uczestniczek
DKK w MBP w Pabianicach