Wyszukiwanie:

Logowanie:

Realizatorzy:

Andrzej Bart "Don Juan raz jeszcze"

W piątkowe popołudnie 20.07.07r., przy niebie zaciągającym się ciężkimi, burzowymi chmurami spotkaliśmy się po raz trzeci w DDK, aby tym razem podyskutować o książce Andrzeja Barta „Don Juan raz jeszcze”. Pozycja otrzymała w tym roku nominację do Nagrody Nike stąd  nasze zainteresowanie.
{jgquote} Zobacz zdjęcia ze spotkania*:
{jgxgal folder:=[images/stories/dkk/relacje/polesie_9/trzecie] cols:=[2]}

* - Kliknij na zdjęciem aby zobaczyć je w powiększeniu
{/jgquote} Treścią książki jest reinterpretacja historii legendarnego uwodziciela Don Juana, przywołująca autentyczną historię "pozagrobowej" miłości królowej Joanny Kastylijskiej (zwanej Szaloną) do zmarłego męża, króla Filipa Pięknego.
Rzecz dzieje się na początku XVI w. - obłąkana po jego nagłej śmierci królowa wozi miesiącami ciało zmarłego po Hiszpanii. Don Juan, sprowadzony z klasztoru, gdzie schronił się po rozpustnym życiu, ma za zadanie skłonić Joannę do zakończenia makabrycznej podróży i pochowania zmarłego małżonka.  Dość mroczna atmosfera książki nie przyciąga czytelnika. Właściwie większość osób podchodziła do utworu z dużą dozą nieufności. Wynikała ona z wypowiedzi dwóch pań (uczestniczek poprzedniego spotkania), które wcześniej miały książkę w ręku, że jest to proza nudna i absolutnie nie wciągająca ani akcją, ani stylem. Okazało się jednak, że w większości panie te nie miały racji

Część osób zadawała sobie pytanie, czy w istocie Joanna była szalona wożąc po kraju swego nieżyjącego męża przez prawie trzy miesiące? Zdania były podzielone. W książce opisane są momenty kiedy królowa doznawała ataków szaleństwa, aby w następnym momencie zaprzeczyć temu normalnym postępowaniem. Dyskutujący uznali, że w prywatnych sytuacjach, kiedy do głosu dochodziła świadomość utraty ukochanego człowieka, Joannę dotykały momenty szaleństwa. Natomiast kiedy należało podjąć decyzje związane ze sprawowaną przez nią władzą, była normalna i absolutnie świadoma podejmowanych kroków.
Drugim ważnym tematem, o którym dyskutowaliśmy to sprawy religijno-polityczne. Jedna  z pań podkreśliła, że słabą stroną książki jest niezbyt dobrze przedstawione tło historyczne. Dałoby ono możliwość lepszej interpretacji dysput np. religijnych. Choć osadzone w realiach XVI w. nie tracą na aktualności do dziś. Rozdźwięk w łonie kościoła, nieustająca walka o władze,  drapieżność osób w nią związanych - to tematy jak najbardziej spotykane i dziś. Sporo osób zainteresowało się ciekawymi postaciami występującymi w utworze. Faworytem okazał się Juan de Valesco, którego spokojne zakonne życie przerwano, aby mógł wypełnić tajną misję. To smutne, że chcący się nawrócić bohater musi robić, raz jeszcze, to od czego chciał uciec w zacisze zakonnej celi.  Panie miały nadzieję, że nagrodą za wypełnienie powierzonego zadania będzie kochająca go Maria. Podobał się również trochę demoniczny Le Ferron wprowadzający atmosferę oddechu nie tylko dla orszaku królowej, ale i dla nas oraz wielce tajemniczy Diego Herrera, człowiek do zadań specjalnych papieża Sylwestra II.
Przeciwwagą dla postaci męskich są kobiece bohaterki – Maria, Joanna i Elwira. To one chyba najbardziej zmieniają się podczas całej podróży opisanej w książce. Szczególnie dotyczy to Marii, która na naszych oczach zmienia się z podlotka w dojrzałą, świadomą swoich potrzeb kobietę. A wszystko za sprawą miłości.
Jedną z pań zachwycił styl zastosowany przez autora w książce. Wydał się jej barwny, soczysty,  zabawny, a przede wszystkim absolutnie dostosowany do opisanej historii ( nie stosując archaizmów autor stworzył perfekcyjną imitację dawnej mowy). O swoich racjach przekonywała nas czytając zaznaczone fragmenty. Po namyśle większość osób zgodziła się z nią.
Ogólnie książka oceniona została dobrze, na 11 biorących udział w spotkaniu 6 osób  przyznałoby jej już dziś Nagrodę Nike.
Część dyskutujących postanowiła przeczytać inne książki A. Barta, głównie „Rien ne va plus”, oraz w celu pogłębienia wiedzy o bohaterce utworu i historii z nią powiązanej, pozycję Johana Brouwera - „Joanna Szalona”.
Mariola Parzęczewska
Opiekun Dyskusyjnego Klubu Książkowego
przy  MBP Łódź-Polesie FB nr 9

Statystyki działalności

Wykaz zakupionych ksiażek

Jak założyć lub dołączyć?

KONTAKT

Koordynatorkami wojewódzkimi DKK są:
Danuta Wachulak i Dorota Jankowska
(Dział Metodyki, Analiz i Szkoleń WBP w Łodzi).

tel. 42 663 03 53
42 63 768 35

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Deklaracja dostępności

2011 WiMBP w Łodzi