Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

J.M Coetzee'ego "Powolny człowiek"

{jgquote}  Zobacz zdjęcia ze spotkania {jgxgal folder:=[images/stories/dkk/relacje/polesie_9/pazdziernik_2007] cols:=[2]}   {/jgquote} Ale się działo podczas naszego już 6 spotkania DDK. Na wstępie, w związku z potrzebą zaplanowania imprez kulturalno-oświatowych  na przyszły rok, panie otrzymały listy zakupionych dla klubów książek. Miały na nich zaznaczyć pozycje, które chciałyby omawiać
na spotkaniach w 2008 r. Trochę się tego zebrało. Okazało się jednak, że większość osób chce prawie te same publikacje. I dobrze,  łatwiej będzie ustalić plan działania.
Panie zostały również poinformowane o planowanym spotkaniu z Jackiem Dehnelem. Ucieszyły  się, że będzie naszym gościem w grudniu tego  roku.
Po tych organizacyjnych sprawach przystąpiłyśmy wreszcie do omawiania wybranej na to spotkanie książki J.M Coetzee’ego "Powolny człowiek".
Tytułowym "Powolnym człowiekiem" jest Paul Reyment, sześćdziesięcioletni Australijczyk – były fotograf – potrącony przez samochód w trakcie jazdy na rowerze, a następnie poddany amputacji  nogi, bo – jak uważają lekarze – jest zbyt stary, by podejmować ryzyko operacji "naprawczej kolana". Cała ta sytuacja diametralnie zmienia życie i sposób myślenia naszego
bohatera. Jego egzystencja staje się zależna od innych, obcych mu osób. Na horyzoncie pojawiają się dwie kobiety. Marijanna Jokić, pielęgniarka, obarczona sporą rodziną oraz Elisabeth  Costello, bezdomna pisarka, która czyni go bohaterem swojej kolejnej książki. Jedną Paul kocha (Marijanne), drugą prawie nienawidzi (Elizabeth).
Większości uczestniczek dyskusji książka się podobała. Podkreślały jednak, że nie jest łatwa w czytaniu. Jeśli ktoś zniechęci się na początku, nie dobrnie do momentów, które są naprawdę
dobre. Autor stworzył znakomitą galerię ludzkich charakterów. Postacie są wyraziście zarysowane. Przyciągają lub bulwersują. Człowiek zgadza się z ich postawami lub potępia.
Według naszych pań najbardziej kontrowersyjną bohaterką jest Elizabeth Costello.
Jedna z pań stwierdziła, że Elizabeth to pierwiastek kobiecy w charakterze naszego bohatera.
To ta część, która mobilizuje do działania, nie poddawania się depresji. Jako osoba jest irytująca i niechciana, ale jednocześnie potrzebna. Potrzebuje ciepła, bliskości innych ludzi, ale jednocześnie jakby ich odrzuca, raniąc swoim nachalnym wtrącaniem w osobiste życie. Nie jest to osoba sympatyczna, jednak członkinie klubu uznały ją za wartą poznania.
J.M.Coetzee napisał o niej całą książkę. Panie zaproponowały kupienie jej do biblioteki.
O dziwo mniejsze zainteresowanie wzbudził sam główny bohater Paul  i jego opiekunka, pielęgniarka  Marijanna. Dyskutantki dostrzegły zmiany jakie zaszły w postawie Reymenta.
Walka z powypadkową niemocą została prawie wygrana. Ale pewne działania bohatera są nienaturalne, robione na siłę ( wkupienie się w łaski Marijanny i jej rodziny). Uwieńczone są sukcesem, niemniej czujemy w nich pewien fałsz. Prawdziwa jest właściwie propozycja życia we dwoje, jaką otrzymał bohater od Elizabeth Costello. Zastanawiałyśmy się, czy warto gonić za czymś ulotnym, niemożliwym do spełnienia (w wypadku Paula miłość do Marijanny), czy lepiej skupić się na czymś realnym, choć mniej atrakcyjnym ( propozycja Elizabeth).
Właściwie nie potrafiłyśmy odpowiedzieć sobie jednoznacznie na to pytanie.
Po skończonej dyskusji, zgodnie z tradycją, jedna z pań przedstawiła książkę, która z ostatnio przeczytanych, bardzo jej się podobała. To  pozycja  "Biegnąca z wilkami : archetyp dzikiej kobiety w mitach i legendach" Clarissy Pinkoli Estes. - opowieści o kobiecie pełnej życiodajnej siły, wypełnionej dobrymi instynktami, pasją i kreatywnością. Ta książka dodaje  siły, magicznej mocy, pozwala odkryć prawdziwość swojego wnętrza – to słowa członkini DDK.
Na następnym spotkaniu DDK, które odbędzie 23 listopada będziemy omawiać książki Jacka
Dehnela -  "Rynek w Smyrnie", i "Lalę"

Mariola Parzeczewska
Moderator DKK przy MBP Łódź-Polesie FB nr 9

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi